Czwórka

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga

05.06.2014 09:55
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, przygotowaliśmy dla słuchaczy akcję pod hasłem "Etno-Czwórka". W każdy piątek czerwca będziemy nadawać z miejscowości związanych z tradycyjną kulturą ludową. Wystartowaliśmy z Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich!
Etno-Czwórka we Wdzydzach Kiszewskich
Etno-Czwórka we Wdzydzach KiszewskichFoto: Justyna Majchrzak/PR
Posłuchaj
03'57 Etno-Czwórka. O regionie i historii muzeum we Wdzydzach Kiszewskich opowiada Teresa Lasowa (Czwórka/W cztery oczy)
05'37 Etno-Czwórka. Wojciech Myszk o języku kaszubskim i tamtejszym abecadle (Czwórka/W cztery oczy)
04'16 Etno-Czwórka. Spotkanie z Rudolfem Kręckim, twórcą wyrobów z rogu (Czwórka/W cztery oczy)
11'08 Etno-Czwórka. Spotkanie z zespołem folklorystycznym Kaszuby z Wiele i audioprzewodnik po Wdzydzach Kiszewskich (Czwórka/W cztery oczy)
05'16 Etno-Czwórka. Architektura kaszubska - rozmowa z drem Tadeuszem Sadkowskim (Czwórka/W cztery oczy)
04'38 Etno-Czwórka. Kuchnia regionalna Kaszub (Czwórka/W cztery oczy)
05'15 Etno-Czwórka. Kaszubskie i wdzydzkie rękodzieło artystyczne (Czwórka/W cztery oczy)
04'11 Etno-Czwórka. Garncarstwo i wyroby ceramiczne na Kaszubach (Czwórka/W cztery oczy)
03'36 Etno-Czwórka. Co będzie się działo jeszcze w tym roku w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich? (Czwórka/W cztery oczy)
04'41 Sporty wodne na Kaszubach (Czwórka/Poranek OnLine)
03'49 Etnodesign z Kościerzyny (Czwórka/Stacja Kultura)
03'47 Turystyka na Kaszubach i wizyta w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Czwórka/4 do 4)
więcej
Etno-Czwórka. Wizyta we Wdzydzach Kiszewskich
Etno-Czwórka. Wizyta we Wdzydzach Kiszewskich

Oskar Kolberg to kompozytor i folklorysta, który utrwalił w swoich monografiach obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Dokonane przez niego zapisy muzyki i tekstów do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki czy muzyków folkowych.

Czytaj także: Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Z okazji obchodów Roku Kolberga Czwórkowi dziennikarze postanowili sprawdzić, czy idee tradycyjnej kultury ludowej są ciągle żywe, jakie pomysły na dotarcie z folklorem do młodych ludzi mają poszczególne ośrodki, a także, jaką rolę pełnią one w społecznościach lokalnych.

Na początek ekipa Czwórki odwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich , gdzie rozmawialiśmy m.in. z dyrektorką placówki, Teresą Lasową i zwiedziliśmy Chałupę Gburską z XVIII w., a także uczyliśmy się... języka kaszubskiego. - Nasze muzeum to jedno ze 100 pierwszych muzeów w Europie. To miejsce naprawdę jest historyczne - mówiła ekspertka i przyznała, że region wiele zawdzięcza Oskarowi Kolbergowi. - Choć był na Pomorzu raz, jego największą zasługą jest to, że przetłumaczył dzieło Hilfardinga o Kaszubach, jako ostatnich Słowianach nad brzegiem Morza Baltyckiego. Cenimy jego zapiski, bo dają one możliwość badania dawnych pieśni i zwyczajów. Jesteśmy wdzięczni, że przyjechał do tego trudnego językowo regionu.

Jak przyznaje Lasowa, Kaszuby to teren przepiękny, a choć bariery językowe rzeczywiście nierzadko pojawiają się, miejsc, w których można i warto tu odpocząć, jest mnóstwo. Dlatego dyrektorka muzeum gorąco zachęca do odwiedzania tego regionu.

Czytaj także: Rok Oskara Koberga. Wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Oskar
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga
Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka
Narodowa w Warszawie, polona.pl

Przed dziennikarzami Czwórki jeszcze wizyty w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie (13 czerwca), Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach (20 czerwca) oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie (27 czerwca).

Zapraszamy do wysłuchania relacji z pierwszej z cyklu czterech specjalnych audycji "Etno-Czwórka" , emitowanej w ramach programu "W cztery oczy" . Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

(mat.pras./kd/kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych?

22.05.2014 12:00
Temat podróży kosmicznych znany jest od kilku lat. Jednak w tym roku w końcu ma się odbyć pierwszy turystyczny lot w kosmos, a jego koszt wyniesie 800 tys. zł od osoby. - Za rok, albo kilka lat najprawdopodobniej będzie taniej - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją Kosmiczną
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją KosmicznąFoto: wikimedia.commons/fot.LightLinAl
Posłuchaj
10'32 Jak zorganizować lot w kosmos, czy uda się zorganizować reality show na Marsie i w jaki jeszcze sposób można zarobić na podróżach pozaziemskich? - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
więcej
Obejrzyj
Marcin Kubicki o kosmicznych wycieczkach i sposobach zarabiania pieniędzy w przestrzeni pozaziemskiej (Czwórka/Czwarty wymiar)

- To wycieczka na 20 km nad powierzchnię Ziemi. To bardziej "półkosmos" niż kosmos. Pytanie, czy lot wart będzie tych pieniędzy - zastanawia się Marcin Kubicki. - Ludzi, którzy dysponują taką gotówką, nie brakuje i oni przecierają szlaki następcom, którzy nie będą musieli wydawać takich pieniędzy.

Przygotowania do wycieczki w kosmos są żmudne i czasochłonne. - Oficjalnie nie mówi się o tym, ale podobno wszystko trwa około roku, trzeba m.in. przejść niezbyt wymagające testy sprawnościowe - tłumaczy Kubicki.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. Kusiński

Na kosmosie można zarobić jednak nie tylko wysyłając tam ludzi. - Na Ziemi kończą się zasoby naturalne, dlatego szuka się ich poza naszą planetą, m.in. na asteroidach - tłumaczy Kubicki. - Okazuje się, że można na nich znaleźć m.in. bardzo dużo platyny. Nad tym, jak transportować te surowce na Ziemię, naukowcy pracują od 20 lat.

Jeśli chodzi o sposoby na zarabianie pieniędzy, pomysłowość ludzka nie zna granic. Najnowszą inicjatywą jest… nakręcenie reality show na Marsie.

Czy ten pomysł się powiedzie i ile może kosztować jego realizacja? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania całego spotkania Kuby Marcinowicza z Marcinem Kubickim w "Czwartym wymiarze".

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos podróże

Czytaj także

Wakacyjne ułatwienia dla podróżnych

28.05.2014 18:34
PKP InterCity rozpoczęła walkę o pasażera i wprowadziła promocyjną pulę biletów. Ale to nie wszystkie ułatwienia, które czekają nas w ciągu najbliższych wakacji. O tym, czego my, pasażerowie możemy się spodziewać podczas podróży, porozmawiamy w czwartkowym wydaniu „4 do 4”.
Zanim wybierzemy się w podróż, warto dowiedzieć się wszystkiego o tym, co nas czeka
Zanim wybierzemy się w podróż, warto dowiedzieć się wszystkiego o tym, co nas czekaFoto: Glow Images/East News

Przewoźnik zapowiada, że pociągi będą dosyć tanie i słoneczne, linie autobusowe kuszą pasażerów poczęstunkiem i WiFi, a lotnicze oferują nowe i tanie połączenia. Wszyscy, którzy w ciągu zbliżającego lata planują wybrać się na urlop, już czują zbliżające się wielkimi krokami wakacje.

Co szykują dla nas wszelkiej maści przewoźnicy i czy… rower nadal będzie największym problemem podróżnego w Polsce?

O tym porozmawiamy w czwartkowej audycji "4 do 4", 29 maja, już po godz. 13.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Wschodnia Słowacja - kraina gór, jezior i... jaskiń

04.06.2014 21:00
Wschodnia Słowacja to kraina rzadko odwiedzana przez Polaków. Jeśli nasi rodacy cokolwiek tam zwiedzają, najczęściej są to stare drewniane kościółki. Tymczasem warto odwiedzić m.in. Koszyce.
Koszyce, główna ulica
Koszyce, główna ulica Foto: wikimedia.commons/fot.Jozef Kotulič
Posłuchaj
13'18 Zabytki i inne atrakcje wschodniej Słowacji - rozmowa z Adamem Gąsiorem (Czwórka/4 do 4)
więcej

Koszyce to miasto "bardzo historyczne", które w ubiegłym roku ogłoszone zostało Europejską Stolicą Kultury. - Jest tam największa liczba zabytków na Słowacji - przekonuje Adam Gąsior z pisma "Nasze podróże". - Główna ulica Koszyc przypomina "wrzecionowaty rynek" i jest już odnowiona, są tam wspaniałe kamieniczki, aż sześć teatrów, a jej dominantą jest Katedra św. Elżbiety, z dwoma charakterystycznymi, nierównymi wieżami.

Jedną z atrakcji Koszyc jest niewielka, bardzo urokliwa uliczka o nazwie Rzemieślnicza. - Na niej mieści się kilkanaście prawdziwych warsztatów rzemieślniczych, w których można zobaczyć jak pracuje się zarówno u garncarza, jak i u złotnika - przyznaje Gąsior. - Znajduje się tam jednak także mnóstwo niewielkich, modnych wśród młodzieży knajpek.

Słowacy to jednak także naród ludzi kreatywnych i z poczuciem humoru. - Na niedalekich całkiem przedmieściach miasta jeden z artystów postawił swoisty pomnik kultury ludowej. Na 12-piętrowym wieżowcu znajdują się dziś więc trzy stodoły pochodzące z Orawy - mówi Gąsior. - To bardzo modne miejsce wśród młodych ludzi.

Krásnohorská
Krásnohorská Jaskyňa/fot.
wikimedia.commons/fot.Martin
Hlauka (Pescan)

Koszyce to nie tylko miasto godne odwiedzenia, ale także dobre miejsce na "bazę wypadową" w pozostałe części wschodniej Słowacji, np. nad wodę. - Nad jeziorem Zemplínska Šírava Słowacy wybudowali park termalny, to duży kompleks basenów - mówi Gąsior. - Warto też wybrać się na wycieczkę rowerową wokół Winnego Jeziora, zatrzymać się i zobaczyć kilka winnic i winnych piwnic.

Odwiedź z nami najciekawsze zakątki świata <<<

Kolejnym obowiązkowym punktem na szlaku po rejonie wschodniej Słowacji jest Jaskinia Krasnohorska. - Jest wyjątkowa. Przed wejściem trzeba się ubrać w specjalne stroje grotołazów, założyć kaski i latarki, mocowane na czole - opowiada gość "4 do 4". - Tam nie ma bowiem oświetlenia naturalnego, ani betonowych chodników.

Co warto jeszcze zobaczyć, będąc we Wschodniej Słowacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Adamem Gąsiorem.

(kd/kul)