Czwórka

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga w Wielkopolsce

20.06.2014 13:00
"Etno-Czwórka" to cotygodniowy cykl czterech wyjazdowych audycji wpisujący się w obchody Roku Oskara Kolberga. W każdy piątek czerwca Czwórka nadaje z miejscowości związanych z polską kulturą ludową. Tym razem zaprosiliśmy was do Dziekanowic w Wielkopolsce.
Ekipa Etno-Czwórki
Ekipa Etno-CzwórkiFoto: Czwórka
Posłuchaj
05'17 Etno-Czwórka. Antoni Pelczyk, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Etnograficznego o różnorodności historii i tradycji tego regionu (Czwórka/W cztery oczy)
05'44 Etno-Czwórka. Andrzej Horbik - kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty", instruktor i niestrudzony propagator folkloru muzycznego (Czwórka/W cztery oczy
04'34 Etno-Czwórka. Małgorzata Fryza, kustosz muzeum oprowadza Czwórkę po ogrodach (Czwórka/W cztery oczy)
04'08 Etno-Czwórka. Mirosław Zajączkowski - kowal, jeden z ostatnich podkuwaczy koni w Wielkopolsce (Czwórka/W cztery oczy)
03'04 Etno-Czwórka. Małgorzata Fryza opowiada o warsztacie kołodzieja (Czwórka/W cztery oczy)
04'26 Etno-Czwórka. Kim są mieszkańcy Wielkopolski? - opowiada kustosz Muzeum Małgorzata Fryza (Czwórka/W cztery oczy)
04'56 Etno-Czwórka. Dr Zygmunt Kalinowski z Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy o możliwościach wirtualnego zwiedzania placówki (Czwórka/W cztery oczy)
04'46 Etno-Czwórka. O niezwykłych warsztatach: od znaków dymnych przez psychodeliczne zioło i Fashion Victim, opowiada Mariola Olejniczak z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego (Czwórka/W cztery oczy)
05'17 Etno-Czwórka. Przysmaki regionalnej, wielkopolskiej kuchni (Czwórka/W cztery oczy)
04'02 Etno-Czwórka. Antoni Pelczyk o technologicznych i sportowych nowinkach w Wielkopolskim Muzeum Etnograficznym (Czwórka/W cztery oczy)
więcej

20 czerwca ekipa Programu 4. przeniosła się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach.

- Muzeum jest prologiem do zwiedzania całej Wielkopolski, poznawania jej kultury i tradycji. Znajdziemy tu kilkadziesiąt obiektów, przeniesionych właściwie z całej historii tego regionu. Najstarszy pochodzi z 1602 roku, a najmłodszy z 1933 roku - mówi Antoni Pelczyk, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Etnograficznego. - Warto dodać, że Wielkopolska swoją powierzchnią dorównuje Belgii. Na tym obszarze zamieszkiwało w historii kilka grup etnograficznych, a my chcemy stworzyć "wieś", w której ukażemy jedność kulturową tych osób.

Czytaj także: Oskar Kolberg - wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Słuchacze Czwórki mogli między innymi wybrać się na wirtualny spacer po Muzeum, poznać przysmaki regionalnej kuchni i posłuchać o wyjątkowych warsztatach pod hasłem "Od znaków dymnych po e-mail". Rozprawialiśmy także o chmielu i graliśmy na koźle. W studiu pojawili się zaś ciekawi goście, m.in. Andrzej Horbik - niestrudzony propagator  folkloru muzycznego, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty" oraz Mirosław Zajączkowski - jeden z ostatnich podkuwaczy koni  w Wielkopolsce.

Patryk Kuniszewicz zaprasza na audycję "W cztery oczy" (godz. 9.00-11.00). Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

Dotychczas ekipa Czwórki odwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Ostatnim przystankiem na trasie "Etno-Czwórki" będzie Muzeum Wsi Lubelskiej (27 czerwca).

(mat.pras./kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Etno-Czwórka" świętuje Rok Oskara Kolberga

05.06.2014 09:55
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, przygotowaliśmy dla słuchaczy akcję pod hasłem "Etno-Czwórka". W każdy piątek czerwca będziemy nadawać z miejscowości związanych z tradycyjną kulturą ludową. Wystartowaliśmy z Muzeum Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich!
Etno-Czwórka we Wdzydzach Kiszewskich
Etno-Czwórka we Wdzydzach KiszewskichFoto: Justyna Majchrzak/PR
Posłuchaj
03'57 Etno-Czwórka. O regionie i historii muzeum we Wdzydzach Kiszewskich opowiada Teresa Lasowa (Czwórka/W cztery oczy)
05'37 Etno-Czwórka. Wojciech Myszk o języku kaszubskim i tamtejszym abecadle (Czwórka/W cztery oczy)
04'16 Etno-Czwórka. Spotkanie z Rudolfem Kręckim, twórcą wyrobów z rogu (Czwórka/W cztery oczy)
11'08 Etno-Czwórka. Spotkanie z zespołem folklorystycznym Kaszuby z Wiele i audioprzewodnik po Wdzydzach Kiszewskich (Czwórka/W cztery oczy)
05'16 Etno-Czwórka. Architektura kaszubska - rozmowa z drem Tadeuszem Sadkowskim (Czwórka/W cztery oczy)
04'38 Etno-Czwórka. Kuchnia regionalna Kaszub (Czwórka/W cztery oczy)
05'15 Etno-Czwórka. Kaszubskie i wdzydzkie rękodzieło artystyczne (Czwórka/W cztery oczy)
04'11 Etno-Czwórka. Garncarstwo i wyroby ceramiczne na Kaszubach (Czwórka/W cztery oczy)
03'36 Etno-Czwórka. Co będzie się działo jeszcze w tym roku w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich? (Czwórka/W cztery oczy)
04'41 Sporty wodne na Kaszubach (Czwórka/Poranek OnLine)
03'49 Etnodesign z Kościerzyny (Czwórka/Stacja Kultura)
03'47 Turystyka na Kaszubach i wizyta w Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Czwórka/4 do 4)
więcej

Oskar Kolberg to kompozytor i folklorysta, który utrwalił w swoich monografiach obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Dokonane przez niego zapisy muzyki i tekstów do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki czy muzyków folkowych.

Czytaj także: Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Z okazji obchodów Roku Kolberga Czwórkowi dziennikarze postanowili sprawdzić, czy idee tradycyjnej kultury ludowej są ciągle żywe, jakie pomysły na dotarcie z folklorem do młodych ludzi mają poszczególne ośrodki, a także, jaką rolę pełnią one w społecznościach lokalnych.

Na początek ekipa Czwórki odwiedziła Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich , gdzie rozmawialiśmy m.in. z dyrektorką placówki, Teresą Lasową i zwiedziliśmy Chałupę Gburską z XVIII w., a także uczyliśmy się... języka kaszubskiego. - Nasze muzeum to jedno ze 100 pierwszych muzeów w Europie. To miejsce naprawdę jest historyczne - mówiła ekspertka i przyznała, że region wiele zawdzięcza Oskarowi Kolbergowi. - Choć był na Pomorzu raz, jego największą zasługą jest to, że przetłumaczył dzieło Hilfardinga o Kaszubach, jako ostatnich Słowianach nad brzegiem Morza Baltyckiego. Cenimy jego zapiski, bo dają one możliwość badania dawnych pieśni i zwyczajów. Jesteśmy wdzięczni, że przyjechał do tego trudnego językowo regionu.

Jak przyznaje Lasowa, Kaszuby to teren przepiękny, a choć bariery językowe rzeczywiście nierzadko pojawiają się, miejsc, w których można i warto tu odpocząć, jest mnóstwo. Dlatego dyrektorka muzeum gorąco zachęca do odwiedzania tego regionu.

Czytaj także: Rok Oskara Koberga. Wspomnienie o wielkim etnografie <<<

Oskar
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga
Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka
Narodowa w Warszawie, polona.pl

Przed dziennikarzami Czwórki jeszcze wizyty w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie (13 czerwca), Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach (20 czerwca) oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie (27 czerwca).

Zapraszamy do wysłuchania relacji z pierwszej z cyklu czterech specjalnych audycji "Etno-Czwórka" , emitowanej w ramach programu "W cztery oczy" . Zachęcamy również do słuchania relacji reporterów w pozostałych pasmach.

(mat.pras./kd/kul)

Czytaj także

Islandia - "złota godzina" i niebezpieczne wulkany

10.06.2014 19:00
W Islandii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. - Mamy obszary geotermalne, pełne gorących źródeł, są tereny wulkaniczne, pola lawowe, a jednocześnie są lodowce i kolorowe góry, które mienią się całą gamą barw - mówi Marcin Dobas, fotograf przyrody i podróżnik.
Islandia, wulkan
Islandia, wulkanFoto: wikimedia.commons/fot.Andreas Tille
Posłuchaj
11'42 Marcin Dobas o tym, dlaczego warto wybrać się na Islandię i jak robić zdjęcia tamtejszej przyrodzie (Czwórka/4 do 4)
więcej

Islandia/fot.wikimedia.commons/fot.Andreas
Islandia/fot.wikimedia.commons/fot.Andreas Tille

Dobas, który na Islandię wybrał się jako fotograf wspomina, że kraj ten pełen jest wdzięcznych obiektów. - To jedno z piękniejszych miejsc w Europie, są tam bajeczne krajobrazy. Na stosunkowo niewielkiej wyspie, o powierzchni 1/3 Polski, można znaleźć właściwie wszystkie, występujące na świecie, główne elementy terenu - mówi podróżnik. - Islandia oferuje mnóstwo fantastycznych możliwości, a jest tam bliżej niż na przykład do Nowej Zelandii, jest tam również taniej niż w innych, dalej położonych krajach.

Islandia to bardzo zróżnicowany geologicznie i krajobrazowo region. Dzięki temu miejsca godne uwagi znajdą tam dla siebie nie tylko turyści, spragnieni słodkiego lenistwa, ale także profesjonalni fotografowie. Dobas zakochał się w tym kraju od pierwszego wejrzenia, a dziś jeździ tam po to, by robić zdjęcia. - Nie wyobrażam sobie podróży bez fotografowania. Nie lubię jednak używać programów do obróbki komputerowej i za każdym razem staram się, by swój urok zdjęcie zawdzięczało pracy fotografa, a nie grafika - mówi podróżnik. - A to, że widzimy na fotografii taką, a nie inną rozpiętość barw, zawdzięcza ona na przykład filtrom, m.in. polaryzacyjnemu.

Islandia/fot.wikimedia.commons/fot.Andreas
Islandia/fot.wikimedia.commons/fot.Andreas Tille

Wszystkim młodym fotografom Dobas radzi, by zdjęcia robili zwłaszcza w określonych porach dnia. To sprawi, że ich fotografie będą bardziej atrakcyjne. - Światło decyduje o jakości większości zdjęć - mówi gość "4 do 4" i dodaje, że najlepiej wybrać tzw. „złotą godzinę”, czyli czas, w którym słońce wschodzi, bądź zachodzi. - Chodzi o nisko "leżące" słońce, które muska promieniami to, co fotografujemy. Warto zaznaczyć, że w Islandii ta "złota godzina" trwa bardzo długo.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Poza tym Islandia położona jest na styku dwóch płyt kontynentalnych, europejskiej i afrykańskiej. Dlatego prawdopodobieństwo, że wybuchnie tam wulkan istnieje praktycznie zawsze, co dodaje podróży w ten rejon smaku adrenaliny. 

O tym dlaczego warto wybrać się na Islandię i jak robić zdjęcia, by efekt był piorunujący, a także, czy w te wakacje możemy się spodziewać erupcji jednego z tamtejszych wulkanów, z Marcinem Dobasem rozmawiał Krzysztof Grzybowski. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

(kd/bch)

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: kobiety mnie fascynują

12.06.2014 18:10
Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska mówi, że ma w sobie coś z emancypantki. - Kobiety są ciekawsze i bardziej interesujące z punktu widzenia dziennikarskiego - przyznała w rozmowie z Czwórką.
Martyna Wojciechowska
Martyna WojciechowskaFoto: Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License, Ertman76
Posłuchaj
03'31 Martyna Wojciechowska wyznała, że ma w sobie coś z emancypantki (Czwórka/Stacja Kultura)
więcej

- To one skupiają, jak soczewka, kulturę danego miejsca. Jeśli pomyślimy o takich rzeczach, jak narodziny dziecka, ślub, kuchnia, a nawet rękodzieło artystyczne, to wszystko są takie dziedziny, nad którymi kobiety w sposób naturalny trzymają pieczę. Jeśli mam mówić o danej kulturze, to znacznie łatwiej mi to zrobić właśnie przez pryzmat kobiet - zwierzyła się Wojciechowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Martyna Wojciechowska: To kobiety strzegą kultury

Martyna
Martyna Wojciechowska/fot.A.Chmiel

Autorka wielu książek, znana również z licznych telewizyjnych programów, zwierzyła się, że nie przepada za wypadami do gorących krajów. Zdecydowanie preferuje bardziej umiarkowany klimat. - Wychodzę raczej z założenia, że zawsze można się bardziej ubrać, a nie można się bardziej rozebrać. Szczególnie, jeśli do tropików człowiek nie leci po to, żeby leżeć na hamaku i popijać drinki, ale musi pracować i ma jakiś plan do wykonania - powiedziała "Stacji Kultura".

Po licznych eskapadach na krańce świata, Wojciechowska lubi odpoczywać w Polsce. Numerem jeden jest dla niej Szczyrk. - On się zmienia, robi coraz bardziej nowoczesny, ale ma w sobie wciąż pierwiastek klimatu, który pamiętam z ferii zimowych z najmłodszych lat - przyznała. Podróżniczka zdradziła również, że w Bieszczadach była tylko dwa razy, czyli znacznie rzadziej niż w... Etiopii. Planuje jednak jak najszybciej to nadrobić, ponieważ uważa ten region za niezwykle urokliwy.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego wywiadu, który z Martyną Wojciechowską przeprowadziła Aleksandra Oklińska.

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka książka podróże