Czwórka

Szermierka uczy charakteru i pokory

10.03.2014 18:00
Zajęcia z szermierki dla dzieci i młodzieży, pod hasłem "tnij, siecz, kłuj, rąb", odbywają się w Domu Kultury "Zacisze". Ich zadaniem nie jest jednak wzbudzanie agresji, ale ćwiczenie charakteru i hartu ducha.
szermierka
szermierkaFoto: Glow Images
Posłuchaj
07'55 Reportaż Ewy Michałowskiej o zajęciach z szermierki w Domu Kultury "Zacisze" (Czwórka/4 do 4)
więcej

- Tnij, siecz, kłuj, rąb - to są rzeczywiście słowa, które wzbudzają emocje i o to chodzi, bo hasło marketingowe musi wzbudzać emocje. Ale to tylko hasło. Zajęcia są bardzo bezpieczne i rodzice mogą się o tym przekonać, obserwując swoje dzieci - mówi bohater reportażu Ewy Michałowskiej.
Szermierka uczy dzieci walki w duchu fair play. Jest to sport wymagający nie tylko bojowego ducha, ale przede wszystkim charakteru i myślenia. Rozwija wyobraźnię, umiejętność koncentracji, ale również pokorę i szacunek dla przeciwnika.
Więcej o zajęciach Wszechnicy Szermierczej wysłuchacie w reportażu z "4 do 4" dołączonym do tekstu.
(ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Bieganie łącz z dbaniem o siebie

07.01.2014 16:41
Bieganie, z miesiąca na miesiąc, robi się coraz bardziej modne. Decydując się na tę dyscyplinę sportu warto zadbać o swoje ciało.
Bieganie łącz z dbaniem o siebie
Foto: Fot.: Glow Images/East News
Posłuchaj
06'21 "Bieganie wcale nie takie zdrowe” – reportaż Piotra Firana (Czwórka/4 do 4)
więcej

- Biegam od 2009 roku - mówi Łukasz Rostkowski. - Myślę, że wzięło się to troszeczkę z mody, trochę z chęci zaszpanowania - przyznaje. 
Ilona Lisowska swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła rok temu. - Bardzo chciałam w grudniu zrzucić wagę - zdradza. - Pomyślałam, że potrzebuję solidnej dawki endorfin. Zaczęłam biegać. Bieganie jest dla mnie odskocznią od problemów.

Ilona biegała bladym świtem i wieczorami. Bardziej doświadczony kolega poradził jej by skonsultowała swoje treningi ze specjalistą, gdyż przetrenowuje organizm.

Piotr Galus, dziennikarz Czwórki zwraca uwagę na to wszystko, co jest obok treningów biegowych, mianowicie: rozgrzewka, dobre odżywianie, odpoczynek, dbanie o kondycję całego organizmu. Prowadzący "4 bieg" wyjaśnia też jakie podczas biegu działa organizm maratończyka, a jak sprintera.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Piotra Firana "Bieganie wcale nie takie zdrowe".

Posłuchaj innych reportaży z Czwórkowej anteny.

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Ze świetlicy w dorosłość

30.01.2014 14:10
Korepetycje z angielskiego, zajęcia na basenie, gry planszowe - tu dużo się dzieje, a dzieciaki po szkole się nie nudzą. O swoich popołudniach w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Serduszko Dla Dzieci opowiadają jej podopieczni i wychowawcy.
Ze świetlicy w dorosłość
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
07'37 Reportaż "Droga do dorosłości" autorstwa Olgi Mickiewicz (Czwórka/4 do 4)
więcej

- Wcześniej pracowałyśmy w "Serduszku" jako wychowawcy, a potem postanowiłyśmy przejść przez szkolenie, które pomaga w pracy nie tylko z dzieciakami, ale także z dorosłymi ludźmi - mówią opiekunki Świetlicy.

Wówczas też przystąpiły do projektu "Z opieki w dorosłość". I, jak dziś przyznają, to był krok w dobrą stronę. - Chodziło o to, aby wypracować metodę pracy z nastolatkami z rodzin zastępczych i domów dziecka, która najefektywniej pomagałaby wprowadzić ich w dorosłość i samodzielność - tłumaczy jedna z wychowawczyń. - Wyszliśmy z założenia, że głównymi problemami dzieciaków w systemie opieki zastępczej są brak wiary w siebie, nieufność, poczucie niższości. Nie było więc sensu pomagać tym dzieciom w kończeniu różnych kursów, czy szukaniu pracy, jeśli nie rozwiąże się problemów, które są u podłoża.

Okazało się, że to działa. Niektórzy wychowawcy wraz z podopiecznymi gotowali, innym wystarczyła rozmowa. - Najpierw szukaliśmy kontaktu. Potem dzieciaki mówiły nam z czym sobie nie radzą, jakie mają problemy. Dopiero potem wspólnie planowaliśmy sposób, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Czytaj więcej: reportaże w Czwórce <<<

Chodziło o to, by nauczyć dzieciaki, że porażka to nie koniec świata. Że ze wszystkiego można wyjść obronną ręką i nie trzeba popełniać dwa razy tych samych błędów. - Uczą się, że tak naprawdę nie ma różnic między nimi, a rówieśnikami, którzy mają inną życiową sytuację - mówią opiekunki. - Wiele zależy od nich samych. Bo nikt nie napisał im życiowego scenariusza i każdy z nich może tworzyć swoją historię sam.

Reportaż Studia Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kd / ac)

Czytaj także

Wypływać swoje marzenia

31.01.2014 17:13
W życiu ważne jest, żeby mieć marzenia, a jeszcze ważniejsze, by móc je spełniać. Tak jak bohaterowie reportażu Joanny Bogusławskiej, którzy na swoim jachcie pływają tam, dokąd inni jeszcze nie dotarli.
Wypływać swoje marzenia
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
08'09 Reportaż "Przekroczyć granice" Joanny Bogusławskiej (Czwórka/4 do 4)
więcej

Selmę znaleźli w Hiszpanii. Zaimponowała im jej solidna konstrukcja i godny zaufania wygląd. - To była miłość od pierwszego wejrzenia. Długo szukaliśmy jachtu, który pomógły w realizacji naszych planów - wspominają Piotr Kuźniar i Krzysztof Jasica. - Po ostatniej wyprawie wiemy już, że możemy na niej całkowicie polegać.

Bohaterowie reportażu "Przekroczyć granice" zimą opłynęli przylądek Horn i tym samym osiągnęli to, czego nie udało sie dokonać innym żeglarzom.

Wyprawa była pierwszym etapem cyklu przygotowań do ekspedycji na Morze Rossa i próby ustanowienia rekordu świata w żegludze jachtem najdalej na południe globu.

Reportaż "Przekroczyć granice" Joanny Bogusławskiej powstał w Studiu Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

(kul / ac)