W Polsce przybywa singli. Czy mają w życiu trudniej?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 15:00
Wzrasta odsetek osób żyjących w pojedynkę. Był okres, kiedy singlostwo stało się wręcz modą. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość singli wcale nie jest zadowolona z takiego stanu rzeczy.
Audio
  • Czy przepisy prawa pracy dot. "równego” traktowania osób o różnym stanie cywilnym, są w Polsce respektowane? Odpowiada trenerka biznesu Beata Borucka (Czwórka/4 do 4)
  • Czy single mają w życiu łatwiej, czy trudniej? Na ile wybór o życiu samemu jest świadomy? W studiu Czwórki rozmawiali o tym Aleksander Zioło i Marzena Haponiuk (Czwórka/4 do 4)
W Polsce przybywa singli. Czy mają w życiu trudniej?

W Czwórkowej dyskusji na temat sytuacji singli w Polsce udział wzięli Aleksander Zioło (Warsztaty Analiz Socjologicznych) oraz Marzena Haponiuk (socjolog, ekonomista, analityk ds. rynku pracy i polityki społecznej w Instytucie Obywatelskim). - W Polsce wzrasta odsetek singli, ale zarazem możemy powiedzieć, że nie jest to sytuacja, z którą te osoby czują się szczęśliwe. Mamy ok. 12% singli, ale preferuje ten model tylko 4%, czyli zdecydowana większość mówi głośno, że coś im w tym nie odpowiada - przybliża temat Zioło.

- Większość osób nie myśli o byciu singlem na stałe, a raczej jako o pewnym stanie tymczasowym - zaznacza Haponiuk. - Wynika z tego, że pewne rzeczy tak się ułożyły… Może chodzi o jakieś wspomnienia i przejścia z przeszłości. Jest to taki moment na uspokojenie się, ale większość osób po pewnym czasie stwierdza, że życie w pojedynkę to nie jest coś, czego chcieliby w życiu doświadczać.

Wnioski te stanowią poniekąd zaprzeczenie często głoszonej teorii, że ogromna większość singli to ludzie, którzy podjęli ten wybór świadomie, chcąc chociażby poświęcić się karierze zawodowej, czy też inwestowaniu czasu tylko i wyłącznie w siebie oraz swoje pasje. - W dodatku single kojarzą nam się z osobami młodymi, dynamicznymi, tymczasem czas leci, lata mijają… - Zioło. - Był też okres, kiedy singlostwo było niejako w modzie, bo tak kształtował sytuację  rynek. Po prostu osoby samotne stabowiły lepszą siłę nabywczą.

PRZECZYTAJ TEŻ: Singiel z wyboru? "Ci ludzie tylko udają szczęśliwych"

Nie brakuje głosów, że singli często wykorzystuje się w pracy ze względu na ich większą dyspozycyjność czasową. - Jest w tym trochę racji; rzeczywiście można się spotkać z takimi sytuacjami i nie należą one do rzadkości. Spójrzmy jednak też na drugą stronę medalu. Więcej czasu i sił poświęconych pracy zdecydowania ułatwia możliwość awansu, to idzie ze sobą w parze - podkreśla Haponiuk.

Jakie są zalety, a jakie wady bycia singlem? Czy mają oni w życiu łatwiej, czy też wręcz przeciwnie? Czy tendencja wzrostowa się utrzyma, czy też czeka nas zmiana w tym temacie? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji przeprowadzonej w "4 do 4".

(ac/mm)

Czytaj także

Psycholog: tylko od ciebie zależy, czy będziesz samotny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 18:30
- Samotność sama się "nakręca". Jeśli uważam, że jestem samotny, w kontaktach z innymi staję się mrukliwy. Wówczas ludzie, którzy ze mną przebywają, przestają się do mnie odzywać, a ja czuję się coraz bardziej odrzucony i kółko się zamyka - tłumaczy psycholog Andrzej Mielecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mowa jest częścią naszej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:00
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedii. To właściwy moment, aby zwrócić uwagę na to, jak się wypowiadamy i czy robimy to w sposób w pełni zrozumiały dla naszych rozmówców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń