Rodzice stymulują kariery edukacyjne swoich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 14:00
Wybór wykształcenia to bardzo ważna sprawa w życiu. Jak wykazują badania, nie zawsze dokonujemy go samodzielnie, a wpływają na nasze decyzje: rodzice, pieniądze, miejsce zamieszkanie i nierzadko moda.
Audio
  • Rodzice stymulują kariery edukacyjne swoich dzieci - rozmowa w studiu (Czwórka/4 do 4)
Rodzice stymulują kariery edukacyjne swoich dzieci
Foto: Glow Images/East News

Według ostatnich badań Instytutu Badań Edukacyjnych przeprowadzonych przy udziale Szkoły Głównej Handlowej wynika, że rodzina ma istotny wpływ na poziom i kierunek wykształcenia dzieci. Dzieci rodziców z wyższym wykształceniem częściej kończą studia, a dzieci z rodzin zamożniejszych są średnio lepiej wykształcone od dzieci z rodzin uboższych.

Przeczytaj też: "Student jest dziś produktem kultury masowej"

Piotr Müller z Parlamentu Studentów RP, gość Krzysztofa Grzybowskiego w "4 do 4" zwraca uwagę, że ogromne znaczenie na wybór naszego wykształcenia ma miejsce zamieszkania. - Okazuje się, że często łatwiej wyjechać za granicę, niż przeprowadzić się na studia do innego miasta - mówi gość Czwórki. - Wciąż wiele osób, wybierając się na studia, patrzy na to jak daleko ma do domu.
Badania pokazują też, poziom wykształcenia młodzieży dziś znacznie różni się od tego, co było kiedyś. - Teraz młodzież jest lepiej wykształcona, z punku widzenia umiejętności specjalizacyjnych, radzenia sobie z techniką, nowymi technologiami - mówi prof. Irena Kotowska z SGH. - Zaś przygotowanie do życia w społeczeństwo może być nawet gorsze - wynika to z nieumiejętności pracy zespołowej i indywidualizacji.

Piotr
Piotr Müller z Parlamentu Studentów RP i Krzysztof Grzybowski

Gość Krzysztofa Grzybowskiego podkreśla, że wciąż w szkołach i na uczelniach promowana jest wiedza, a nie umiejętność korzystania z niej, czyli umiejętność, która przyda się w przyszłości. Statystyki pokazują, że każdego z młodych ludzi czeka zmiana wykonywanej pracy kilka razy w życiu.

Polskie szkolnictwo wpadło w pewnego rodzaju pułapkę, nie nadąża za współczesnością: studia dostosowywane są do najgorszych studentów, do szkół trafiają słabi nauczyciele po studiach wyższych, przez co często szkoła nie daje umiejętności indywidualnego rozwoju. Piotr Müller radzi więc by stawiać na siebie i swój rozwój, a rodzice powinni pokazywać jak to robić.

Sprawdź też: Studiuj fair, czyli bez ściągania

- Rodzice mają bardzo duży wpływ na stymulację karier edukacyjnych, a później zawodowych swoich dzieci - mówi prof. Małgorzata Ruszkiewicz z SGH.
Jak rodzice wpływają na swoje dzieci i czy poziom wykształcenia skorelowany z zamożnością rodziny dowiesz się słuchając załączonej audycji.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja
Czytaj także

Ubóstwo językowe Polaków. Nasza mowa ojczysta powoli umiera?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 08:00
Znajomość języków obcych to dziś norma. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie nam mówić po polsku. Okazuje się, że słownik przeciętnego Polaka jest bardzo ubogi, a słów, które znamy, nie zawsze potrafimy właściwie używać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na ściąganie trwa? "To problem mentalności Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:00
Kamery w długopisach, koszulki przerobione na "podsłuchowe kamizelki", elektronika do ściągania w medalikach czy szpiegowskie okulary i aparaty do uszu - to wszystko znaleziono u chińskich studentów, którzy ściągali na egzaminie. Polscy żacy są równie pomysłowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fatalne wyniki matur. Winny system czy młodzież?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 12:00
Blisko 30 procent maturzystów nie zdało w tym roku egzaminu dojrzałości. Wyniki te budzą poważne zaniepokojenie. Jaka przyszłość czeka polskich nastolatków i czy naprawdę jest tak źle, jak wskazywałyby oceny matur?
rozwiń zwiń