Zawsze trzeba podjąć próbę ratowania życia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 08:00
Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, to do nas należy rozpoczęcie akcji ratowania życia. Wykręcenie numeru alarmowego nie wystarczy. Liczą się sekundy. Im wcześniej rozpoczniemy reanimację, tym większe szanse na przeżycie ma poszkodowany. Okazuje się jednak, że tylko co drugi Polak potrafi udzielić pierwszej pomocy.
Audio
  • Podczas ratowania życia ofierze wypadku, ważna jest szybka reakcja świadków (Czwórka/4 do 4)
Udzielanie pomocy ofierze wypadku samochodowego
Udzielanie pomocy ofierze wypadku samochodowegoFoto: Glow Images/East News

- Bardzo rzadko ktoś w ogóle jej udziela. W większości przypadków, ludziom się wydaje, że samo wykręcenie numeru 999 lub 112 załatwia sprawę. Całkowicie zapominamy o tym, że tak naprawdę do świadków zdarzenia należy najcięższa "robota" - wyjaśnia ratownik medyczny, Arman Tovmasyan i dodaje, że jeśli faktycznie dojdzie do zatrzymania krążenia, od podstawowych czynności resuscytacyjnych przez pierwsze kilka minut zależy, czy ratownicy będą potem w stanie danego człowieka uratować, czy nie. - Niedotleniony mózg już po 4 minutach jest nie do uratowania, a przynajmniej do przywrócenia normalnego funkcjonowania - mówi ekspert.

Czytaj także: Na pomoc złamanej ręce<<<

Niestety jest niewiele osób, które podejmują się pierwszej pomocy. Są też tacy, którzy zamiast pomóc, trzymają się z daleka twierdząc, że nie potrafią lub się boją. Wśród gapiów zdarzają się osoby, które stoją bezczynnie i telefonem komórkowym nagrywają całe zdarzenie.

- Nie udzielenie pierwszej pomocy wiąże się z tym, że możemy ponieść konsekwencje prawne, choć z tej odpowiedzialności zwalnia nas już samo zadzwonienie po pomoc na numer ratunkowy. Nie musimy podejść do osoby poszkodowanej, nie musimy jej pomagać namacalnie. Natomiast, jeśli potrafimy lub chociaż wydaje nam się, że potrafimy, to powinniśmy próbować - mówi Adrian Kilan, specjalista od udzielania pierwszej pomocy.

Adrian
Adrian Kilan był gościem w audycji "4 do 4"

Ekspert twierdzi, że pomimo nawet zdawkowej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy, zawsze powinniśmy podjąć próbę. Lepiej spróbować coś zrobić, niż nie robić totalnie nic. Podpowiadamy, że prawidłowy masaż serca to 2 wdechy i 30 uciśnięć.

Aby dowiedzieć się o szczegółach udzielania pierwszej pomocy, posłuchaj całej rozmowy w audycji "4 do 4".

bc

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA wypadek
Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest sposób na pijanych kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 15:45
Zbyt liberalne prawo, zbyt łagodne podejście sądów czy też za duża tolerancja społeczna w temacie osób siadających za kierownicą po spożyciu alkoholu? Jaka jest główna przyczyna tego problemu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy kierowcy - specjaliści od smutnych rekordów

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
W miniony weekend zatrzymano na polskich drogach 1069 pijanych kierowców. To niezwykle smutna statystyka, ale niestety nie zaskakująca. Łamanie przepisów to chleb powszedni tysięcy kierujących pojazdami. Ich brak wyobraźni kończy się tragicznie, a co gorsza, trudno wskazać pomysł, który pozwoliłby skutecznie rozprawić się z brawurą kierowców.
rozwiń zwiń