Cristiano Ronaldo zabił nadzieje "Pomarańczowych"

Marcin Nowak 17.06.2012
Portugalia - Holandia. Cristiano Ronaldo (L) cieszy się z gola
Portugalia - Holandia. Cristiano Ronaldo (L) cieszy się z gola, foto: PAP/EPA/MARIO CRUZ

Po dwóch bramkach Cristiano Ronaldo Portugalia ograła w Charkowie Holandię 2:1 (1:1) w ostatnim spotkaniu grupy B.

Zobacz relację z meczu Dania - Niemcy >>>

Aby myśleć o awansie Holendrzy musieli wygrać z Portugalią i liczyć na zwycięstwo Niemiec z Danią w drugim meczu grupy B. Niemcy ograli Danię 2:1, ale "Oranje" przegrali z ekipą Paulo Bento 1:2 (1:1) po golu pomocnika Tottenhamu Hotspur - Rafaela van der Vaarta i dwóch bramkach gwiazdora Realu Madryt - Cristiano Ronaldo. Tym samym do ćwierćfinału Euro 2012 zakwalifikowali się Portugalczycy, a do domu bez żadnego punktu zdobytego na turnieju wracają Holendrzy.

Holendrzy ustawieni z Robinem van Persiem i Klaasem-Janem Huntelaarem w podstawowym składzie rozpoczęli z dużym animuszem. Po świetnej kombinacyjnej akcji niebezpiecznie na bramkę Rui Patricio uderzał Wesley Sneijder. Podopieczni Paulo Bento odpowiedzieli strzałem z rzutu wolnego Cristiano Ronaldo w 7. minucie meczu.

Portugalia
Portugalia - Holandia. Radość Holendrów po zdobytym golu

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W 11. minucie spotkania Rafael van der Vaart strzałem zza pola karnego we wspaniałym stylu wyprowadził "Oranje" na prowadzenie.

Natychmiast do boju ruszyli Portugalczycy. W 16. minucie strzałem z dystansu Cristiano Ronaldo postanowił zaskoczyć Maartena Stekelenburga. Jego uderzenie trafiło jednak w słupek.

Chwilę później po fatalnym błędzie defensywy "Pomarańczowych" - w sytuacji sam-na-sam z golkiperem "Oranje" znalazł się Helder Postiga, ale jego strzał minął o centymetry bramkę Holendrów.

Od pierwszej bramki w tym spotkaniu wyraźną przewagę na boisku osiągnęli Portugalczycy, którzy ze wszystkich sił starali się doprowadzić do wyrównania. Holendrzy jednak bardzo groźnie kontratakowali.

W 23. minucie kolejną kapitalną sytuację miał Cristano Ronaldo, ale po jego strzale głową fantastycznym refleksem popisał się Stekelenburg i sparował piłkę.

W 28. minucie gwiazdor Realu Madryt mógł wreszcie cieszyć się z bramki. Cristiano Ronaldo wybiegł do znakomitego prostopadłego podania Joao Pereiry i z bliskiej odległości pokonał bramkarza Holendrów.

Portugalia
Portugalia - Holandia. Gola zdobywa Cristiano Ronaldo

"Pomarańczowi" po utracie gola nadal nie potrafili przejąć inicjatywy. W 37. minucie groźnie na bramkę Stekelenburga uderzał z rzutu wolnego Miguel Veloso. Do przerwy jednak wynik nie uległ zmianie.

Na boisku piłkarze obu drużyn nie przebierali w środkach. Włoski sędzia Nicola Rizzoli w pierwszej połowie 18 razy przerywał grę z powodu fauli. Dla porównania, w pierwszych 45 minutach równoległe toczonego spotkania Dania - Niemcy było tylko osiem przewinień. Portugalia grała z Holandią m.in. w 1/8 finału mistrzostw świata w 2006 roku. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego wygrali wtedy 1:0, a sędzia pokazał wtedy aż 16 kartek, w tym cztery czerwone.

Mecz nieco się wyrównał w drugiej połowie. Obie drużyny tworzyły akcje bramkowe i groźnie atakowały. W 60. minucie piłka znalazła się nawet w siatce Holendrów, ale Helder Postiga, który ją tam umieścił, znajdował się na ewidentnym spalonym.

W 66. minucie meczu bardzo groźny kontratak ze strony podopiecznych Paulo Bento zakończył się potężnym strzałem Fabio Coentrao. Uderzenie wybronił jednak golkiper "Oranje".

W 72. minucie spotkania w idealnej sytuacji znalazł się Nani. Piłkę na trzeci metr przed bramką perfekcyjnie wyłożył mu Ronaldo, ale zawodnik Manchesteru United strzelił wprost w holenderskiego bramkarza.

Minutę później Nani zrewanżował się Ronaldo. Skrzydłowy reprezentacji Portugalii w tempo zagrał do gwiazdora Realu Madryt, który wymanewrował w polu karnym jednego z obrońców "Pomarańczowych" i spokojnie umieścił piłkę w siatce ładnym strzałem tuż przy słupku.

W 83 minucie akcję z niczego zrobił Rafael van der Vaaart. Pomocnik londyńskiego Tottenhamu zakręcił portugalskim zawodnikiem na skraju pola karnego i oddał bardzo mocny strzał na bramkę Rui Patricio. Piłka trafiła jednak w słupek.

"Oranje" pod koniec meczu mieli jeszcze kilka sytuacji bramkowych, ale gola nie potrafili zdobyć ani Robin van Persie, ani Klaas-Jan Huntelaar. Swoją okazję mieli też Portugalczycy. Cristiano Ronaldo mógł ustrzelić hat-tricka, ale piłka po jego strzale znów trafiła w słupek.

Przez całe spotkanie przeważali Portugalczycy i to oni zasłużenie awansowali z drugiego miejsca grupy B do ćwierćfinału Euro 2012. W nim 21 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzy się z Czechami. Z pierwszego miejsca z grupy wyszli natomiast Niemcy, którzy zagrają w 1/4 finału z Grekami - 22 czerwca w Gdańsku.

Kibice
Kibice reprezentacji Holandii

Zapraszamy do słuchania relacji ze spotkań Euro 2012 w radiowej Jedynce!

Grupa B: Portugalia - Holandia 2:1 (1:1).
Bramki: 0:1 Rafael van der Vaart (11), 1:1 Cristiano Ronaldo (28), 2:1 Cristiano Ronaldo (74).
Żółta kartka - Portugalia: Joao Pereira. Holandia: Jetro Willems, Robin van Persie.
Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy). Widzów 37 445.
Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles (72. Custodio), Joao Moutinho, Miguel Veloso - Nani (87. Rolando), Helder Postiga (64. Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo.
Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, Ron Vlaar, Joris Mathijsen, Jetro Willems (68. Ibrahim Afellay) - Rafael van der Vaart, Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Arjen Robben - Klaas-Jan Huntelaar, Robin van Persie.