Szwecja odebrała Francji radość z awansu

Aneta Hołówek 19.06.2012

Szwedzi w pożegnalnym występie na Euro 2012 pokonali Francuzów. Wynik otworzył w 54. minucie Zlatan Ibrahimović.

Mecz rozpoczął się minutą ciszy w hołdzie zmarłemu w niedzielę słynnemu francuskiemu komentatorowi sportowemu Thierry'emu Rolandowi.

Pierwsza akcja należała do Francuzów. Do ataku ruszył Franck Ribery, ale Szwedzi skutecznie zatrzymali piłkarza Bayernu.

Kolejny popis strzelecki Rybery pokazał w 9. minucie meczu. Po podaniu Karima Benzemy Ribery z całej siły uderzył w futbolówkę, która odbiła się od stojącego na posterunku Andreasa Isakssona.

Do ciekawej sytuacji doszło w 18. minucie spotkania. Karim Benzema znalazł się z piłką w polu karnym i stamtąd zagrał do Samira Nasriego, który błyskawicznie odegrał do Benzemy. Piłkarz Realu Madryt jednak nie odebrał podania.

Franck Ribery coraz śmielej poczynał sobie z obroną Szwedów, którzy mieli tylko jeden sposób na powstrzymanie Francuza, faule.

37. minucie meczu swoją gotowość do pomocy zgłosiły służby medyczne. Samir Nasri po zderzeniu z Kimem Kallstroemem miał być zniesiony z boiska na noszach jednak nie skorzystał.

Zapowiedzi Szwedów, o godnym i honorowym pożegnaniu z Euro, do przerwy się nie spełniły. Najbardziej aktywny w ataku był Toivonen, natomiast Zlatan Ibrahimović jakby nie istniał.

Pobyt w szatni zmotywował Ibrę, bo drugą połowę rozpoczął już inny Zlatan. W 54. minucie po podaniu z prawego skrzydła, Ibrahimowić strzałem z przewrotki wbił piłkę w szwedzką bramkę.

Obraz gry zmienił się diametralnie. Szwedzi prawie całym składem bronili dostępu do swojej bramki chcąc wynik 1:0 dowieźć do końca spotkania.

Ibrahimović miał jednak cały czas ochotę na kolejną bramkę. W 68. minucie zagrywał do Wilhelmssona, który znalazł się w polu karnym, jednak był na pozycji spalonej.

W 82. minucie z boiska zszedł M'Vila, zastąpił go Giroud, który chwilę później oddał strzał głową po dośrodkowaniu w pole karne. Pierwszy kontakt z piłką francuskiego zawodnika mógł się zakończyć golem, ale piłka minimalnie minęła bramkę.

Sędzia doliczył minutę do regulaminowego czasu gry, którą skrzętnie wykorzystali Szwedzi. Po strzale Holmena piłka uderzyła w poprzeczkę bramki Francuzów, ale dobitka Sebastiana Larssona trafiła w światło bramki.

Szwedzi dotrzymali słowa zwyciężając w ostatnim meczu na Euro 2012.

Była to pierwsza od 23 meczów porażka Francuzów prowadzonych przez Laurenta Blanca. Jeszcze gorszą wiadomością jest zawieszenie (za kartki) na ćwierćfinał z broniącą tytułu Hiszpanią Mexesa, który do tej pory kierował obroną Trójkolorowych.

Po meczu Szwecja - Francja (2:0) powiedzieli:
Erik Hamren (trener reprezentacji Szwecji): "Nie brakowało nam motywacji przed tym meczem. Bardzo chcieliśmy zagrać na miarę możliwości i poprawić sobie humory po poprzednich występach. Wszyscy piłkarze walczyli z pełnym zaangażowaniem".
Laurent Blanc (trener reprezentacji Francji): "Szwecja wygrała zasłużenie, była lepsza we wszystkich elementach gry. Grała o honor, bez presji i zaprezentowała się z jak najlepszej strony. No i miała niesamowitego Ibrahimovica. Ten zawodnik robił na boisku różnicę. Jedynym pozytywem jest fakt, że awansowaliśmy do ćwierćfinału".
Zlatan Ibrahimovic (piłkarz reprezentacji Szwecji): "Cieszę się, że udało mi się zdobyć fantastyczną bramkę. Zagraliśmy super. Gdybyśmy taką dyspozycję, szczególnie w defensywie, zaprezentowali w dwóch pierwszych spotkaniach, to nie musielibyśmy jutro wracać do domu".
Karim Benzema (piłkarz reprezentacji Francji): "Cieszymy się z awansu, ale jeśli chcemy coś osiągnąć w tym turnieju, to takie spotkanie w naszym wykonaniu już nie może się powtórzyć. Grało nam się bardzo trudno w ataku, bo Szwedzi w obronie spisywali się bezbłędnie. Grali twardo i nieustępliwie. My nie pokazaliśmy nic szczególnego, z wyjątkiem bramkarza Hugo Llorisa. W ćwierćfinale z Hiszpanią faworytem będą rywale, ale z drugiej strony i nam będzie grać łatwiej, bo to zespół lubiący atakować, posiadać piłkę. Będziemy mieć więcej miejsca na boisku niż dzisiaj".

Alou
Alou Diarra

Grupa D: Szwecja - Francja 2:0 (0:0).
Bramki: 1:0 Zlatan Ibrahimovic (54), 2:0 Sebastian Larsson (90+1).
Żółta kartka - Szwecja: Anders Svensson, Samuel Holmen. Francja: Philippe Mexes.
Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).

Widzów 63 010.
Szwecja: Andreas Isaksson - Andreas Granqvist, Olof Mellberg, Jonas Olsson, Martin Olsson - Anders Svensson (79. Samuel Holmen), Kim Kaalstroem, Sebastian Larsson, Zlatan Ibrahimović, Emir Bajrami (46. Christian Wilhelmsson) - Ola Toivonen (78. Pontus Wernbloom).
Francja: Hugo Lloris - Mathieu Debuchy, Philippe Mexes, Adil Rami, Gael Clichy - Hatem Ben Arfa (59. Florent Malouda), Samir Nasri (77. Jeremy Menez), Alou Diarra, Yann M Vila (83. Olivier Giroud), Franck Ribery - Karim Benzema.

Wyniki meczów i tabele grup:

Grupa A

2012-06-08:
Polska - Grecja 1:1 (1:0)
Rosja - Czechy  4:1 (2:0)

2012-06-12: Polska - Rosja 1:1 (0:1) Grecja - Czechy 1:2 (0:2)
2012-06-16: Grecja - Rosja 1:0 (1:0) Czechy - Polska 1:0 (0:0)
1. Czechy 3 2 0 1 4-5 6 2. Grecja 3 1 1 1 3-3 4 3. Rosja 3 1 1 1 5-3 4 4. Polska 3 0 2 1 2-3 2
Grupa B
2012-06-09: Holandia - Dania 0:1 (0:1) Niemcy - Portugalia 1:0 (0:0)
2012-06-13: Holandia - Niemcy 1:2 (0:2) Dania - Portugalia 2:3 (1:2)
2012-06-17: Portugalia - Holandia 2:1 (1:1) Dania - Niemcy 1:2 (1:1)

1. Niemcy 3 3 0 0 5-2 9 2. Portugalia 3 2 0 1 5-4 6 3. Dania 3 1 0 2 4-5 3 4. Holandia 3 0 0 3 2-5 0
Grupa C
2012-06-10: Hiszpania - Włochy 1:1 (0:0) Irlandia - Chorwacja 1:3 (1:2)
2012-06-14: Hiszpania - Irlandia 4:0 (1:0) Włochy - Chorwacja 1:1 (1:0)
2012-06-18: Chorwacja - Hiszpania 0:1 (0:0) Włochy - Irlandia 2:0 (1:0)
1. Hiszpania 3 2 1 0 6-1 7 2. Włochy 3 1 2 0 4-2 5 3. Chorwacja 3 1 1 1 4-3 4 4. Irlandia 3 0 0 3 1-9 0
Grupa D
2012-06-11: Ukraina - Szwecja 2:1 (0:0) Francja - Anglia 1:1 (1:1)
2012-06-15: Szwecja - Anglia 2:3 (0:1) Ukraina - Francja 0:2 (0:0)
2012-06-19: Szwecja - Francja 2:0 (0:0) Anglia - Ukraina 1:0 (0:0)

1. Anglia 3 2 1 0 5-3 7 2. Francja 3 1 1 1 3-3 4 3. Ukraina 3 1 0 2 2-4 3 4. Szwecja 3 1 0 2 5-5 3
Program fazy pucharowej:
21 czerwca, czwartek Czechy - Portugalia (Warszawa, 20.45)
22 czerwca, piątek Niemcy - Grecja (Gdańsk, 20.45)
23 czerwca, sobota Hiszpania - Francja (Donieck, 20.45)
24 czerwca, niedziela Anglia - Włochy (Kijów, 20.45)
półfinały -
27 czerwca, środa
zwycięzca ćwierćfinału 1 - zwycięzca ćwierćfinału 3 (Donieck, 20.45)
28 czerwca, czwartek zwycięzca ćwierćfinału 2 - zwycięzca ćwierćfinału 4 (Warszawa, 20.45)
finał 1 lipca, niedziela zwycięzcy półfinałów (Kijów, 20.45)