Rooney wrócił i wyrzucił Ukrainę z Euro

Martin Ruszkiewicz 19.06.2012

W Doniecku w ostatnim meczu grupy D piłkarskich mistrzostw Europy Anglia wygrała z Ukrainą 1:0 (0:0). Udany debiut na Euro 2012 zaliczył Wayne Rooney.

Zobacz serwis Polskiego Radia o Euro 2012 >>>

Zobacz relację z meczu Szwecja - Francja >>>

Spokojny początek w wykonaniu obu ekip, nikt nie forsuje tempa.

W 7 minucie wreszcie akcja godna odnotowania. Na strzał z dystansu zdecydował się Garmasz, ale piłka przeleciała tuż nad poprzeczką.

Ukraińcy wyraźnie przejęli inicjatywę. W 13 minucie groźnie strzelał Dević, ale piłkę zablokował Parker, chwilę później z 30 metrów uderzał Rakicki, ale wysoko nad bramką.

Cały czas w natarciu podopieczni Olega Błochina. Gusiew przymierzył z 20 metrów lecz nieznacznie chybił celu. Tylko jęk zawodu ukraińskich kibiców...

Anglicy zupełnie nie przypominają zespołu, który kilka dni temu w dobrym stylu rozprawił się ze Szwedami. W 24 minucie Gerrard dobrze zacentrował w pole karne, ale Rooney nie zdołał sięgnąć piłki.

Wayne
Wayne Rooney

Ależ sytuacja Anglików! Doskonałe dośrodkowanie Younga na głowę Rooneya, a ten z 5 metrów strzelił minimalnie niecelnie obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Piatowa.

W odpowiedzi Ukraina. Jarmolenko złamał akcję do środka, przełożył sobie piłkę na lewą nogę, uderzył jednak zbyt anemicznie i Hart nie mial problemu ze złapaniem futbolówki.

W 43 minucie znów w roli głównej Jarmolenko, który wkręcił w ziemię Parker'a, wbiegł w pole karne ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. Ta akcja mogła przyprawić o szybsze bicie serca.

Koniec pierwszej połowy. Lepsze wrażenie sprawia Ukraina, która gra " z zębem" i ma świadomość, że tylko zwycięstwo sprawi, że pozostanie w Euro 2012.

Kapitalne otwarcie Anglików! Na prawym skrzydle świetnie zagrał Gerrard, mijając ładnym zwodem Selina, dograł w pole karne, a tam niepewność interweniującego Piatowa wykorzystał Rooney, z bliska pakując piłkę do siatki!

/

Świetna okazja Ukrainy! Dević ograł obrońcę, znalazł się sam na sam z Hartem, skierował piłkę do bramki, która - co pokazują powtórki - minęła linię bramkową! Wcześniej był też spalony, którego nie zauważył sędzia.

W 68 minucie Anglicy mogli dobić rywala. Cole uderzył precyzyjnie, ale refleksem popisał się Piatow.

Ukraina dobrze grała w tym meczu, ale wyraźnie brakowało jej wykończenia decydujących akcji.

Anglia - Ukraina 1:0 (0:0)

Bramki: Rooney (49)

Anglia: 1-Joe Hart; 2-Glen Johnson, 6-John Terry, 15-Joleon Lescott, 3-Ashley Cole; 16-James Milner, 4-Steven Gerrard, 17-Scott Parker, 11-Ashley Young; 10-Wayne Rooney, 22-Danny Welbeck

Ukraina: 12-Andrij Piatow; 9-Ołeh Husiew, 3-Jewhen Czaczeridi, 20-Jarosław Rakicki, 2-Jewhen Selin; 11-Andrij Jarmolenko, 4-Anatolij Tymoszczuk, 19-Jewhen Konoplianka, 6-Denis Garmasz; 15-Artem Milewski, 22-Marco Dević

Rosja - Czechy  4:1 (2:0)

2012-06-12: Polska - Rosja 1:1 (0:1) Grecja - Czechy 1:2 (0:2)
2012-06-16: Grecja - Rosja 1:0 (1:0) Czechy - Polska 1:0 (0:0)
1. Czechy 3 2 0 1 4-5 6 2. Grecja 3 1 1 1 3-3 4 3. Rosja 3 1 1 1 5-3 4 4. Polska 3 0 2 1 2-3 2
Grupa B
2012-06-09: Holandia - Dania 0:1 (0:1) Niemcy - Portugalia 1:0 (0:0)
2012-06-13: Holandia - Niemcy 1:2 (0:2) Dania - Portugalia 2:3 (1:2)
2012-06-17: Portugalia - Holandia 2:1 (1:1) Dania - Niemcy 1:2 (1:1)

1. Niemcy 3 3 0 0 5-2 9 2. Portugalia 3 2 0 1 5-4 6 3. Dania 3 1 0 2 4-5 3 4. Holandia 3 0 0 3 2-5 0
Grupa C
2012-06-10: Hiszpania - Włochy 1:1 (0:0) Irlandia - Chorwacja 1:3 (1:2)
2012-06-14: Hiszpania - Irlandia 4:0 (1:0) Włochy - Chorwacja 1:1 (1:0)
2012-06-18: Chorwacja - Hiszpania 0:1 (0:0) Włochy - Irlandia 2:0 (1:0)
1. Hiszpania 3 2 1 0 6-1 7 2. Włochy 3 1 2 0 4-2 5 3. Chorwacja 3 1 1 1 4-3 4 4. Irlandia 3 0 0 3 1-9 0
Grupa D
2012-06-11: Ukraina - Szwecja 2:1 (0:0) Francja - Anglia 1:1 (1:1)
2012-06-15: Szwecja - Anglia 2:3 (0:1) Ukraina - Francja 0:2 (0:0)
2012-06-19: Szwecja - Francja 2:0 (0:0) Anglia - Ukraina 1:0 (0:0)

1. Anglia 3 2 1 0 5-3 7 2. Francja 3 1 1 1 3-3 4 3. Ukraina 3 1 0 2 2-4 3 4. Szwecja 3 1 0 2 5-5 3
Program fazy pucharowej:
21 czerwca, czwartek Czechy - Portugalia (Warszawa, 20.45)
22 czerwca, piątek Niemcy - Grecja (Gdańsk, 20.45)
23 czerwca, sobota Hiszpania - Francja (Donieck, 20.45)
24 czerwca, niedziela Anglia - Włochy (Kijów, 20.45)
półfinały -
27 czerwca, środa
zwycięzca ćwierćfinału 1 - zwycięzca ćwierćfinału 3 (Donieck, 20.45)
28 czerwca, czwartek zwycięzca ćwierćfinału 2 - zwycięzca ćwierćfinału 4 (Warszawa, 20.45)
finał 1 lipca, niedziela zwycięzcy półfinałów (Kijów, 20.45)