Kubeł zimnej wody na głowy polskich siatkarzy

Aneta Hołówek 31.07.2012
Polscy siatkarze po meczu z Bułgarią
Polscy siatkarze po meczu z Bułgarią, foto: PAP/EPA/Adam Ciereszko

Polscy siatkarze przegrali w Londynie z Bułgarami 1:3 (22:25, 27:29, 25:13, 23:25) w meczu grupy A turnieju olimpijskiego. W kolejnym meczu zmierzą się z Argentyńczykami.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Obie ekipy po raz ostatni spotkały się w półfinale Ligi Światowej na początku lipca. Wówczas górą byli Polacy 3:0.
Trener Andrea Anastasi postawił we wtorek na ten sam skład, który dwa dni wcześniej zwyciężył z Włochami. Tym razem jednak biało-czerwoni byli w gorszej dyspozycji i przede wszystkim musieli walczyć ze swoimi słabościami.

Polacy do gry stawili się mocno zmotywowani i początek spotkania był bardzo wyrównany. Siatkarze walczyli punkt za punkt, ale w końcówce pierwszego seta Bułgarzy odskoczyli podopiecznym Anastasiego na dwa punkty. Tej przewagi biało-czerwoni niestety nie zdołali odrobić. Pierwszy set dla Bułgarii.

Drugą część spotkania z borykającą się z problemami kadrowymi Bułgarią Polacy rozpoczęli od świetnej gry w obronie. Bezkarny do tej pory Sokołow wreszcie został pewnie zablokowany przez polską ścianę Zagumny - Nowakowski. Jednak to Bułgarzy byli w tym momencie reżyserami spotkania.

Po asach serwisowych Sokołowa Bułgarzy odskoczyli Polakom na dwa punkty, ale przy stanie 9:11, Zbigniew Bartman zdenerwowany taką sytuacją pokazał na co go stać i doprowadził do wyrównania 12:12.

Niestety Polakom bardzo trudno gra się z Bułgarami. Ten rywal to zawsze niewygodny przeciwnik. Jak się jednak okazuje dwie udane akcje podopiecznych Andrei Anastasiego mogą zmienić obraz gry.

Od momentu 20:20 Polacy ponownie walczyli punkt za punkt. Jednak po asie serwisowym Sokołowa Bułgaria znów uciekła Polakom - 22:24.

Jednak my mamy Kurka, który lubi i nie boi się zaryzykować i zaserwować prosto w linię. W końcówce drugiego seta siatkarze zafundowali kibicom prawdziwy horror. Przy stanie 27:27 wszystko wskazywało, że ten zwycięsko zakończą biało-czerwoni, niestety Polacy stracili dwa kolejne punkty. Drugi set dla Bułgarii.

W trzecim secie Polacy szybko wywalczyli przewagę. Po raz pierwszy w tym meczu to najlepsi siatkarze Ligi Światowej uzyskali prowadzenie 16:11. Wynik 21:13 uskrzydlił grających w trzecim secie spotkania jak z nut Polaków. Ten set można podsumować tak: Polacy zdemolowali Bułgarów 25:13.

Czwarty set zainaugurował dobry blok Polaków. Jednak dalsza gra toczyła się po myśli Bułgarów. To podopieczni trenera Naydenova lepiej radzili sobie na boisku, dobrze spisywali się na zagrywce i w bloku i na pierwszą przerwę techniczną siatkarze schodzili przy stanie 4:8. Nasi zawodnicy zaczęli odrabiać starty po drugim czasie (11:16), bardzo dobrze spisywali się na siatce 15:16, a po kolejnym skutecznym bloku doprowadzili do remisu 17:17. W bułgarskim zespole punktował Sokołow, a kiwka Bratoeva dała naszym rywalom dwa punkty przewagi 19:21, które utrzymali do końca meczu 23:25.

Polacy na koncie mają jedno zwycięstwo - z wicemistrzami Europy Włochami (3:1) i jedną porażkę - z Bułgarami (1:3). W czwartek zagrają z Argentyną.

Zobacz wypowiedzi po meczu siatkarzy Polska - Bułgraia >>>

Polska – Bułgaria 1:3 (22:25, 27:29, 25:13, 23:25)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Bartosz Kurek, Zbigniew Bartman, Marcin Możdżonek, Łukasz Żygadło i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Paweł Zagumny, Michał Ruciak, Jakub Jarosz, Michał Kubiak.

Bułgaria: Georgi Bratojew, Todor Skrimow, Wiktor Josifow, Teodor Todorow, Todor Aleksiew, Cwetan Sokołow i Teodor Sałparow (libero) oraz Nikołaj Penczew, Dobromir Dimitrow, Nikołaj Nikołow.

Tymczasem mstrzowie świata i wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu Brazylijczycy pokonali Rosjan 3:0 w meczu grupy B siatkarskiego turnieju igrzysk olimpijskich w Londynie.