Polskie Radio

David Cameron: konserwatysta, który przeforsował ustawę o małżeństwach homoseksualnych

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 19:46
- David Cameron to na pierwszy rzut oka typowy konserwatysta: ekskluzywna szkoła w Eton, Uniwersytet w Oksfordzie, arystokratyczni przodkowie. Jednak niektóre działania obecnego premiera nie przystają do takiego wizerunku - ocenił przywódcę Partii Konserwatywnej korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Audio
  • David Cameron: liberalny konserwatysta? Sylwetka przywódcy brytyjskich konserwatystów w relacji Adama Dąbrowskiego z Londynu (Więcej świata/Jedynka)
David Cameron na spotkaniu wyborczym. Głosowanie odbędzie się 7 maja
David Cameron na spotkaniu wyborczym. Głosowanie odbędzie się 7 majaFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Adam Dąbrowski zwrócił uwagę, że to Cameron przeforsował w parlamencie ustawę o małżeństwach homoseksualnych wbrew stanowisku własnej partii. Premier przekonywał, że nie jest to zamach na tradycyjne wartości i że jest wręcz przeciwnie: że małżeństwo to wspaniała społeczna instytucja i powinno być dostępne także dla homoseksualistów.

Korespondent zauważył, że mimo prowadzenia przez ostatnie pięć lat polityki zaciskania pasa Cameron podkreśla teraz, iż codziennie powstają nowe miejsca pracy i nowe firmy, a wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii należy do największych wśród państw rozwiniętych. - Ale to wszystko odbyło się kosztem najbiedniejszych, a kraj czekają dalsze cięcia wydatków - zaznaczył Dąbrowski.

Czy w nadchodzących wyborach parlamentarnych Brytyjczycy przyznają Cameronowi kredyt zaufania? Jakie szanse ma Partia Konserwatywna na dalsze rządzenie? O tym w relacji Adama Dąbrowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Autor materiału: Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)

Data emisji: 27.04.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj/tj

Czytaj także

Kampania wyborcza w Wielkiej Brytanii. "Głębokie zmiany w elektoracie"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 19:57
Dwie główne partie w Wielkiej Brytanii przed wyborami mają niemal identyczne notowania. - Wyniki konserwatystów i laburzystów oscylują wokół 33-35 proc. - podkreślił w swojej relacji z Londynu korespondent Adam Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszły koalicjant laburzystów: Zieloni, liberałowie czy Szkoci?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 20:48
- Dwupartyjność w Wlk. Brytanii tak naprawdę skończyła się w połowie lat siedemdziesiątych. Brytyjczycy się zmienili, inna jest struktura klasy średniej - oceniła politolog dr Małgorzata Kaczorowska. 7 maja w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do parlamentu.
rozwiń zwiń