Polskie Radio
Section05
Grzegorz Ślubowski

"Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską"

W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Jastrzębski Grzegorz Ślubowski Katyń katastrofa w Smoleńsku Więcej świata Rosja Jarosław Guzy

"Rosja nie chce ograniczania jej stref wpływu na Zachodzie"

Rosyjskie MSZ chce wiedzieć, dlaczego NATO wzmacnia swoje siły w pobliżu granic Rosji. Mówiła o tym w Moskwie rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji, Marija Zacharowa, odnosząc się do czwartkowego spotkania Rady NATO-Rosja. W Gorącym Temacie o relacjach między Moskwą a Sojuszem mówił Grzegorz Ślubowski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NATO Rosja Grzegorz Ślubowski Krym Donald Trump

"Nie twórzmy scenariuszy wielkiej rewolucji w Rosji"

- Ta fatalna sytuacja z władzą autorytarną nie musiała bardzo ludziom przeszkadzać, kiedy im było lepiej ekonomicznie. Gdy poczuli się gorzej, to już ich bardziej uwiera. Akcja Nawalnego to był taki zapalnik - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. - Nie twórzmy scenariuszy wielkiej rewolucji w Rosji - stwierdził Adam Eberhardt, dyrektor OSW. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Rosja Aleksiej Nawalny demonstracje Adam Eberhardt Jarosław Guzy Maciej Jastrzębski Władimir Putin ŚWIAT

Dzikawicki: na Białorusi nie ma żadnych bojówek

- To jest stara mantra. Każdy reżim, znamy to z historii, jak już ma kłopoty, najczęściej z gospodarką, zaczyna obwiniać wrogów wewnętrznych, czyli opozycję. Jak już jej nie ma, to zaczyna się poszukiwanie wrogów zewnętrznych. W przypadku Łukaszenki to głównie NATO, UE, zgniły zachód itd. - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Dzikawicki (TV Biełsat).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Agata Kasprolewicz Adam Dąbrowski Szkocja referendum

"Matkę deportował Stalin, mnie wyrzucił z Krymu Putin"

16 marca mijają trzy lata od nieuznawanego przez świat krymskiego referendum. Był to jeden z pretekstów do aneksji Krymu. Okupant, Rosja, robi wszystko, byśmy opuścili te ziemie - mówi w rozmowie z Pawłem Buszko jeden z liderów Tatarów Krymskich, Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, czy parlamentu. Działa on teraz w podziemu.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Krym ŚWIAT Paweł Buszko Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Ukraina Rosja

Czy Europą będą rządzić partie populistyczne?

W środę odbędą się wybory w Holandii, później czekają nas wybory prezydenckie we Francji, a na jesieni wybory w Niemczech. Wiele wskazuje, że dobre wyniki osiągną w nich partie, uważane przez jednych za populistyczne, a antyestablishmentowe przez innych. O przyczynach tego zjawiska dyskutowali goście Grzegorza Ślubowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Tomasz Sawczuk Holandia Francja Turcja imigranci w Europie Unia Europejska Marine Le Pen Niemcy

Racjonalne szaleństwo Korei Płn. Co zrobi Kim Dzong Un?

- Ostatnia próba pokazuje, że północnokoreański program rakietowy nie stoi w miejscu i mimo nakładanych sankcji, dalej się rozwija. Jeżeli Stanom Zjednoczonym, Chinom, czy np. Korei Południowej zależy na zaprzestaniu tych zbrojeń, to może przyszedł moment,  znowu zacząć rozmowy z Koreańczykami z Północy na ten temat - stwierdził na antenie Jedynki ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja Oskar Pietrewicz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski ŚWIAT Korea Północna Azja USA

Debata Poranka: jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które zaplanowano na marzec. O przyszłości UE mówili w Debacie Poranka dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (euractiv.pl) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk Grzegorz Ślubowski