Polskie Radio
Section05
Grzegorz Ślubowski

"Nie twórzmy scenariuszy wielkiej rewolucji w Rosji"

- Ta fatalna sytuacja z władzą autorytarną nie musiała bardzo ludziom przeszkadzać, kiedy im było lepiej ekonomicznie. Gdy poczuli się gorzej, to już ich bardziej uwiera. Akcja Nawalnego to był taki zapalnik - mówił na antenie radiowej Jedynki Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. - Nie twórzmy scenariuszy wielkiej rewolucji w Rosji - stwierdził Adam Eberhardt, dyrektor OSW. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Rosja Aleksiej Nawalny demonstracje Adam Eberhardt Jarosław Guzy Maciej Jastrzębski Władimir Putin ŚWIAT

Dzikawicki: na Białorusi nie ma żadnych bojówek

- To jest stara mantra. Każdy reżim, znamy to z historii, jak już ma kłopoty, najczęściej z gospodarką, zaczyna obwiniać wrogów wewnętrznych, czyli opozycję. Jak już jej nie ma, to zaczyna się poszukiwanie wrogów zewnętrznych. W przypadku Łukaszenki to głównie NATO, UE, zgniły zachód itd. - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Dzikawicki (TV Biełsat).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Ślubowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Agata Kasprolewicz Adam Dąbrowski Szkocja referendum

"Matkę deportował Stalin, mnie wyrzucił z Krymu Putin"

16 marca mijają trzy lata od nieuznawanego przez świat krymskiego referendum. Był to jeden z pretekstów do aneksji Krymu. Okupant, Rosja, robi wszystko, byśmy opuścili te ziemie - mówi w rozmowie z Pawłem Buszko jeden z liderów Tatarów Krymskich, Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, czy parlamentu. Działa on teraz w podziemu.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy Krym ŚWIAT Paweł Buszko Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Ukraina Rosja

Czy Europą będą rządzić partie populistyczne?

W środę odbędą się wybory w Holandii, później czekają nas wybory prezydenckie we Francji, a na jesieni wybory w Niemczech. Wiele wskazuje, że dobre wyniki osiągną w nich partie, uważane przez jednych za populistyczne, a antyestablishmentowe przez innych. O przyczynach tego zjawiska dyskutowali goście Grzegorza Ślubowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Tomasz Sawczuk Holandia Francja Turcja imigranci w Europie Unia Europejska Marine Le Pen Niemcy

Racjonalne szaleństwo Korei Płn. Co zrobi Kim Dzong Un?

- Ostatnia próba pokazuje, że północnokoreański program rakietowy nie stoi w miejscu i mimo nakładanych sankcji, dalej się rozwija. Jeżeli Stanom Zjednoczonym, Chinom, czy np. Korei Południowej zależy na zaprzestaniu tych zbrojeń, to może przyszedł moment,  znowu zacząć rozmowy z Koreańczykami z Północy na ten temat - stwierdził na antenie Jedynki ekspert z Centrum Studiów Polska-Azja Oskar Pietrewicz.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski ŚWIAT Korea Północna Azja USA

Debata Poranka: jaka przyszłość Unii Europejskiej?

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które zaplanowano na marzec. O przyszłości UE mówili w Debacie Poranka dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (euractiv.pl) i prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk Grzegorz Ślubowski

Krajobraz polityczny Niemiec przed wyborami

W zachodniej Europie coraz częściej dochodzą do głosu partie, które uważają, że Unia Europejska to twór, który nie ma możliwości ani podstaw funkcjonowania, a największy problem to uchodźcy. W Niemczech taką partią jest Alternatywa dla Niemiec (AfD), która jednak cały czas nie cieszy się dużą popularmością, a według ostatnich sondaży wręcz na niej traci.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory Jerzy Haszczyński Grzegorz Ślubowski

Masowe protesty w Rumunii. "Przeciw korupcji, koneksjom"

To nie protesty poparcia dla opozycji, a przeciwko skorumpowaniu władz i elit Rumunii – mówił w Jedynce dr hab. Adam Burakowski. Dodał, że z Rumunii wyjechały 3 mln osób, bo młodzi ludzie nie mając koneksji, nie mogą robić kariery i nie mają żadnych perspektyw, a zatem emigrują. Teraz ludzie protestują przeciw prawu, które znosi ściganie z urzędu korupcji do około 40 tysięcy euro.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Ukraina Grzegorz Ślubowski Michał Dworczyk relacje polsko-ukraińskie ŚWIAT