Polskie Radio
Section05
Grzegorz Ślubowski

Wiceszef MSZ: decyzja o relokacji uchodźców była błędem

– Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o relokacji uchodźców była błędem – mówił Konrad Szymański, sekretarz stanu w MSZ, podczas debaty „Unia Europejska na rozdrożu”. W spotkaniu zorganizowanym przez Polskie Radio i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych uczestniczyli również dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Sławomir Dębski, dyrektor PISM-u.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska Konrad Szymański Sławomir Dębski Grzegorz Ślubowski uchodźcy imigranci w Europie

Katar odcięty od świata. "Bliski Wschód tworzy się na nowo"

Już siedem państw arabskich zrywa stosunki z Katarem. To przymiarka do budowy nowego Bliskiego Wschodu, który ukształtuje się po upadku Państwa Islamskiego - uważa Michał Żakowski. Jego zdaniem, Arabia Saudyjska - inicjator bojkotu, i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być motorem tych zmian, a akcja przeciw Katarowi, to również ostrzeżenie dla Iranu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grzegorz Ślubowski Więcej świata Wielka Brytania terroryzm Katar Stany Zjednoczone Bliski Wschód Azja

Ekspert: rząd Afganistanu kontroluje tylko połowę kraju

Różne ugrupowania talibów żyły bezpiecznie w Pakistanie, przeczekały też tam czas, gdy w Afganistanie było ponad 100 tys. wojsk międzynarodowych. Po 2014 r. zaczęli wracać - mówił Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czas, by wygrać tę wojnę, minął – mówił ekspert i dodał, że teraz próbuje się skłonić talibów do rozmów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Wielka Brytania NATO Ameryka Środkowa Grzegorz Ślubowski talibowie

Czy Ukraina to nadal część "ruskiego miru"?

- Poprzez związki historyczne i kulturowe Ukraina była, jest i jeszcze przez kilka pokoleń będzie częścią ruskiego świata. Natomiast, dzięki Putinowi, zaczęła kształtować się ukraińska tożsamość narodowa. Podczas wizyt na Ukrainie widać takie mentalne, wewnętrzne uświadomienie sobie bycia ciałem odrębnym od rosyjskiego - mówi Agnieszka Bryc z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Ślubowski Ukraina Rosja ŚWIAT Agnieszka Bryc Witold Jurasz