Polskie Radio

Wspólna pamięć historyczna Europy. Wyzwanie dla UE

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 19:04
Historia, zwłaszcza komunizmu, wciąż ma wpływ na nasze życie dlatego Europa Wschodnia i Zachodnia powinny podobnie postrzegać i rozumieć dzieje kontynentu – uważa dr Łukasz Kamiński, historyk, prezes IPN.
Audio
  • Konieczne jest równoważenie europejskiej pamięci (Jedynka/Więcej świata)
  • Jak uczyć o komunistycznych dyktaturach, czy warto było otwierać archiwa bezpieki – to niektóre z zagadnień międzynarodowej konferencji w Warszawie zorganizowanej przez IPN / Relacja Michała Strzałkowskiego (Jedynka/Więcej świata)
Łukasz Kamiński
Łukasz KamińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Pamięć o popełnionych zbrodniach w XX wieku jest tym narzędziem, które może nas ochronić przed ich powtórzeniem i powrotem totalitaryzmów - wyjaśnia w audycji "Więcej świata” szef IPN. Zdaniem historyka, na przykładzie agresji Rosji na Ukrainę dobrze widać, jak przeszłość wdziera się do teraźniejszości.

Kamiński przyznaje, że w Europa ma na koncie niewiele sukcesów w rozliczeniach z przeszłością, ale mimo wszystko "nie zwalnia nas to od prób”.

Zdaniem prezesa IPN, obecność w UE takich krajów jak Polska, wpływa na poprawę świadomości w Europie Zachodniej, zwłaszcza jeśli chodzi o zbrodnie komunizmu. Zachód ma teraz "większe zrozumienie dla naszej wrażliwości, tego jak my interpretujemy obecną rzeczywistość poprzez doświadczenie pół wieku komunizmu” – mówi Kamiński.

Jak wygląda spajanie świadomości historycznej Europy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Przygotował: Dariusz Rosiak

Gość: dr Łukasz Kamiński (historyk, prezes IPN)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 18.15

iz/tj

Czytaj także

Tysiące dokumentów operacyjnych sowieckiej bezpieki w IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:59
Do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej pod koniec ubiegłego roku trafiło ponad 7 i pół tysiąca sowieckich dokumentów z archiwów ukraińskich. Dotyczą rozpracowywania polskiego podziemia antykomunistycznego po 1944 roku.
rozwiń zwiń