Polskie Radio

Przepis na dobre społeczeństwo wg Johna Stuarta Milla

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 04:38
- Zdaniem Johna Stuarta Milla można ograniczyć kogoś w działaniach, jeśli krzywdzi innych, ale nie można, jeśli krzywdzi wyłącznie siebie - mówi dr Monika Małek-Orłowska, filozof.
Audio
  • Myśl filozoficzna Johna Stuarta Milla (Z filozofią na Ty/ Jedynka)
John Stuart Mill
John Stuart MillFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

John Stuart Mill jest zaliczany do klasyków myśli liberalnej, a jego idee skupiają się wokół pojęcia wolności. - Angielski filozof powiedział, że swobodny rozwój indywidualności jest jednym z zasadniczych składników dobrobytu, nie tylko ekonomicznego, ale również społecznego. Różnorodność daje nam możliwość swobodnej dyskusji o poglądach, postawach i sposobach wyrażania siebie - opowiada dr Monika Małek-Orłowska, filozof.

Według Milla z różnorodności można wydobyć wartości najlepsze w danej chwili. - Przyjęcie różnorodności jako wartości oznacza równocześnie, że nie przyjmujemy dążenia do perfekcji jako kwestii najważniejszej. Nie ma jednego wzorca, do którego należy dążyć, co przekłada się na bardziej równe społeczeństwo - wyjaśnia doktor.

W programie rozmawialiśmy także o tym, czy wolność jednostki wg Milla powinna być nieograniczona oraz czemu ma służyć swobodny rozwój i ekspresja.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Monika Małek-Orłowska (filozof ze Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej)

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 23.30

sm/asz

Czytaj także

Michał Montaigne. Filozof na dzisiejsze czasy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 04:03
Miał szereg pomysłów na ulepszenie świata. Był kolekcjonerem doświadczeń i zwracał uwagę na ich wartość. - Od Michała Montaigne można się wiele nauczyć - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarbiec nagród i stypendiów naukowych

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 21:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wprowadza do swojej oferty nową propozycję – Honorowe Stypendium im. Leszka Kołakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Twardowski, czyli racjonalność, logika i obiektywizm

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:51
- Zastał sale wykładowe puste, a po kilkunastu latach trzeba było wynajmować sale koncertowe, bo uniwersyteckie nie mogły pomieścić chętnych - mówi o wykładach prof. Kazimierza Twardowskiego dr hab. Anna Brożek.
rozwiń zwiń