Polskie Radio

Niemiecka prasa z obawą o nowym prezydencie. "Lodowaty wschodni wiatr"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 06:55
W dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy "Sueddeutsche Zeitung" - największy niemiecki dziennik opiniotwórczy - ostrzega przed pogorszeniem relacji pomiędzy Polską a Niemcami i resztą Europy.
Audio
  • Niemiecka prasa o Andrzeju Dudzie. Korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
Sueddeutsche Zeitung przewiduje, że współpraca Polski i Niemiec będzie trudniejsza
"Sueddeutsche Zeitung" przewiduje, że współpraca Polski i Niemiec będzie trudniejszaFoto: PAP/Jacek Turczyk

"Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że w najbliższych latach Polska stanie się dla Niemiec i Unii Europejskiej bardziej niewygodnym partnerem niż dotychczas. Najpoważniejsze sporne tematy na horyzoncie to ochrona klimatu i pogłębianie gospodarczej integracji UE - czytamy w komentarzu zatytułowanym "Lodowaty wschodni wiatr".

Autor komentarza Florian Hassel zwraca uwagę na kluczową rolę Jarosława Kaczyńskiego na obecnym etapie polskiej polityki. - Potężny szef prawicowo-narodowej partii Prawo i Sprawiedliwość wyznaczył nieznanego wcześniej Dudę na kandydata na prezydenta; Kaczyński stoi też za Beatą Szydło, która po wyborach parlamentarnych w październiku może zostać nową premier Polski - pisze komentator.

- Niezależnie od tego, czy PiS-owi uda się podwójny sukces (w wyborach prezydenckich i parlamentarnych), jedno wydaje się być pewne: nowy polski rząd będzie dla Niemiec i UE bardziej niewygodnym partnerem niż poprzedni kierowany w minionych ośmiu latach przez proeuropejską PO - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Jak wyjaśnia autor, nie chodzi bynajmniej o pojednanie polsko-niemieckie, które dzięki wieloletniemu zaangażowaniu po obu stronach nie jest zagrożone. - Komplikacje mogą pojawić się w innych sprawach - ocenia komentator. Jak zaznacza, prezydent elekt wykazywał jak dotąd powściągliwość w zajmowaniu stanowiska w sprawach politycznych, pozwalając na zabieranie głosu przez bliskich współpracowników.

Czytaj dalej
duda day 1200.jpg
Zmiana w Pałacu Prezydenckim. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy (RELACJA)

Hassel przypomina w tym kontekście wcześniejsze wypowiedzi doradcy Dudy, Krzysztofa Szczerskiego, który uznał relacje polsko-niemieckie za wymagające korekty. Komentator określa Szczerskiego mianem "praktykującego eurosceptyka" i zwraca uwagę na jego sugestię pod adresem Niemiec, by zaprzestały blokowania planów utworzenia stałych baz NATO w Polsce.

Gazeta dodaje, że Andrzej Duda po zaprzysiężeniu szybko będzie musiał wrócić w tryb kampania wyborczej na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Zwycięstwo w wyborach prezydenckich było bowiem tylko celem pośrednim w marszu PiS-u po władze.

Zdaniem komentatora nawet jeśli PiS nie przejmie na jesieni władzy, to wpływy tej partii zwiększą się, co spowoduje, że nowy rząd, jaki wyłoni się po wyborach, będzie musiał w większym stopniu niż dotąd brać pod uwagę bardziej narodowe nastroje w kraju.

W przypadku utworzenia przez PiS rządu, należy mieć nadzieję, że "możliwie jak największa ilość obietnic wyborczych stanie się makulaturą" - pisze niemiecki komentator. Jak wyjaśnia, chodzi mu zarówno o "socjalne dobrodziejstwa", jak i wycofanie się z reformy emerytalnej. - To wszystko może zrujnować polski budżet i spowodować, że Polska stanie się nowym krajem kryzysowym na Wschodzie - ostrzega "SZ".

Niepokój wzbudzają ponadto zapowiedzi zmiany podejścia do zagranicznych banków i supermarketów - pisze Hassel. Jak podkreśla, tak polityka poważnie zaszkodziłaby Polsce, która była dotąd ulubieńcem inwestorów.

źródło: TVN24/x-news

Komentator dziennik a"Die Welt" zastanawia się tymczasem, w jakim stopniu nowy prezydent może i chce uniezależnić się od swojej partii. Jak czytamy, można mieć nadzieję, że będzie miał własny polityczny styl. "Die Welt" dodaje, że zwycięstwo Andrzeja Dudy sygnalizuje niespodziewanie duże niezadowolenie z kosztów transformacji. Oczekiwania Polaków wzrosły, to idealny klimat dla prawicowego PiS-u, który w sprawach socjalno-politycznych jest tradycyjnie lewicowy - ocenia "Die Welt".

IAR/PAP/fc

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda Niemcy prezydent
Czytaj także

Andrzej Duda: ustąpię, jeśli nie złożę tych projektów ustaw

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 17:50
Prezydent elekt Andrzej Duda podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej. - Ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku - powiedział.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier Kopacz apeluje do Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Gabinetowej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 21:37
Ewa Kopacz zwróciła się też do Andrzeja Dudy, by jako prezydent spotkał się z nią i jej ministrami, zwołując Radę Gabinetową. - Będziemy mogli przedstawić zamierzenia rządu na najbliższe miesiące, a także porozmawiać o najważniejszych dla Polski sprawach - mówiła premier.
rozwiń zwiń