Polskie Radio

Wybory parlamentarne w Chorwacji bez zdecydowanego zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 20:55
Wiele wskazuje na to, że niedzielne wybory parlamentarne w Chorwacji nie wyłoniły zdecydowanego ugrupowania. Prawdopodobnie nowy rząd będzie koalicyjny.
Chorwaci wybierali parlament po raz pierwszy od wejścia do UE
Chorwaci wybierali parlament po raz pierwszy od wejścia do UE Foto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Jak wynika z badania przeprowadzonego o godzinie 20 przez pracownię IPSOS wśród 34 tysięcy głosujących w 400 lokalach wyborczych, w sondażowych wynikach wyborów prowadzi prawica.

Sondaże te różnią się nieznacznie od tych podanych tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 19.00.

IPSOS podaje, że Patriotyczna Koalicja" na czele z konserwatywną Chorwacką Wspólnotą Demokratyczną (HDZ) zdobyła 57 mandatów. Rządząca do tej pory lewicowa koalicja "Chorwacja Rośnie" na czele z Socjaldemokratyczną Partią Chorwacji (SDP) premiera Zorana Milanovića zdobyła 56 mandatów.

17 mandatów uzyskało centrowe ugrupowanie MOST i prawdopodobnie ono będzie języczkiem u wagi przy tworzeniu nowego rządu. Po trzy miejsca według szacunków, zdobyły Istryjskie Zgromadzenie Demokratyczne (IDS) i "Żivi zid "(Żywy mur), na którego czele stoi 25-letni student Ivan Śantić. W ostatnich wyborach prezydenckich zajął on trzecie miejsce.

Dwa mandaty przypadły Koalicji Pracy i Solidarności, której przewodzi burmistrz Zagrzebia Ivan Bandić, i Chorwacki Demokratyczny Związek Slavonji i Baranji. Mniejszości narodowe będą miały 8 swoich przedstawicieli, przy czym co najmniej trzy miejsca przypadną mniejszości serbskiej. Kandydata na przyszłego premiera wskaże wywodząca się z prawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej prezydent Kolinda Grabar-Kitarović.

Głosowanie monitorowało ponad 13 tysięcy obserwatorów. Wybrano skład ósmej kadencji Saboru od czasu uzyskania przez Chorwację niepodległości w 1991 roku. Były to też pierwsze wybory parlamentarne od przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej w 2013 roku.

Jeśli konserwatystom uda się odebrać większość socjaldemokratom, zapowiadają zaostrzenie ochrony granic i zacieśnienie współpracy z Grupą Wyszehradzką, niechętną systemowi relokacji imigrantów na podstawie kwot określonych przez UE.

IAR/iz

Czytaj także

Wybory parlamentarne w Chorwacji z kryzysem migracyjnym w tle (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 15:46
Obywatele Chorwacji zdecydują w niedzielę o kształcie nowego parlamentu w pierwszych wyborach parlamentarnych od przystąpienia bałkańskiego kraju do UE. Kampania skupiała się wokół kryzysu migracyjnego, kwestie gospodarcze zostały zepchnięte na drugi plan.
rozwiń zwiń