Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

Wspólne interesy i rozbieżności między Polska a Węgrami

Premier Węgier Viktor Orban przebywał w piątek w Warszawie. Głównym tematem rozmów z Beatą Szydło były relacje dwustronne między naszymi państwami, współpraca wyszehradzkiej czwórki oraz Wspólnoty Europejskiej. Premier Węgier powiedział, że Unia Europejska bez Polski i Węgier byłaby o wiele biedniejsza. O wizycie węgierskiego premiera w Polsce mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Unia Europejska Krzysztof Mazur Beata Szydło bezpieczeństwo energetyczne Rosja imigranci w Europie

"Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec"

- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Węgry Unia Europejska imigranci w Europie Rada Europejska Rosja

Viktor Orban w Warszawie. Komentarze ekspertów

- Viktor Orban jest znany na arenie europejskiej z tego, że popiera Polskę, ale jednocześnie potrafi wykorzystać zamieszanie wokół Polski do realizowania swoich interesów. Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Skomentował w ten sposób wizytę węgierskiego premiera w Warszawie. Wizytę Orbana w Polsce komentował także dr Dominik Hejj - redaktor naczelny kropka.hu.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry grupa wyszehradzka Beata Szydło imigranci w Europie Unia Europejska Rosja

Pracownicy delegowani. Rozmowy premierów Polski i Węgier

- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Viktor Orban Węgry grupa wyszehradzka Francja Unia Europejska imigranci w Europie

"Wspólne stanowisko Polski i Węgier w kluczowych sprawach"

Bezpieczeństwo, kwestie unijne i relacje dwustronne w ramach wyszehradzkiej czwórki - to główne tematy spotkania premierów Polski i Węgier w Warszawie. „Zgodziliśmy się, że obrana przez nasze rządy droga w sprawie migrantów jest słuszna” – poinformowała po rozmowie z premierem Węgier Viktorem Orbanem premier Beata Szydło. O rozmowach premierów mówiła reporterka Polskiego Radia 24 Ewa Wasążnik.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Viktor Orban premier Beata Szydło imigranci w Europie Unia Europejska

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Strefa Schengen imigranci w Europie Unia Europejska Jean Claude-Juncker