Polskie Radio

Jak walczyć z terroryzmem? Debata w Parlamencie Europejskim

Jedynka
Tomasz Jaremczak 29.01.2015
Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca terroryzmu
Debata w Parlamencie Europejskim dotycząca terroryzmu, foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Bardziej skuteczne środki bezpieczeństwa i lepsze przygotowanie antyterrorystyczne UE - to główne postulaty, które pojawiły się podczas debaty przedstawicieli Komisji Europejskiej i europarlamentarzystów.

Przede wszystkim potrzebna jest lepsza współpraca pomiędzy państwami Wspólnoty i wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi służbami. - Problem nie polega na tym, że jest ich za mało tylko na tym, żeby mogły one być wymienianie i analizowanie - mówi europoseł PO Michał Boni.

Niezbędna jest też współpraca wszystkich unijnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. - Pojawiały nawet się poglądy, że na poziomie unijnym należałoby stworzyć specjalny urząd ds. walki z terroryzmem - tłumaczy Janusz Zemke, europoseł SLD. Zamiast tego, ustalono jednak zwiększenie wymagań wobec instytucji, które już działają. - Europolu, ENISY, która analizuje incydenty w internecie oraz tych, które zajmują bezpieczeństwem naszych zewnętrznych granic - dodaje Boni.

Kontrowersje europosłów wzbudził pomysł automatycznego przekazywania przez linie lotnicze danych pasażerów pomiędzy lotniskami. - Czy ma to być centralny, europejski bank danych? Czy te dane mają być przekazywane przez linie lotnicze państwom członkowskim, w jaki sposób Komisja Europejska rozwiąże te problemy - zastanawia się europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

Część posłów obawia się bowiem, że po ostatnich atakach terrorystycznych kwestia bezpieczeństwa przeważy nad ochroną danych. Dlatego potrzebny będzie złoty środek - wyważenie pomiędzy tym, co należy chronić, a tym, co jest konieczne dla zwiększenia bezpieczeństwa. Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa Parlament Europejski ma przegłosować do końca 2015 roku.

polskieradio.pl, tj