Wydarzenia i aktualności

Debiut reżyserski Rafała Kapelińskiego w radiowej Jedynce

Debiut reżyserski Rafała Kapelińskiego w radiowej Jedynce

W niedzielę, 22 listopada, po godz. 17:00 premiera słuchowiska "Ależ masz, bracie, szczęście". Autorem słuchowiska i debiutującym w radiu reżyserem jest Rafał Kapeliński. Postać analityka finansowego u progu wielkiej kariery w międzynarodowych funduszach inwestycyjnych zagrał Krzysztof Banaszyk. Towarzyszą mu znakomici aktorzy. Zapraszamy!

Opowieść o Józefie Sułkowskim w radiowej Dwójce

Opowieść o Józefie Sułkowskim w radiowej Dwójce

Już w najbliższą sobotę spotkanie z wielką historią. Proponujemy Państwu słuchowisko zrealizowane na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego pt. "Sułkowski". Jest to wielowątkowa opowieść o polskim oficerze, później brygadierze armii napoleońskiej. Adaptacja radiowa Iwony Malinowskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Premiera słuchowiska odbyła się w 2000 roku.

Anna Lustosławska-Jaworska w roli Ireny Solskiej

Anna Lustosławska-Jaworska w roli Ireny Solskiej

W sobotę, 21 listopada po 17:00, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierę wyjątkowego słuchowiska. "Wracając do mojego wczoraj. Z pamiętników Ireny Solskiej" to opowieść o dwóch aktorkach - muzie Witkacego i Wyspiańskiego Irenie Solskiej oraz wybitnej krakowskiej aktorce Annie Lutosławskiej-Jaworskiej, która w słuchowisku Wojciecha Markiewicza wcieliła się w aktorską legendę dwudziestolecia wojennego.

 Głos, który zostaje. O słuchowisku Zupa Heli pisze Janusz Łastowiecki

"Głos, który zostaje". O słuchowisku "Zupa Heli" pisze Janusz Łastowiecki

"Piszę ten tekst z pewną nadzieją, że wytworzy się z czasem trend na słuchowisko autorskie, a muzyka i efekty dźwiękowe wykorzystywane w radiu będą rozpoznawalne w kontakcie z innymi gatunkami sztuki" - czytamy w recenzji słuchowiska "Zupa Heli" Darka Błaszczyka, którą nadesłał Janusz Łastowiecki z Zielonej Góry.

Kordian warszawski na antenie radiowej Jedynki

"Kordian warszawski" na antenie radiowej Jedynki

„Kordian warszawski" w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca to próba teatralnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego dla pokolenia Kolumbów najważniejszym z romantyków był Juliusz Słowacki. W słuchowisku wystąpiła plejada znakomitych aktorów, z Jerzym Stuhrem (w brawurowej kreacji Papieża) i Jerzym Trelą (jako Grzegorzem) na czele. W roli Kordiana Paweł Paprocki.

Historia jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu w 1940 roku w słuchowisku Marty Rebzdy

Historia jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu w 1940 roku w słuchowisku Marty Rebzdy

Zapraszamy na premierę słuchowiska "Do gwiazd" Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza. Historia Janiny Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickiej i poszukującego jej przez lata męża, Mieczysława Lewandowskiego, koncentruje się nie tylko na jednostkowych losach bohaterów, ale i przywołuje wciąż za mało znane fakty z historii Polski. W słuchowisku ważną rolę odgrywają również dźwięki dokumentalne, m.in. rozmowy z Dianą Pitt, córką Mieczysława Lewandowskiego z drugiego małżeństwa.

Narodowa epopeja w wersji audio. Niezwykła premiera na antenie radiowej Dwójki

Narodowa epopeja w wersji audio. Niezwykła premiera na antenie radiowej Dwójki

Przed nami wielkie wydarzenie artystyczne. Na antenie Dwójki, w Święto Niepodległości 11 listopada, odbędzie się premiera "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Nowe trzyczęściowe słuchowisko zostało zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, w doborowej obsadzie w adaptacji radiowej i reżyserii Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka.

Bliźniak. Premierowe słuchowisko Pawła Mossakowskiego

"Bliźniak". Premierowe słuchowisko Pawła Mossakowskiego

W sobotni wieczór 7 listopada o godz. 19.oo zapraszamy Państwa do radiowej Dwójki na najnowsze słuchowisko Pawła Mossakowskiego pt. "Bliźniak". Reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza. W roli profesora Hiczewskiego - Jarosław Gajewski.