Wydarzenia i aktualności

Śmieszny staruszek w 1. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza

"Śmieszny staruszek" w 1. rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza

W piątek 24 kwietnia mija 1. rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotował premierę komedii napisanej w 1963 roku. "Śmieszny staruszek" w adaptacji i wykonaniu Krzysztofa Gordona to monodram, w którym oskarżany o bliżej nieokreślone zarzuty mężczyzna przed sądem "zeznaje swoje życie", przepełnione pustką i samotnością.

Adelka

"Adelka"

W niedzielny wieczór radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko Anny Stanuch pt. "Adelka". Reżyseria Janusza Kukuły. Występują: Wiesław Michnikowski i Karolina Gruszka. Premiera słuchowiska odbyła się w 2006 roku.

Zakopiańska demoniczna miłość w słuchowisku Zagwazdrane żyćko

Zakopiańska demoniczna miłość w słuchowisku "Zagwazdrane żyćko"

W słuchowisku Antoniego Wincha "Zagwazdrane żyćko. Rzecz o zakopiańskiej miłości" poznajemy tajemnice tragicznej miłości Stanisława Ignacego Witkiewicza i Jadwigi Janczewskiej. W życie kochanków wkracza demoniczna natura Witkacego, która mogła przyczynić się do samobójczej śmierci Janczewskiej. Z ducha Witkacowskie słuchowisko odkrywa wiele niewyjaśnionych i tajemniczych zdarzeń zakopiańskiej bohemy początku XX wieku, której przewodził młody Stanisław Ignacy. Premiera w radiowej Jedynce.

Teatr Polskiego Radia żegna Jana Matyjaszkiewicza

Teatr Polskiego Radia żegna Jana Matyjaszkiewicza

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego oraz radiowego, wieloletniego współpracownika Teatru Polskiego Radia. W ubiegłym roku Jan Matyjaszkiewicz został laureatem Splendora Splendorów, nagrody będącej ukoronowaniem pracy na scenie radiowej.

Blaszany bębenek

"Blaszany bębenek"

W najbliższą sobotę o godz. 22.oo radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisko "Blaszany bębenek" zrealizowane na podstawie powieści zmarłego w miniony poniedziałek laureata literackiej Nagrody Nobla - Guntera Grassa. Adaptacja Bożeny Markowskiej, reżyseria Wojciecha Markiewicza. Premiera słuchowiska odbyła się w lutym 1997 roku.

Spalonka Asji Łamtiuginy w radiowej Jedynce

"Spalonka" Asji Łamtiuginy w radiowej Jedynce

Zapraszamy na premierę słuchowiska w reż. Andrzeja Makowieckiego, w którym poznajemy historię dziewczynki, a potem kobiety, której życie zostało naznaczone powojennym przesiedleniem oraz "przekleństwem" i błogosławieństwem podwójnej narodowości - polskiej i rosyjskiej. Poruszająca i pełna dramatycznych wydarzeń historia Asji w słuchowisku "Spalonka".