Wydarzenia i aktualności

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia

Laureaci nagród Teatru Polskiego Radia

Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc - to na nich spłynął "Wielki Splendor". Jak co roku, w pierwszy poniedziałek grudnia, Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów za wybitne kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego. Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że uroczystość wpisuje się w misję kulturotwórczą radia publicznego.

Premiera radiowa  Szeptów i krzyków Bergmana

Premiera radiowa "Szeptów i krzyków" Bergmana

W najbliższą sobotę tuż po godz. 17.10 Teatr Polskiego Radia zaprasza do radiowej Jedynki na premierę słuchowiska zrealizowanego na podstawie scenariusza filmu Ingmara Bergmana pt. "Szepty i krzyki". Autorem adaptacji i reżyserem słuchowiska jest Mariusz Malec, w rolę Agnes wcieliła się Anna Dymna, a muzykę do słuchowiska napisał Zygmunt Konieczny.

Nietoperze premierowe słuchowiska Freda Apke

"Nietoperze" premierowe słuchowiska Freda Apke

W najbliższą niedzielę tuż po godz. 17.10 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierę słuchowiska Freda Apke w przekładzie Marty Klubowicz. Reżysera autora. W rolach głównych: Maria Semotiuk jako Franziska i Adam Sajnuk jako Schall. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Jak się dostać na planetę taty? Premiera sztuki Magdy Fertacz w Radiu Dzieciom

Jak się dostać na planetę taty? Premiera sztuki Magdy Fertacz w Radiu Dzieciom

Małych i dużych słuchaczy zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 19.30 do Radia Dzieciom na pierwszą część słuchowiska Magdy Fertacz "Białe baloniki". Autorką radiowej adaptacji i reżyserką jest Katarzyna Łęcka. W rolach głównych usłyszymy Karola Kwiatkowskiego i Marcina Hycnara. Część druga 17 grudnia o tej samej porze.

Słuchowisko o Andrzeju Szalawskim. Premiera w Dwójce

Słuchowisko o Andrzeju Szalawskim. Premiera w Dwójce

Kolejna premiera w dwójkowym cyklu "Wieczór ze Słuchowiskiem". Tym razem radiowa opowieść o znanym aktorze teatralnym i filmowym Andrzeju Szalawskim. Jak pamiętamy, popularność aktorowi przyniosła wspaniała rola Juranda ze Spychowa w filmie "Krzyżacy" A. Forda. Autorem i reżyserem słuchowiska jest Marcin Troński, który przywołuje nowe nieznane fakty z życia swojego oczyma. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Lalek. Sztuka na głosy w radiowej Dwójce

"Lalek. Sztuka na głosy" w radiowej Dwójce

Z taśm archiwalnych Polskiego Radia przypomnimy słuchowisko Jerzego Markuszewskiego wg sztuki Zbigniewa Herberta pt. "Lalek". Zapraszamy do radiowa Dwójki w sobotę 26 listopada o godz. 19.00. Słuchowisko miało swoją prapremierę antenową 23 stycznia 1963 roku. W jednej z ról: Gustaw Holoubek.

Spotkanie w Paryżu. Premiera w radiowej Jedynce

Spotkanie w Paryżu. Premiera w radiowej Jedynce

W niedzielę 27 listopada, tuż po godz. 17.oo zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko będące adaptacją sztuki aktorki, scenarzystki i instrumentalistki - Patrycji Jankowskiej-Fessard pt. "Paryż, 30 czerwca". Autorem adaptacji jest Krzysztof Sielicki, a słuchowisko wyreżyserował Janusz Kukuła. W rolach głównych: Grażyna Barszczewska i aktor Teatru Kameralnego w Szczecinie - Michał Janicki. Premiera radiowa!

Max Linder w Warszawie. Premiera w Jedynce

Max Linder w Warszawie. Premiera w Jedynce

Historia, która zdarzyła się naprawdę. Tym razem Izabela Żukowska, autorka słuchowiska, przeniesie nas w czasy pionierów polskiego kina. Na premierę słuchowiska "Porwanie Maxa Lindera" zapraszamy w sobotę 26 listopada, tuż po godz. 17.oo. Reżyseria Janusz Kukuła. W jedną z ról wcieliła się Joanna Pach-Żbikowska.

Kocha się to, czego się dotyka...

Kocha się to, czego się dotyka...

O najnowszym słuchowisku Rafała Wojasińskiego „Wariat” i nie tylko pisze nasz stały felietonista i recenzent Janusz Łastowiecki z Zielonej Góry. Zapraszamy do lektury!

Warszawa oczami Marii Dąbrowskiej

Warszawa oczami Marii Dąbrowskiej

Portret miasta, z którym Maria Dąbrowska związana była przez 60 lat. Zapraszamy na premierę słuchowiska w adaptacji Ewy Manowieckiej i Tomasza Lerskiego, w którym za materiał literacki posłużyły obszerne fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej. Reżyseria Waldemara Modestowicza. W rolę pisarki wcieliła się Elżbieta Kępińska. Niedziela, 20 listopada, tuż po godz.17.00.