Wydarzenia i aktualności

Narodowe Czytanie Quo vadis w radiowej Jedynce

Narodowe Czytanie "Quo vadis" w radiowej Jedynce

Już w najbliższą sobotę zapraszamy do radiowej Jedynki na spotkanie z powieścią historyczną Henryka Sienkiewicza. Przez cały dzień dziennikarze radiowej Jedynki czytać będą na głosy fragmenty "Quo vadis". Jest to akcja związana z Narodowym Czytaniem, która jak co roku odbywa się w pierwszą sobotę września. Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły zostało przygotowane przez Teatrze Polskiego Radia.

Dobre i złe wiedźmy. Premiera w Jedynce Dzieciom

Dobre i złe wiedźmy. Premiera w Jedynce Dzieciom

Premierą słuchowiska "Abra-makabra" Marcina Pałasza otwieramy nowy sezon w Jedynce Dzieciom, emitowanej codziennie o godz. 19.30 w Programie Pierwszym PR. Słuchowisko wyreżyserowała Dobrosławy Bałazy. W roli młodej wiedźmy Marianny - Aleksandra Radwan.

Po przerwie, czyli polska prowincja lat osiemdziesiątych

"Po przerwie", czyli polska prowincja lat osiemdziesiątych

W dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" przypomnimy zrealizowaną w ubiegłym roku przez Janusza Zaorskiego adaptację opowieści filmowej Włodzimierza Boleckiego pt. "Po przerwie". Teatr Polskiego Radia i radiowa Dwójka zapraszają w najbliższą sobotę o godz. 19.oo w przerwie radiowego maratonu muzycznego "Beethoven Extreme".

Historia Mackie Majchera, czyli radiowa wersja Opery za trzy grosze.

Historia Mackie Majchera, czyli radiowa wersja "Opery za trzy grosze".

W sobotnim dwójkowym cyklu Słuchowisko na lato zapraszamy na skróconą wersję dramatu Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla. Autorem adaptacji i reżyserem nagranego w 1978 roku słuchowiska jest Jerzy Rakowiecki. W postać Macheatha zwanego Mackie Majcherem wcielił się brawurowo Wieńczysław Gliński.

Pieszo Sławomira Mrożka. Premiera słuchowiska na antenie Dwójki.

"Pieszo" Sławomira Mrożka. Premiera słuchowiska na antenie Dwójki.

W najbliższą niedzielę 14 sierpnia przypada trzecia rocznica śmierci wybitnego polskiego dramaturga i pisarza - Sławomira Mrożka. Z tej okazji radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na nową wersję słynnego dramatu Mrożka pt. "Pieszo" w adaptacji i reżyserii Macieja Wojtyszki. W rola głównych usłyszymy Jana Tomaszewskiego i Krzysztofa Szczepaniaka.

Dom tajemnic w Teatrzyku Zielone Oko

"Dom tajemnic" w Teatrzyku Zielone Oko

W ramach letniej "Sceny teatralnej Trójki" kolejna premiera słuchowiska. Tym razem jest to adaptacja opowiadania "W willi nad morzem" i dramatu "Ciemne siły" Stefana Grabińskiego, klasyka powieści fantastycznej. Autorem adaptacji jest Krzysztof Sielicki, reżyserii podjął się Marcin Hycnar, z którymi przed emisją słuchowiska porozmawia Barbara Marcinik. Zapraszamy w niedzielę tuż po godz. 20.oo.

Guwernantki. Słuchowisko Henryka Bardijewskiego w Dwójce

"Guwernantki". Słuchowisko Henryka Bardijewskiego w Dwójce

W sobotnim "Słuchowisku na lato" dramat radiowy Henryka Bardijewskiego pt. "Guwernantki" w reżyserii Wojciecha Markiewicza. Słuchowisko miało swoją radiową premierę w czerwcu 1993 roku. W rolach głównych usłyszymy Ewa Dałkowską, Darię Trafankowską i Kazimierza Kaczora.

Szpital Dobrej Woli. Słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej

Szpital Dobrej Woli. Słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej

Z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego radiowa Dwójka przypomni zrealizowane przez Pawła Łysaka w 2008 roku słuchowisko dokumentalne poświęcone pacyfikacji Woli w dniu 5 sierpnia 1944 roku. Słuchowisko jest próbą odtworzenia i utrwalenia tamtych wydarzeń w oparciu o wspomnienia i zachowaną "Książkę raportów lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego".

Opowieść o psie imieniem Benio. Słuchowisko na lato

Opowieść o psie imieniem Benio. Słuchowisko na lato

W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" (w soboty o godz. 19.oo) zapraszamy na radiową komedię Jerzego Górzańskiego z 1998 roku pt. "Pies dla angielskiej królowej". Reżyseria Waldemara Modestowicza. W rolach głównych m.in. Krzysztof Wakuliński i Marcin Troński