Nauka

Wikingowie obudzili i postawili na nogi Europę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 04:06
- Skandynawowie w VIII wieku zaczęli podążać we wszystkich kierunkach świata, a ich aktywność obudziła i postawiła Europę na nogi - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.
Audio
  • Prof. Przemysław Urbańczyk opowiada, jak Wikingowie podbijali Europę (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Zasięg terytorium Wikingów był imponujący: od Ameryki Północnej na zachodzie, po Ruś na wschodzie oraz Hiszpanię i Bizancjum na południu na zdj. kadr z serialu Wikingowie
Zasięg terytorium Wikingów był imponujący: od Ameryki Północnej na zachodzie, po Ruś na wschodzie oraz Hiszpanię i Bizancjum na południu/ na zdj. kadr z serialu "Wikingowie"Foto: materiały prasowe

Okres panowania Wikingów w Europie, przypadający na IX - XI wiek, jest - zdaniem profesora - bardzo fascynujący i wiele wyjaśnia w kwestii dzisiejszego charakteru naszego kontynentu. - Są wykopaliska, ale również ogromny korpus źródeł pisanych, czyli słynne sagi. Jest to kopalnia wiedzy o wczesnośredniowiecznej Europie w ogóle - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.
Na podbijane tereny Wikingowie przywozili nowe elementy m.in. sposób transportu, technik walki, handlu, osadnictwa. - Wracali do Skandynawii, zmieniając ją jednocześnie. Był to kocioł, w którym tworzyła się współczesna Europa - podkreśla profesor. Choć udało im się podbić wiele krajów, to jednak ostatecznie ponieśli klęskę. O tym dlaczego tak się stało, dowiesz się z dźwięku.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 21.37

(sm/ag)

Czytaj także

Gitowiec - zapomniany król dzielnicy spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 04:51
Nawijasz kminą? Jak nie, to jesteś obcy i zasługujesz na potępienie. Tak uważali gitowcy, którzy uchodzili za królów dzielnicy i wzbudzali powszechny strach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Styczniowe zwycięstwem pomimo klęski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 05:26
- Walczyliśmy półtora roku i była to walka Dawida z Goliatem. Można powiedzieć, że ten polski Dawid w jakimś sensie odniósł zwycięstwo - mówi o Powstaniu Styczniowym Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: wojna hybrydowa nie jest nowym zjawiskiem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 03:56
- Wojnę na Ukrainie określano jako wojnę hybrydową, którą uważa się za nowe zjawisko. A wcale nim nie jest - mówi Andrzej Poczobut.
rozwiń zwiń