Nauka

Bułgarskie Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2010 10:50
Monumentalne miasto w górach wznieśli starożytni Trakowie. Jest starsze niż Machu Picchu.


Monumentalne budowle w niedostepnych górach? To nie tylko domena Inków. Bułgarscy archeolodzy odsłonili właśnie pozostałości fortyfikacji starożytnych Traków.

Rezydencja znajduje się na górze Kozi Gramadi niedaleko miasta Hissar w środkowej Bułgarii. Jak na środkowoeuropejskie warunki, leży dość wysoko, bo aż na 1200 m n.p.m. – Ta siedziba króla Traków-Odrysów jest nieporównywalna do żadnej innej w południowo-wschodniej Europie – mówi dr Ivan Hristov, szef ekipy archeologicznej, która bada fortecę i zastępca dyrektora Bułgarskiego Muzeum Narodowego. – Jestem również przekonany, że nie ma drugiej fortecy-sanktuarium datowanej na IV-V wiek przed Chrystusem, która byłaby tak dobrze zachowana – dodaje.

Królewstwo Odrysów należało do unii plemion trackich, która istaniała pomiędzy V i III wiekiem p.n.e. na sporych obszarach Europy Środkowej. Ostatnie państewka Traków zostały zlikwidowane przez Rzymian w 46 roku n.e. Najsłynniejszym Trakiem w historii był Spartakus, który wzniecił antyrzymskie powstanie w 73 r. p.n.e.

Trakowie żyjący na terenach dzisiejszej Bułgarii wznieśli wspaniałe budowle. Bułgarscy naukowcy juz okrzyknęli górską fortecę “bułgarskim Machu Picchu”. Podobne jest nie tylko górskie położenie obydwóch miast, ale wewnętrzna struktura.

Budowę górskiego miasta w poblizu Hissar rozpoczął tracki władca Kotys I (384 p.n.e. - 359 p.n.e.). Ekipa dra Hristova odsłoniła na razie pozostałości pałacu kolejnych odryskich władców, Amatokosa II (359 p.n.e. - 351 p.n.e.) i  Teresa II (351 p.n.e. - 342 p.n.e.). Ten ostatni wsławił się m.in. walkami z Filipem II Macedońskim, ojcem Aleksandra Wielkiego. Hristov: - Fortecę odwiedził najprawdopodobniej sam Filip II Mecedoński. To o nim Demostenes napisał, że spędził 11 koszmarnych miesięcy w górach w 342 roku, walcząc z Trakami, którzy tam mieszkali.

Niedaleko fortecy, w wiosce Starosel, znajduje się największe i najbardziej znane cmentarzysko z grobowcami trackich władców. To, oczywiście, nieprzypadkowa zbieżność lokalizacji. Hristov: - To musiała być święta góra Traków. Na jej różnych poziomach znajduje się wiele różnych obiektów: fortecę, sanktuarium, ołtarz, cmentarz… Porównanie z Machu Picchu wydaje się zyc zupełnie zasadne.

Ekipa Hristova odkopała także dwie wieże cytadeli, której pozostałości zachowały się średnio do wysokości 2 metrów. Archeolodzy domyślają się, że skarbiec królestwa Odrysów także znajdował się w badanej fortecy, jednak nie spodziewają się go odnaleźć. Badaczy w jego odnalezieniu mógł uprzedzić… Filip II Macedoński.

(ew)

Czytaj także

Peru walczy o zwrot zabytków z Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 12:04
Czy Uniwersytet w Yale zwróci wywiezione artefakty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicze szkielety z Peru

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2008 12:09
Archeolodzy odkryli kolejne szczątki nieopodal Machu Picchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zęby przemówią

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2008 10:09
Mieszkańcy Machu Picchu pochodzili z różnych stron imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto tracki rydwan

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2008 08:27
To pierwszy kompletny rydwan, jaki znaleziono.
rozwiń zwiń