Nauka

Główne zwierciadło Teleskopu Jamesa Webba gotowe

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 23:00
Składa się z osiemnastu mniejszych fragmentów. NASA właśnie zamontowała ostatni z nich na urządzeniu, które będzie najpotężniejszym teleskopem kosmicznym w historii.
James Webb Space Teleskope
James Webb Space TeleskopeFoto: NASA.

James Webb Space Telescope (JWST) ma polecieć w kosmos w 2018 roku. Będzie następcą zasłużonego Teleskopu Hubble’a.

- Naukowcy i inżynierowie pracowali bardzo ciężko, aby poprawnie zamontować te niewiarygodnie doskonałe lustra. Mają odsłonić przed nami nieznane układy planetarne  - mówi John Grunsfeld z NASA.

Każde z sześciokątnych luster ma 1,3 m szerokości. W całości zwierciadło JWST ma 6,5 metra szerokości. - Skompletowanie jego elementów to milowy krok po dekadzie projektowania i produkcji - komentuje Lee Feinberg, który jest odpowiedzialny za optykę JWST.

Teleskop będzie miał jeszcze jedno dodatkowe zwierciadło.

Stanie się najpotężniejszym teleskopem kosmicznym, jaki wyprodukowano. Będzie prowadził obserwacje z przestrzeni kosmicznej, co pozwoli mu dostrzegać nawet bardzo odległe układy planetarne. W kosmos ma polecieć z Gujany Francuskiej na pokładzie rakiety Ariane. Będzie to wspólne przedsięwzięcie NASA, ESA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

(ew/NASA)

Czytaj także

Technologiczna rewolucja. Pierwszy wydruk 3D w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:17
Kolejna bariera technologiczna - pokonana. Astronauci po raz pierwszy wydrukowali trójwymiarowy obiekt na orbicie okołoziemskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwyżka dla NASA? USA chcą mieć niezależny system transportu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 16:06
Prezydent Barack Obama zaproponował, by amerykańska agencja kosmiczna NASA dostała więcej pieniędzy. Dodatkowy budżet miałby pomóc astronautom. Przede wszystkim chodzi o rozwój kosmicznego transportu ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA znalazła w kosmosie miecz świetlny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 22:22
Teleskop Hubble’a zaobserwował grupę rodzących się gwiazd. Emitują one fascynujące światło, które naukowcom NASA kojarzy się ze znanym gadżetem z Gwiezdnych Wojen.
rozwiń zwiń