Nauka

Rosjanie mają krew mamuta. Sklonują go?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 09:48
Naukowcy znaleźli na północy Rosji świetnie zachowane ciało mamuta. W bryle lodu przetrwało ono 10 tysięcy lat.
Audio
Rosjanie mają krew mamuta. Sklonują go?
Foto: WolfmanSF/Wikipedia/CC

Rosną szanse na sklonowanie mamuta i wyhodowanie żywego okazu. Rosyjscy naukowcy znaleźli bowiem zamarznięte zwierzę, którego ciało zachowało się w wyjątkowo dobrym stanie.

Samica mamuta w chwili śmierci miała około 60 lat i zamarzła ponad 10 tysięcy lat temu. Zwierzę było tak dobrze zachowane, że podczas badania z jego ciała popłynęła krew.

Badacze z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku nie chcą zdradzać, gdzie przechowywane jest ciało zwierzęcia, boją się bowiem, że ktoś je ukradnie.

Odnalezienie żywych komórek mamuta, zwiększy szanse na sklonowanie zwierzęcia. Uniwersytet ma już podpisaną w tym celu specjalną umowę z jedną koreańskich firm biotechnologicznych.

IAR, bk

''

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Rosja
Czytaj także

Wyszedł na spacer. Znalazł mamuta sprzed 30 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 11:10
5 dni zajęło rosyjskim ekspertom wydobywanie mamuta z zamarzniętej ziemi na Syberii. Wyjątkowo dobrze zachowane ciało zwierzęcia odkrył przez przypadek 11-latek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod Rzeszowem odkryto nieznany gatunek ptaka sprzed 29 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 15:56
Skamielinę odnalazł rzeszowski pasjonat paleontologii. - Odkrycie to jest koronnym znaleziskiem mojego życia - powiedział Albin Jamróz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Australopitek nie usłyszałby, co mówimy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 23:50
Kolejna odsłona sporu na temat tego, który praczłowiek przemówił jako pierwszy. Zamiast aparatu mowy, naukowcy wzięli pod lupę... uszy.
rozwiń zwiń