Nauka

"Podbili" Brukselę. Sukces polskich naukowców!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 15:13
Polscy naukowcy zdobyli w Brukseli Grand Prix na międzynarodowej wystawie wynalazków "Innova 2013", oraz 23 medale, w tym 19 złotych z wyróżnieniami.
Audio
  • Sukces polskich naukowców w Brukseli - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Główną nagrodę otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Największe uznanie jury zyskał interaktywny, trójwymiarowy system planowania, oraz dokumentowania zabiegów i operacji chirurgicznych. Złotymi medalami zostały wyróżnione też między innymi - nowatorska metoda wytwarzania wędlin z mniejszą ilością alergenów, plastry na trudno gojące się rany, czy nowy typ leków przeciwbólowych dla osób cierpiących na chroniczny ból nowotworowy.

Jurorzy docenili też polskie badaczki z firmy Medical Inventi za tak zwaną sztuczną kość, która może być stosowana w chirurgii urazowej i stomatologii. Sukcesy odnieśli też młodzi naukowcy - uczeń z Połańca za opracowanie specjalnego zegarka pozwalającego odnaleźć osoby z zanikiem pamięci.

Uczniowie z Jastrzębia Zdroju za latarkę dla niewidomych, która pozwala poruszanie się osobom niepełnosprawnym. A młodzi wynalazcy z Białegostoku wyróżnieni zostali za rękawicę dla osób niemych, wspomagającą komunikację, natomiast zespół z Częstochowy nagrodzony został za tak zwany wspomagacz uścisku do wykorzystania przez strażaków, czy saperów.

Na światowych targach w Brukseli prezentowali się wystawcy z kilkunastu krajów, zaprezentowano 230 wynalazków z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. 93 innowacyjne rozwiązania pochodziły z Polski. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z prawie stu międzynarodowych ekspertów.

''IAR/aj

Zobacz więcej na temat: NAUKA Bruksela Belgia
Czytaj także

420 mln zł na połączenie biznesu z nauką

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 08:57
Publiczne i prywatne pieniądze pomogą naukowcom skomercjalizować wynalazki. Na celowniku są biomedycyna i teleinformatyka - donosi "Puls Biznesu"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granty dla nauki: za mało wniosków, są niedobre

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:15
Polacy dostają mało grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Trzeba jednak przełamywać trudności - zachęca prof. Janusz Bujnicki, zdobywca dwóch takich grantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka w Polsce: brak pieniędzy, nepotyzm...

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 09:08
- Potrzebne jest znaczące zwiększenie nakładów na badania, bo ustawiczny brak pieniędzy deprawuje system - mówił w Jedynce dr Łukasz Niesiołowski-Spano, Obywatele Nauki.
rozwiń zwiń