Nauka

Prawda o nieuczciwości. Kłamstwo mamy we krwi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 02:07
- Wszyscy mamy współczynnik elastyczności moralnej, który potrafimy naciągnąć, ciągle czując się uczciwymi - mówi neurofizjolog dr Paweł Boguszewski.
Audio
  • Czy wszyscy jesteśmy nieuczciwi? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: igorstevanovic/shutterstock.com

Każdy z nas w różnym stopniu jest nieuczciwy i czasami kłamie. O tym właśnie opowiada książka "Szczera prawda o nieuczciwości. Jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie" prof. Dana Ariela. - Jej siłą jest to, że napisała ją osoba, która wierzy w moc eksperymentu, ma teorie, potrafi je sformułować, a do ich weryfikacji stosuje badania. W zadaniach sprawdza, czy ludzie przyjmują strategię nieuczciwości, czy też uczciwości - opowiada dr Paweł Boguszewski.

Niektórymi z ważniejszych czynników w kłamaniu jest ryzyko wykrycia nieuczciwości oraz wysokość nagrody. Czasami decyduje nie tylko bilans zysków i strat, ale również kwestie społeczne. - Istotny jest tu czynnik elastyczności i tego, na ile jesteśmy w stanie naciągnąć swoją uczciwość i uznać się jeszcze za uczciwych, a oszukać tylko troszeczkę. Większość ludzi z natury chce mieć poczucie, że postępuje właściwie - opowiada neurofizjolog.

Czy skłonność do kłamstwa ma związek z nacją? O tym, a także o małych kłamstewkach i dużych oszustwach dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Paweł Boguszewski (Zakład Neurofizjologii i Centrum Neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Skąd się w nas bierze potrzeba świętowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 02:06
- Od początku w naszej cywilizacji potrzeba odpoczynku i oderwania się od codzienności była bardzo podkreślana - opowiada dr Katarzyna Kasia, filozof.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związki na odległość. Im dalej tym bliżej?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 01:44
- U podstaw budowania bliskości w sensie psychologicznym, leży rozmowa - podkreśla psycholog dr Monika Gmurek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na tropie tajemnic mózgu. Co decyduje o uzależnieniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 23:41
- Jeśli mamy pamięć zdarzeń przyjemnych, a zmiany o charakterze uzależnień są plastycznymi, to mechanizmy uzależnienia wydają się podobne do uczenia. Potrzeba picia wynika z tego, że coś nam się zbyt łatwo kojarzy - mówi prof. Leszek Kaczmarek.
rozwiń zwiń