Kultura

Jak wiara walczyła z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 13:00
- Chciałem przywrócić pamięć o znaczeniu ewangelików i katolików w w zwycięstwie nad reżimem - opowiada Joachim Jauer, autor książki "Urbi et Gorbi".
Audio

- Odwiedzałem parafie ewangelickie, katolickie i pytałem "Jak to wszystko u was wygląda tu na miejscu?". Składała się powoli mozaika różnych informacji i dzięki temu byłem w stanie wyrobić sobie odpowiedni obraz - opowiada niemiecki dziennikarz Joachim Jauer.

Napisana przez niego książka "Urbi et Gorbi" nosi podtytuł "Jak chrześcijanie wpłynęli na obalenie reżimu komunistycznego w Europie Wschodniej".

- Polacy w kościołach znajdywali wtedy inny świat, poza swoją rzeczywistością - ocenia Jauer.

Dziennikarz obserwował pamiętną Jesień Ludów roku 1989 nie tylko w Warszawie, ale także w Moskwie, Berlinie i Budapeszcie. Najważniejszych bohaterów tych wydarzeń już znał i to właśnie z kościołów.

W pewnej chwili, śledząc bieg wydarzeń Joachim Jauer zdał sobie sprawę jak wiele od jego pracy zależy. Prezentował informacje, których ludzie nie mogli znaleźć w oficjalnej pracy.

- Jeżeli dziennikarz pracuje w otoczeniu dyktatury, musi pracować w sposób jeszcze bardziej solidny, niż w warunkach demokratycznych. W ramach dyktatury jest tylko jedno zdanie, na które jest przyzwolenie.

Jauer napisał książkę "Urbi et Gorbi" z pozycji człowieka, który przełomowe wydarzenia doświadczał w pierwszej osobie.

- Oglądając z bliska wielkie przemiany historyczne, widać, jak splata się w nich ludzka determinacja z korzystnymi zbiegami okoliczności - pisze o książce prowadzący audycję Jerzy Sosnowski - Trudno na przykład uwierzyć, ale zdaje się, że wśród czynników prowadzących pośrednio do obalenia muru berlińskiego, był m.in. spór między władzami w Budapeszcie i Bukareszcie o traktowanie węgierskich uciekinierów z terytorium socjalistycznej Rumunii (bo dla ich ochrony Węgry nie zobowiązały się do ekstradycji nielegalnych imigrantów, co w 1989 roku wykorzystali uciekinierzy z NRD, a ich gigantyczna liczba skompromitowała ostatecznie reżim Honeckera, co w rezultacie… itd.).

Joachim Jauer mówi w rozmowie w "Klubie Trójki", że zależało mu na podkreśleniu, że obalenie Muru Berlińskiego poprzedzały wydarzenia w Polsce, które dały początek demokratycznym przemianom w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Posłuchaj rozmowy Jerzego Sosnowskiego z Joachimem Jauerem, kliknij dźwięk "Jak wiara walczyła z komunizmem".


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Stanisław Staszewski i "Czarna Mańka"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 11:15
- Stanisław Staszewski ani nie grał specjalnie dobrze na gitarze, ani nie miał jakiegoś zachwycającego głosu, ale kiedy zaczynał grać i śpiewać, stawał się królem sceny - wspomina Andrzej Bonarski, przyjaciel "Taty Kazika".
rozwiń zwiń