Kultura

Marek Nowakowski - kronikarz warszawskiego półświatka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:44
16 maja przypada trzecia rocznica śmierci Marka Nowakowskiego - pisarza, scenarzysty i publicysty, autora m.in. "Benka Kwiaciarza" i "Marynarskiej ballady". Zapraszamy na dźwiękowe wspomnienie o tym artyście.
Audio
  • Marek Nowakowski - wspomnienie o kronikarzu powojennej Warszawy (Cztery pory roku/Jedynka)
Marek Nowakowski
Marek NowakowskiFoto: PAP/Marek Nowakowski

Nowakowski wychował się we Włochach (dziś dzielnica Warszawy) i przez całe życie związany był ze stolicą. Bohaterami jego opowieści często byli ludzie z niższych warstw społecznych, z marginesu, z wielkomiejskich peryferii.

- Marek pisał o środowisku, które poznał. Był taki epizod w jego życiu, że siedział w więzieniu. Tam poznał środowisko przestępców, złodziei warszawskich. Uderzała znajomość tego środowiska, słownictwo, postaci, które opisywał były żywe. Czuło się od początku, że to nie jest proza wymyślona, tylko sprawy przeżyte - mówi pisarz Kazimierz Orłoś.

Z materiału Małgorzaty Raduchy dowiecie się też o kłopotach Marka Nowakowskiego ze Służbą Bezpieczeństwa.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Materiał przygotowała: Małgorzata Raducha

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 10.45

mg/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Marek Nowakowski: dokumentalista etosu i folkloru dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 04:52
Niektórzy nazywali go "najwarszawściejszym" z pisarzy. W piątek pożegnaliśmy Marka Nowakowskiego, twórcę opowiadań, których akcja działa się w świecie warszawskiego marginesu. - Opisywał folklor, wyraźne postawy natury moralnej i etos tamtejszej Warszawy - mówi Michał Komar, publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polskiego Radia. Widzieć oczyma duszy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:00
- Każdego roku pracuje z nami ok. dwóch tysięcy aktorów, w tym sensie jest to największy teatr w Polsce, a może i w Europie. Minęło 90 lat istnienia Polskiego Radia i radiowego teatru, a aktorzy wciąż chętnie do nas przychodzą - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Byłem dzieckiem gruzów warszawskich". Felieton o Janie Pietrzaku

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:15
Po wojnie Warszawa wyglądała jak teraz Aleppo czy kiedyś Grozny, ja w tych gruzach z zupełnie rozbitą osobowością, wynędzniały, głodny ciągle, tułałem się z kolegami - tak swoją młodość wspomina Jan Pietrzak.
rozwiń zwiń