Kultura

Życie kulturalne w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 21:10
Do Opola warto przyjechać nie tylko w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki. Powodów kulturalnych, aby udać się do tego miasta jest wiele. My wybraliśmy dla słuchaczy dwie propozycje. Są to Galeria Sztuki Współczesnej i Teatr im. Jana Kochanowskiego.
Audio
Opole nocą
Opole nocąFoto: pixabay/Arcaion

W galerii od 7 września można oglądać wystawę "Salon jesienny 2017". Jest to coroczna konkursowa wystawa członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego. Tradycją sięga lat 50. ubiegłego wieku.

- Wśród artystów mamy twórców zajmujących się różnorodną techniką i tematyką - wyjaśnia kuratorka wystawy Karina Krajczy. Artyści są ograniczeni jedynie powierzchnią ekspozycji, która musi zmieścić się na 4 m kw. Wystawa będzie czynna do 1 października.

Teatr im. Jana Kochanowskiego ma już za sobą pierwszą premierę, którą była "Moralność pani Dulskiej". Kolejną będzie "Ostatni gasi światło". Sezon temu została otwarta scena "Modelatornia".

- Prawda jest taka, że był to stary skład, pracownia malarska o dużej przestrzeni i z możliwością kształtowania przestrzeni w konfiguracji widowni - objaśnia dyrektor teatru Norbert Rakowski. Według niego, na tej scenie młodzi twórcy szukają nowego języka scenicznego. 10 listopada zaprasza na premierę sztuki Darii Kopiec według książki Marty Abramowicz "Zakonnicy odchodzą po cichu". - Zupełnie nowa forma, nowe myślenie o sztuce - zachwala dyrektor.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Karina Krajczy (kuratorka wystawy "Salon jesienny 2017"), Norbert Rakowski (dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 21.10

ag/kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wall signs" – wystawa o fenomenie śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 11:01
- Główną inspiracją do przygotowania tej wystawy było pytanie Emmanuela Levinasa: Czy nie niepokoi nas naddatek sensu lub niedobór sensu, gdy chodzi o śmierć człowieka? - mówi Łukasz Kropiowski z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia stolicy polskiej piosenki zaklęta w pocztówkach

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:40
- W książce jest prawie 100 pocztówek. Pochodzą z moich zbiorów. Pomysł wydania i opisania tych, pochodzących z lat 1945-1979, pocztówek także jest mój - mówił Jakub Przebindowski, aktor i autor książki "Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola".
rozwiń zwiń