Kultura

Polskie malarstwo podbija Stambuł

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 15:30
W Turcji trwa program kulturalnych obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Przez cały rok odbywają się tam rozmaite wydarzenia, które mają przybliżyć Turkom polską kulturę. Agnieszka Obszańska odwiedziła Stambuł, w którym trwa właśnie wystawa "Orientalizm w sztuce polskiej".
Audio
  • Polskie malarstwo podbija Stambuł (Radiowy dom kultury/Trójka)
  • Agnieszka Obszańska rozmawia z Maxem Cegielskim o dzielnicy Stambułu - Tarlabasi (Radiowy dom kultury/Trójka)
Orientalizm w sztuce polskiej w Pera Museum
"Orientalizm w sztuce polskiej" w Pera MuseumFoto: Agnieszka Obszańska/PR

Wystawa "Orientalizm w sztuce polskiej" odbywa się w jednym z najważniejszych stambulskich muzeów - Muzeum Pera. Jej kuratorem jest wybitny polski orientalista prof. Tadeusz Majda, pracujący na co dzień w Muzeum Narodowym w Warszawie. - Orientalizm jest w dużym stopniu realistycznym malarstwem. Mimo fantazji, która przejawia się w pracach wielu artystów, twórcy podążali w dużej mierze tropem modnych tematów, podobnie jak w Europie Zachodniej - opowiada kurator. Wystawa w obszerny sposób prezentuje nurt orientalizmu obecny w polskiej sztuce od XVII do początku XIX wieku.

W Muzeum Pera zostało pokazanych blisko 190 prac polskich artystów zafascynowanych orientem - malarstwo, rysunki, grafika poruszające tematy odnoszące się do Turcji Ottomana, a także choć w mniejszym stopniu, do Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Wśród nich zobaczyć będzie można sarmackie portrety oraz rysunki Jan Christian Kamsetzera z jego podróży do Turcji, a także obrazy Żmurko czy Brandta. Szczególny akcent położono na dzieła malarzy czynnych na dworze sułtańskim w Stambule, jak Stanisława Chlebowskiego i Tadeusza Ajdukiewicza oraz malarzy odwiedzających Turcję - Jana Matejki, Wacława Pawliszaka, Jana Ciąglińskiego czy Jacka Malczewskiego.

Jak tłumaczy minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, kultura jest nośnikiem wielu spraw ekonomicznych i właśnie na to Polska liczy. - Doszliśmy do wniosku, że pokazanie Turkom Polski jako kraju przyjaznego, otwartego na współpracę, a przede wszystkim interesującego i o bogatych kontaktach z Turcją w przeszłości może zadziałać jako katalizator na wielu innych polach aktywności - mówi minister.

Poza wystawą w Muzeum Pera, Agnieszka Obszańska odwiedziła także tętniącą życiem dzielnicę Stambułu Tarlabasi. - They call it chaos, we call it home - mówią Turcy o Stambule. To miasto ma to do siebie, że chce się do niego wracać. Mimo chaosu, panuje w Nim ciepła atmosfera - przekonuje Olga Wysocka, wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, menedżer projektu Turcja 2014. Instytut Adama Mickiewicza jest koordynatorem wszystkich wydarzeń kulturalnych w ramach obchodów jubileuszowych.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Agnieszki Obszańskiej ze Stambułu. Są one dołączone do artykułu.

(mat. prasowe Instytutu Adama Mickiewicza, fbi)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Raport o stanie świata" prosto za Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 10:46
Będziemy na Krymie po drugiej stronie Morza Czarnego, będziemy w Diyarbakır, stolicy tureckich Kurdów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turecka kultura zabarwiła nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 17:00
- Kultura turecka przeniknęła do polskiej codzienności. Pod jej wpływem pojawiły się… wąsy, pasy w stroju szlacheckim, upodobanie do dywanów, goździki, tulipany. W języku polskim wciąż jest wiele słów, których nie podejrzewamy o pochodzenie tureckie - mówi Agnieszka Morawińska, dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

TR Warszawa na XIX Festiwalu Teatralnym w Stambule

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:20
9 maja TR Warszawa spektaklem "Między nami dobrze jest" otworzył Festiwal Teatralny w Stambule. Pokazy spektakli warszawskiego teatru stanowią część programu przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza - Rok Polski w Turcji (600 – lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapal się!", czyli jak dbać o miejską wspólną przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 13:50
Zapału na pewno nie brakuje Fundacji Bęc Zmiana. - Nasza wystawa ma skłonić do odpowiedzi na pytanie o miejsce dla życia wspólnotowego w mieście - mówi Bogna Świątkowska, prezes fundacji.
rozwiń zwiń