Kultura

Koniec Festiwalu Dialogu Czterech Kultur

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 14:40
Nie będzie 9. edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi - poinformowała w środę na konferencji prasowej prezes Fundacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur Barbara Knychalska. Fundacja jest właścicielem praw do idei i znaku festiwalu.

 Władze miasta zapewniają, że będą starały się, aby impreza, być może pod inną nazwą i w innej formule, w Łodzi jednak się odbyła.

W oświadczeniu wydanym przez Fundację, które zostało odczytane w środę na konferencji prasowej, Knychalska napisała m.in., że nie widzi dalszych możliwości prowadzenia rozmów z obecnymi władzami miasta na temat przyszłości imprezy.

Jednocześnie poinformowała, że nie wyraża zgody na "posługiwanie się marką festiwalu, jego ideą, jak również nazwiskami jego twórców i pomysłodawców w jakichkolwiek działaniach urzędników miasta Łodzi lub osób z nimi współpracujących". Zastrzegła, że nazwy festiwalu można będzie używać tylko "w kontekście historycznym".

Zarzuciła urzędnikom magistratu "niekompetencję, rzucanie oszczerstw i pomówień bez pozostawienia możliwości obrony".

W ubiegłym tygodniu władze Łodzi rozwiązały umowę z fundacją, na mocy której działała miejska instytucja Miasto Dialogu, organizator Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Odwołana została ze stanowiska dyrektora Miasta Dialogu Katarzyna Knychalska - córka szefowej fundacji. Jak twierdzą władze miasta, wyniki kontroli zleconej przez Urząd Miasta w tej instytucji są "zasmucające". Stwierdzono m.in. naruszenie dyscypliny finansów publicznych, brak procedur kontroli i nadzoru finansowego. Sprawa została skierowana do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Władze Łodzi zapewniły jednak, że będą starały się, aby impreza, być może pod inną nazwą i w innej formule, odbyła się w Łodzi.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur został pomyślany jako prezentacja czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które budowały przemysłową potęgę Łodzi przełomu XIX i XX wieku oraz tworzyły kulturę miasta. Jego pomysłodawcą i twórcą był Witold Knychalski. Po jego śmierci w 2006 roku organizowaniem festiwalu zajęły się jego żona i córka.

Festiwal finansowany jest m.in. ze środków miasta, samorządu województwa, ministerstwa kultury i sponsorów. Jego organizatorami są Miasto Dialogu i Fundacja Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pasja w Canterbury

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2009 17:34
Narodowa Orkiestra Symfoniczna PR w Katowicach wystąpi dzisiaj w Katedrze w brytyjskim Canterbury wspólnie z solistami: Iwoną Hossą, Adamem Kruszewskim, Piotrem Nowackim i narratorem - Borisem Carmelim wykona Pasję wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa Singera

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2009 09:33
Od kilku dni ulica Próżna i Plac Grzybowski w Warszawie przenoszą mieszkańców stolicy w czasie do przedwojennej "Warsze" opiewanej przez noblistę Isaaca Bashevisa Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. W stolicy trwa właśnie 6. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Jak zapowiada dyrektorka festiwalu Gołda Tencer, impreza ukaże całe bogactwo kultury żydowskiej poprzez takie środki wyrazu jak: teatr, film, taniec, muzykę i wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Łodzi zakończył się festiwal Plus Camerimage

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2009 10:53
Podczas finałowej gali festiwalu wręczono statuetki Żab, czyli główne nagrody festiwalowych konkursów.
rozwiń zwiń