Kultura

Moje książki w międzywojennym Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 08:35
"Teufel" Izabeli Żukowskiej oraz "Mysz i Niedźwiedź" Tomasza Matkowskiego.
Audio

Pod koniec sierpnia 1939 r., przy molo w Jelitkowie, odkryte zostają zwłoki młodej kobiety. Ponieważ zostaje zidentyfikowana jako Polka, Marianna Walewicz, a sytuacja polityczna w Gdańsku jest już napięta do granic wytrzymałości, dochodzenie przejmuje policja polityczna. Od śledztwa zostaje odsunięty doświadczony, ale odchodzący lada dzień na emeryturę, policjant kryminalny Franz Thiedtke. Jednak to właśnie jego dociekliwość sprawi, że pozornie banalne utonięcie w letni dzień okaże się czymś zupełnie innym.

Kryminalno-szpiegowska intryga "Teufla" jest pretekstem do pokazania stosunków polsko-niemieckich, jakie panowały w Wolnym Mieście Gdańsku w ostatnich latach przed wybuchem wojny.

Okładka
Okładka książki "Teufel"

W audycji autorka książki Izabela Żukowska opowiada, co ja zainspirowało do napisania tego opowiadania. Ujawnia także kulisy zbierania materiałów archiwalnych łącznie ze słownikiem niemiecko-gdańskim. Bo obecnie mało kto wie, że język niemiecki używany w Wolnym Miescie Gdańsku trochę się różnił od języka, którym mówiono w Reichu. Stąd zaszła potrzeba wydania specjalnego słownika. Izabela Żukowska to nasza koleżanka, która w Jedynce prowadzi audycje muzyczne i Noc z Jedynką.

Drugi gość magazynu "Moje książki" Tomasz Matkowski opowiada o najnowsze swej powieści z cyku o Myszy i Niedźwiedziu. "Mysza górą, czyli Mysza i Niedźwiedź szukają sensu życia" to czwarta już książka z parą głównych bohaterów.

Wbrew pozorom nie jest to książka dla dzieci, aczkolwiek nie ma tam nic dla dzieci niestosownego. "Mysza" to wielowarstwowa, ciepła opowieść o życiu dziwnej i z pozoru niedobranej pary outsiderów, którzy bardzo pragną akceptacji. I bardzo się kochają. I są dla siebie dobrzy – mimo codziennych utarczek słownych. Miłość i wzajemna troska pozwala im przetrwać w świecie obcym i obojętnym, a nawet patrzeć na ten świat z humorem.

Tomasz Matkowski mówi też, skąd wpadł ma pomysł dobrania dwójki bohaterów. My ujawnimy tylko, że na początku Mysza była Foką.

Na koniec audycji Tadeusz Lewandowski poleca lekturę czterech nowości wydawniczych. Audycje prowadzi Magda Mikołajczuk.

(ag)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Moje książki" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Moje książki" można słuchać w piatki po godz. 20:00.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Żona astronoma

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 08:10
Pani Heweliuszowa po śmierci męża kontynuowała pracę słynnego astronoma. Posłuchaj powieści "Żona astronoma" na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteki głupcze!

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 21:00
Z badań wynika, że książki czyta jedynie 40 procent Polaków. To najgorszy wynik od 30 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie czytelnictwo przeżywa kryzys

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 21:00
Z badań wynika, że książki czyta jedynie 40 procent Polaków. To najgorszy wynik od 30 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystko ma swój początek

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 11:46
Jak to się zaczynało? W Nowy Rok Hanna Maria Giza zaprasza na zabawę związaną z początkami słynnych powieści.
rozwiń zwiń