Kultura

Człowiek, który narysował Batmana

14.05.2012 13:11
Brian Bolland w czasie rozmowy z Jackiem Cholewińskim stworzył portret Jokera. Przed laty zrewolucjonizował sposób rysowania komiksów o superbohaterach.
Brian Bolland w Polskim Radiu 24
Brian Bolland w Polskim Radiu 24Foto: Andrzej Szozda/PR
Posłuchaj
54'29 Brain Bolland w rozmowie z Jackiem Cholewińskim w Polskim Radiu 24
więcej
Batman: Zabójczy żart
Batman: Zabójczy żart

Nasz gość jest autorem rysunków do komiksu o Jokerze, który uchodzi za najlepszy. Już sam fakt, że nie można go kupić w Polsce, mówi bardzo wiele.

Brian Bolland zasłynął niezwykłymi okładkami. Ma na koncie prace, które upiększają takie serie, jak "Wonder Woman", "Batman" czy "Sędzia Dredd". Od tego ostatniego komiksu rozpoczęła się kariera Briana, który rysuje niesamowicie detaliczne, pełne szczegółów kadry. Okładkę do "Zabójczego Żartu” - komiksu o Jokerze - tworzył przez dwa lata...

- "Zabójczy żart” zdefiniował to, jak współcześnie rozumiemy mitologię Batmana i komiksy z nim związane, ponieważ nadał opowieści specyficznie mroczną, gotycką atmosferę – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Chudoliński, szef internetowego magazynu komiksowego "KZ”.

Portret
Portret Jokera wykonany specjalnie dla PR24, fot. Andrzej Szozda/PR

W tym komiksie Batman i Joker są do siebie niezwykle podobni. Wcześniej Joker był typowo złą postacią. W "Zabójczym żarcie” przekonujemy się, że dwaj bohaterowie mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż można by się tego spodziewać. Niezwykle inteligentna fabuła i przewrotność figur Batmana i Jokera przekonują, że komiks nie jest jedynie dla dzieci.

- Komiks wielu osobom kojarzy się z infantylnymi historiami superbohaterów. Nic bardziej mylnego! Polecam chociażby "Asterios Polyp”, narysowany przez Davida Mazzucchelliego – mówi w Polskim Radiu 24 Bolland.

Posłuchaj całej rozmowy z Brianem Bollandem 

W albumie "Batman: Zabójczy żart" legendarny scenarzysta Alan Moore ukazal genezę największego komiksowego łotra – Jokera – i na zawsze zmienia świat Batmana. Ten komiks, który należy do klasyki gatunku, ukazał się w Polsce po raz pierwszy z nowymi kolorami, zgodnymi z autorską wizją Briana Bollanda.

mat.

sm

Zobacz więcej na temat: batman dzieci kultura Polska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Komiksy wkraczają do kin

Powstaje coraz więcej animacji, których źródłem są znane od lat i lubiane przez wszystkich komiksy – zauważa rysownik Przemysław Trust Truściński.
Posłuchaj
11'25 Rozmowa z Przemysławem Trustem Truszczyńskim
więcej

W polskiej animacji dzieje się teraz bardzo wiele: coraz częściej sięga ona po komiksy. To zjawisko zdecydowanie służy branży komiksowej – przyznaje rysownik Przemysław Trust Truściński. Według gościa „Poranka”, wyświetlany obecnie w kinach film "Jeż Jerzy" jest doskonale zrobioną animacją, która stanowi dowód na to, że rodziny komiks "podciągamy" do światowego poziomu.

– Ten film wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Jako osoba, w ogólnie niezwiązana z tą produkcją, szczególnie ją polecam – przyznaje rysownik.

Przemysław Trust Truściński zdradza, że widział już zwiastuny kolejnych animacji opartych na komiksach, które wkrótce ujrzą światło dzienne. – Kreska rysowników staje się coraz bardziej "nowoczesna", znika wstyd – podkreśla gość "Poranka".

Rysownik przyznaje, że komiks staje się także coraz częściej narzędziem promocji. Sam pracuje obecnie nad historią rysunkową związaną z prezydencją Polski w Unii Europejskiej. – Miło, że różne instytucje decydują się wydawać takie wydawnictwa – cieszy się.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z Przemysławem Trustem Truścińskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: kultura Polska Unia Europejska

Czytaj także

Komiks wart pół miliona dolarów!

23.02.2012 09:58
Podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedano kolekcję komiksów za niebagatelną sumę 3,5 milionów dolarów.
Komiks wart pół miliona dolarów
Foto: źr. wikipedia.pl

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Za ponad pół miliona dolarów pod młotek poszła pierwsza część przygód Batmana. W 1939 kosztowała 10 centów.

Cała kolekcja należała do Billy'ego Wrighta z Wirginii. Amerykanin zbierał komiksy jako dziecko i przez dziesięciolecia trzymał je starannie ułożone w piwnicy. Odnaleziono je już po śmierci kolekcjonera, podczas porządkowania jego rzeczy. Rodzina nie miała pojęcia, że w domu Wrighta znajdował się prawdziwy skarb.

Szef domu aukcyjnego Lon Allen podkreśla, że ten wyjątkowy zbiór to niezwykle ważna część historii amerykańskiego komiksu. Jego zdaniem, Billy Wright miał rękę do kupowania wydawnictw, które teraz osiągają wysokie ceny. Na licytacji sprzedano też między innymi pierwszą część przygód Supermana z 1938 roku, która osiągnęła cenę 299 tysięcy dolarów.

IAR, aj

Czytaj także

Rodzice Thorgala i Batmana w Warszawie

Autorzy legendarnych komiksów przybędą na stołeczny festiwal. To oczywiście nie jedyna atrakcja Komiksowej Warszawy.
Posłuchaj
07'37 Poznaj atrakcje Komiksowej Warszawy
więcej

Już w czwartek, 10 maja rozpoczynają się Warszawskie Targi Książki, a wraz z nimi Komiksowa Warszawa. Organizatorzy zaplanowali ogromną liczbę spotkań, debat i dyskusji. Będzie to okazja do kupienia książek i komiksów, a także do zdobycia autografów. Z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Pawłem Timofiejukiem spotkała się Olga Mickiewicz. Specjalnie dla słuchaczy Czwórki sprawdziła, czy warto odwiedzić Komiksową Warszawę.

- Głównym celem festiwalu jest dotarcie do jak największej liczby osób. Dlatego od 2 lat robimy go wspólnie z Warszawskimi Targami Książki. Chcemy, aby nie tylko osoby interesujące się komiksem zobaczyły, jak wygląda ta sztuka w Polsce - zaprasza Timotiejuk.

W ramach Komiksowej Warszawy będzie można spotkać się z znamienitymi gośćmi. Nie zabraknie wśród nich Grzegorza Rosińskiego. Do najbardziej znanych jego komiksów należą serie "Kapitan Żbik" i "Pilot śmigłowca". Rosiński był także dyrektorem artystycznym magazynu "Relaks". Po wprowadzeniu stanu wojennego zdecydował, że zostanie na stałe w Belgi. Tam stworzył takie komiksy, jak "Yans", "Szninkiel", "Western" czy "Thorgal". Aktualnie mieszka w Szwajcarii.

Przyjadą też zagraniczni twórcy, jak Brytyjczyk Brian Bolland, autor "Batmana", czy młody Rosjanin Roman Surżenko, który rysuje spinoffa do "Thorgala".

Nie zabraknie wystaw (można będzie zapoznać się z komiksem hiszpańskim i portugalskim),  dyskusji (m.in. o komiksie prasowym) i spotkań (jak to o webkomiksach, czyli komiksach publikowanych w sieci).

Posłuchaj audycji "Poranek" Czwórki.

Czwórka objęła Warszawskie Targi Książki swoim patronatem. Zapraszamy do słuchania relacji na naszej antenie!

(pj)