Człowiek, który narysował Batmana

polskieradio.pl
Sylwia Mróz 14.05.2012
Brian Bolland w Polskim Radiu 24
Brian Bolland w Polskim Radiu 24, foto: Andrzej Szozda/PR

Brian Bolland w czasie rozmowy z Jackiem Cholewińskim stworzył portret Jokera. Przed laty zrewolucjonizował sposób rysowania komiksów o superbohaterach.

Nasz gość jest autorem rysunków do komiksu o Jokerze, który uchodzi za najlepszy. Już sam fakt, że nie można go kupić w Polsce, mówi bardzo wiele.

Brian Bolland zasłynął niezwykłymi okładkami. Ma na koncie prace, które upiększają takie serie, jak "Wonder Woman", "Batman" czy "Sędzia Dredd". Od tego ostatniego komiksu rozpoczęła się kariera Briana, który rysuje niesamowicie detaliczne, pełne szczegółów kadry. Okładkę do "Zabójczego Żartu” - komiksu o Jokerze - tworzył przez dwa lata...

- "Zabójczy żart” zdefiniował to, jak współcześnie rozumiemy mitologię Batmana i komiksy z nim związane, ponieważ nadał opowieści specyficznie mroczną, gotycką atmosferę – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Chudoliński, szef internetowego magazynu komiksowego "KZ”.

Portret
Portret Jokera wykonany specjalnie dla PR24, fot. Andrzej Szozda/PR

W tym komiksie Batman i Joker są do siebie niezwykle podobni. Wcześniej Joker był typowo złą postacią. W "Zabójczym żarcie” przekonujemy się, że dwaj bohaterowie mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż można by się tego spodziewać. Niezwykle inteligentna fabuła i przewrotność figur Batmana i Jokera przekonują, że komiks nie jest jedynie dla dzieci.

- Komiks wielu osobom kojarzy się z infantylnymi historiami superbohaterów. Nic bardziej mylnego! Polecam chociażby "Asterios Polyp”, narysowany przez Davida Mazzucchelliego – mówi w Polskim Radiu 24 Bolland.

Posłuchaj całej rozmowy z Brianem Bollandem

W albumie "Batman: Zabójczy żart" legendarny scenarzysta Alan Moore ukazal genezę największego komiksowego łotra – Jokera – i na zawsze zmienia świat Batmana. Ten komiks, który należy do klasyki gatunku, ukazał się w Polsce po raz pierwszy z nowymi kolorami, zgodnymi z autorską wizją Briana Bollanda.

mat.

sm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
4 czerwca 1989

Kultura na antenach

Ognisko Teatralne "U Machulskich". Z tego miejsca się nie wyrasta

Ognisko Teatralne U Machulskich. Z tego miejsca się nie wyrasta

Halina i Jan Machulscy założyli Ognisko Teatralne w 1974 roku. - Gdy pan Jan się pojawiał, był jak kolorowy satelita, fajerwerk, który nas lubił i cenił za to, co robimy. To było bardzo mobilizujące i nobilitujące jednocześnie - wspomina Anna Kozłowska, absolwentka Ogniska i jego obecna dyrektorka.

Czy w Rosji wraca Związek Radziecki?

Czy w Rosji wraca Związek Radziecki?

Od rosyjskiego prodemokratycznego zrywu 1991 r. minęło pokolenie. Czy rzeczywiście to, co robi teraz prezydent Putin, jest zbiorową psychoterapią leczącą traumę sprzed lat? Co u Rosjan zostało z atmosfery oraz idei tamtego czasu?

Henryk Sawka: rysownik ma pełną władzę

Henryk Sawka: rysownik ma pełną władzę

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich rysowników. Satyryczne, kąśliwe ilustracje Henryka Sawki opisują rodzimą rzeczywistość od wielu lat, bawiąc kolejne pokolenia.