Kultura

91. rocznica

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 07:00
Muzeum Historii Polski od kilku lat zaprasza nas do wspólnego świętowanie kolejnych rocznic niepodległości. W tym roku organizatorzy obchodów postanowili połączyć je z upamiętnieniem 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie to "IV Przystanek Niepodległość".

 

Świętować będzie można cały dzień. Już od rana w namiocie Muzeum Historii Polski na Krakowskim Przedmieściu prezentowane będą filmy dokumentalne m.in. Polskie Termopile, Śląski Wrzesień, Pułkownik Dąbek czy Pierwszy Virtuti Militari.

Zaplanowana została również gra miejska „Wojną połączeni – wojną rozdzieleni”. "Jest to gra, która poprowadzi uczestników śladami fikcyjnej rodziny, mieszkającej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Gracz będzie śledził ich losy począwszy od odzyskania niepodległości w 1918 r., przez najważniejsze wydarzenia dwudziestolecia, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. Udział w grze pozwoli mu także na decydowanie o losach rodziny i podejmowaniu istotnych decyzji mających wpływ na jej życie" – opowiadają organizatorzy.

Gośćmi Andrzeja Matula w poniedziałkowych Rozdrożach Kultury byli dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, Michał Zarychta z działu edukacji i rzecznik muzeum, Marek Stremecki.


Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie będzie miejscem wystawy „Wojenne rozstania”. Na wystawie zobaczymy zobrazowane losy siedmiu rodzin. Organizatorzy pokazując ich dramatyczne przeżycia wojenne pragną przybliżyć tamten czas i zdarzenia współczesnemu widzowi. Za motyw główny zostały wybrane rozstania - wydarzenia tak częste podczas II wojny światowej - aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, ucieczki, zagubienia.

Ekspozycja pokazuje wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i ma na celu przybliżenie współczesnemu widzowi dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści, oddająca indywidualny wymiar historii, jednocześnie pokazuje różne aspekty wojennych losów Polaków. Wystawa pokazuje losy rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, los żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu.

Ekspozycję można oglądać od 11 listopada do 12 stycznia 2010.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Schizma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 11:09
Lata 90. to czas, który oceniamy dziś bardzo różnie. Możemy się spotkać z wieloma skrajnie różnymi ocenami pierwszej dekady wolności, Trzeciej RP. Czas po ’89 to również kolejna próba nowej definicji sztuki, artysty. Ten problem na wystawie „Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych” postanowił pokazać kurator wystawy, Adam Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sieć relacji między wyrazami

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 08:00
Prace Stanisława Dróżdża, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez blisko czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną twórczość, rozwijaną na styku poezji i plastyki, można oglądać w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 16:59
15 grudnia 2010, godz. 12:00
rozwiń zwiń