Kultura

Czym jest dziedzictwo? Zaskakująca i nie letnia wystawa

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 22:34
- Wystawa "#Dziedzictwo" wygląda jak skarbiec pamięci i gabinet osobliwości, które na początku oszałamiają, a potem sprawiają, że rodzi się refleksja - mówi kurator dr Andrzej Szczerski.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "#Dziedzictwo" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Eureka/ Jedynka)
Na wystawie prezentowany jest m.in. obraz Pochód góralek Jana Rembowskiego
Na wystawie prezentowany jest m.in. obraz "Pochód góralek" Jana RembowskiegoFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie

"#Dziedzictwo" to największa od lat 80. ubiegłego wieku ekspozycja zabytków i dzieł sztuki z całej historii polskiej państwowości. Znalazły się na niej m.in. denar Bolesława Chrobrego, nuty Fryderyka Chopina i obrazy czołówki polskich malarzy. Pomysł powstania wystawy narodził się w 2015 roku. Wystawa miała być przekrojowym pokazaniem kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Staraliśmy się pokazać dzieła, które nie są oczywiste i nie są pokazywane. Tak naprawdę ponad 70 procent obiektów, które znalazły się na wystawie zostały pokazane po raz pierwszy, więc mamy do czynienia z uświadamianiem sobie różnorodności i chcielibyśmy otworzyć dyskusję. Jednocześnie nie chcieliśmy, by była to ekspozycja letnia i nie chcemy dawać gotowych kalek - opowiada prof. Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Trwająca od 23 czerwca w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa jest głosem w toczącej się debacie na temat polskiego dziedzictwa. Więcej w nagraniu audycji.

Wydarzeniu patronuje Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), dr Andrzej Szczerski (kurator wystawy "#Dziedzictwo")

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Mieszkańcy Galicji na osobliwych portretach

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 20:00
W skład stanów galicyjskich wchodzili przedstawiciele czterech stanów, których cechował dość osobliwy styl ubierania. - Były dwa typy mundurów, czyli niemiecki w wersji frakowej i polski kontuszowy. Każdy z nich dzielił się na strój galowy i polowy - opowiada kuratorka wystawy "Mudury Stanów Galicyjskich", Agnieszka Janczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
rozwiń zwiń