Historia

Moskiewski sąd oddalił skargę ws. obławy augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 09:41
Stowarzyszenie Memoriał złożyło skargę na Główną Prokuraturę Wojskową (GPW) Federacji Rosyjskiej, która odmówiła rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej z 1945 roku.
Audio
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiej
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejFoto: Wikipedia/Radosław Drożdżewski

Moskiewski Sąd Miejski utrzymał w mocy orzeczenie Chamowniczeskiego Sądu Rejonowego w Moskwie, który 1 października oddalił już zażalenie Memoriału na decyzję GPW, nie dopatrując się w jej postępowaniu żadnych nieprawidłowości. Narada sędziów trwała niecałe dwie minuty, a rozprawa - niespełna 20. Moskiewski Sąd Miejski nie uzasadnił swojego werdyktu.
Przedstawiciel Memoriału, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej stalinowskie zbrodnie, Nikita Pietrow powiedział, że stowarzyszenie na razie nie zamierza odwoływać się od tej decyzji do Sądu Najwyższego ani Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jak dodał, Memoriał ma zamiar wystąpić do Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) o udostępnienie dokumentów w tej sprawie i wtedy ponowiony zostanie wniosek o rehabilitację.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
"Nie ma dowodów"
Według Memoriału mordu na 592 działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce latem 1945 roku dopuścił się SMIERSZ, czyli stalinowski kontrwywiad wojskowy. 14 lutego stowarzyszenie skierowało do GPW wniosek o zrehabilitowanie 14 osób jako ofiar represji politycznych, zaginionych bez śladu po zatrzymaniu w lipcu 1945 roku w Lasach Augustowskich.
28 maja GPW odmówiła rozpatrzenia wniosku o rehabilitację tych ludzi, uzasadniając to tym, że "w organach archiwalnych nie ma akt postępowań karnych przeciwko tym obywatelom Polski", w związku z czym "brak podstaw do ich rehabilitacji". 28 sierpnia Memoriał zaskarżył decyzję GPW w Chamowniczeskim Sądzie Rejonowym.
W toku październikowego przewodu przed sądem I instancji prokuratorzy wojskowi - płk Aleksandr Gawriłow i płk German Kirijenko - przekonywali, że brakuje podstaw do rehabilitacji Polaków, gdyż nie ma dowodów, iż byli represjonowani.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Niewyjaśniony mord
Pacyfikacja Suwalszczyzny przez NKWD i Armię Czerwoną rozpoczęła się 12 lipca 1945 roku. W jej wyniku zatrzymano 2 tys. osób. 592 podejrzewane o powiązania z podziemiem niepodległościowym wywieziono i zamordowano w nieznanym do dziś miejscu. Historycy uważają te wydarzenia za największą po II wojnie światowej, niewyjaśnioną dotąd zbrodnię dokonaną na Polakach.
Śledztwo w sprawie tego mordu prowadzi pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Strona polska kilka razy kierowała do rosyjskiej prokuratury wnioski o pomoc prawną w odszukaniu dokumentów, które mogłyby pomóc w śledztwie, ale dotąd nie ma odpowiedzi.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

Czytaj także

Znasz ofiary obławy augustowskiej? Powiadom IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 17:48
IPN szuka osób, które mogą pomóc w śledztwie dotyczącym obławy augustowskiej z lipca 1945 roku, czyli niewyjaśnionym dotąd mordem ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W obławie augustowskiej zamordowano ponad 1100 osób

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 06:24
Liczba ofiar obławy augustowskiej może wynosić nawet 1100 osób, a nie niespełna 600 jak dotąd sądzono. Informację podał "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski historyk: mocniej upominajcie się o prawdę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 16:21
Większy nacisk ze strony polskiej mógłby pomóc w dotarciu do prawdy w sprawie tzw. obławy augustowskiej – uważa rosyjski historyk Nikita Pietrow, ze stowarzyszenia Memoriał.
rozwiń zwiń