Historia

Wołyń: skrytykowano polski projekt uchwały o rzezi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:00
Wołyńscy deputowani uznali, że projekt uchwały Sejmu w sprawie rzezi wołyńskiej jest "nieobiektywny".
Audio
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): uchwała Rady Obwodowej Wołynia
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Janowej Dolinie (Ukraina)Foto: Pawdx Paweł Duński/Wikimedia Commons/CC

Wołyńska Rada Obwodowa skrytykowała projekt uchwały Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, w której Ukraińska Powstańcza Armia jest określona mianem zbrodniczej organizacji. Jej zdaniem, może to pogorszyć stosunki Kijowa i Warszawy.
Wołyńscy deputowani nie zgodzili się z - ich zdaniem - nieobiektywną oceną „tragicznych stron historii Ukrainy i Polski”.
Deputowany rady obwodowej Ihor Huz wyraził nadzieję, że Sejm nie przyjmie jej w istniejącej formie. - Chcę wierzyć, że tam jest więcej zdrowo myślących ludzi, którzy nie będą zaostrzać sytuacji - powiedział. Jego zdaniem, z odpowiedzią na decyzję Sejmu nie trzeba będzie długo czekać. Zajmą się nią nie tylko rady obwodowe, ale także parlament.
Za przyjęciem krytycznej pod adresem Sejmu uchwały w wołyńskiej radzie obwodowej głosowało 41 deputowanych, z 80. Udało się ją przyjąć dopiero za drugim razem ponieważ za pierwszym zabrakło 3 głosów.
Wcześniej projekt uchwały sejmowej skrytykowały rady obwodowe lwowska i iwano-frankowska oraz rada miasta Łucka, które jest stolicą obwodu wołyńskiego.

IAR/agkm

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Ukraina Wołyń
Czytaj także

70. rocznica Wołynia. Apel ws. wspólnych obchodów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 14:54
Ukraińscy intelektualiści apelują do Polaków i Ukraińców w sprawie Wołynia. Chcą przyspieszenia przygotowania wspólnych dokumentów związanych z 70. rocznicą wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy i ukraińscy duchowni apelują o pojednanie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 15:56
Hierarchowie kościelni z Polski i z Ukrainy apelują o modlitwę w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Do Polski przyjedzie w czerwcu zwierzchnik Kościoła Bizantyjsko-Ukraińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abp Mokrzycki: zbrodnia na Wołyniu wymaga prawdy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 20:59
Pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej, dokonanej 70 lat temu na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów, wymaga mówienia prawdy, a nie jej ukrywania - powiedział arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica rzezi wołyńskiej. "Apel o pojednanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 07:42
To ostatnia szansa, by rocznicę tamtych wydarzeń obchodzić z ludźmi, którzy je pamiętają - mówi "Rzeczpospolitej" eurodeputowany PO, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, Paweł Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:54
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że żadne błędy polskiej polityki w okresie międzywojennym nie mogą usprawiedliwiać zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń