Historia

Rusza zbiórka wspomnień i pamiątek po V Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 05:40
Muzeum Warszawy poszukuje osób, które przywołają swoje wspomnienia, zdementują legendy lub przyniosą pamiątki łączące się z Festiwalem. Zebrane historie i wypożyczone przedmioty uzupełnią przygotowywaną na lato 2025 roku wielką wystawę poświęconą wydarzeniom z 1955 roku.
V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 r.
V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 r.Foto: Muzeum Warszawy

Jak poinformowało w komunikacie Muzeum Warszawy V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów, który odbył się w Warszawie latem 1955 roku, uchodzi za najbardziej spektakularne wydarzenie tamtego okresu. Do polskiej stolicy przyjechało wówczas ok. 30 tysięcy osób ze 114 krajów świata. Przez dwa tygodnie w całym mieście odbywały się liczne koncerty, wystawy, spotkania i odczyty. Większość uczestników po raz pierwszy mogła zobaczyć i poznać osobę pochodzącą z innego kontynentu.

"Dwa tygodnie bezbrzeżnego szczęścia"

Atrakcję stanowiły oddane do użytku w tym samym roku Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Dziesięciolecia. Przestrzeń publiczna została ozdobiona wielkoformatowymi realizacjami malarskimi. Festiwal zorganizowano pośród pozostałości ruin stale odbudowywanego miasta: był dwutygodniowym karnawałem wielokulturowości, antycypującym znaczące zmiany polityczne i społeczne. W swoim założeniu miał pokazywać wyższość socjalizmu nad kapitalizmem, w rzeczywistości był doświadczeniem pokoleniowym osób dorastających w powojennej rzeczywistości.

O Festiwalu najczęściej mówi się bardzo entuzjastycznie. Jeden z tłumaczy po latach wspominał sierpień 1955 roku jako "dwa tygodnie bezbrzeżnego szczęścia" - czytamy w komunikacie Muzeum Warszawy.

- To także moment, w którym powstało wiele tzw. legend miejskich. Być może, dzięki zaangażowaniu publiczności, uda nam się zmierzyć z najważniejszymi z nich – mówi Zofia Rojek, współkuratorka wystawy.


V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 r. V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 r.

Wystawa w Muzeum Warszawy

Latem 2025 roku z okazji 70. rocznicy Festiwalu Młodzieży w Muzeum Warszawy zostanie otwarta wielka wystawa poświęcona wydarzeniom tamtego czasu. Oprócz odtworzenia historii społecznej Festiwalu wystawa poruszy takie wątki jak znaczenie awansu społecznego w latach 50., budowa socjalistycznej Warszawy, koniec socrealizmu w sztuce, nowa wizualność w przestrzeni publicznej, początki dekolonizacji i znaczenie rzeczywistej "przepuszczalności" żelaznej kurtyny.

W związku z przygotowywaną wystawą Muzeum Warszawy rozpoczęło zbiórkę wspomnień i pamiątek po Festiwalu.

– Zapraszamy osoby uczestniczące w Festiwalu do spotkań, podczas których będą mogły opowiedzieć nam o swoich wspomnieniach i doświadczeniach, oraz do dzielenia się festiwalowymi pamiątkami, które będą współtworzyć wystawową opowieść – dodała Zofia Rojek.

***

Od maja 2024 roku raz w tygodniu w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta będą odbywać się dyżury. Organizatorzy zapraszają w każdą środę począwszy od 8 maja w godzinach 10.00–15.00 do muzealnego Lapidarium, a w przypadku złej pogody do kawiarni Same Fusy.

Muzeum Warszawy/th

Czytaj także

Poznań. W Bibliotece Uniwersyteckiej odkryto część prywatnego księgozbioru braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
Dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm odnaleziono w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Poszukiwania trwały niemal pół roku, a odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni - podano w komunikacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oryginalne płytki ceramiczne z XVII wieku wróciły do Łazienek Królewskich. "Niezwykle cenne eksponaty"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:40
List i 12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni, otrzymało od tajemniczego nadawcy z Kanady Muzeum Łazienki Królewskie. Eksponaty można oglądać na wystawie do 1 września br.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wilnie ruszyła czterodniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 05:40
Przy głównej bramie najstarszej wileńskiej nekropolii Rossa 1 maja br. ruszyła czterodniowa kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych pomników. Kwestują przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, harcerze oraz uczniowie szkół polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy ustalili miejsce pochówku Platona. Pomogła sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:40
Badacze wykorzystali sztuczną inteligencję do rozszyfrowania starożytnego papirusu odnalezionego w zniszczonym wybuchem Wezuwiusza Herkulanum. Okazało się, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca pochówku greckiego filozofa Platona. 
rozwiń zwiń