Historia

Nie będzie żałoby narodowej po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 21:21
Poinformowała o tym szefowa biura prasowego prezydenta RP Joanna Trzaska-Wieczorek.
Audio
  • Kontrowersje po śmierci W. Jaruzelskiego. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 r. generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 r. generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojennyFoto: PAP/ARCHIWUM

- Żałoba narodowa powinna łączyć we współprzeżywaniu a nie dzielić. W chwili obecnej takie decyzje (ogłoszenia żałoby red.) byłyby źródłem podziałów w społeczeństwie - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

"Miller gra trumną?"

Ogłoszenia żałoby narodowej domaga się szef SLD Leszek Miller. Jak twierdzi, - niezależnie, co powie prawica, Wojciech Jaruzelski był prezydentem Rzeczpospolitej i należą mu się stosowne honory - oświadczył Miller. Przywódca SLD nie zgodził się z zarzutami, ze "gra politycznie trumną Jaruzelskiego". Miller, dawny działacz PZPR utrzymuje, że - bez udziału Jaruzelskiego i jego zaangażowania w doprowadzenie do obrad Okrągłego Stołu, dziś Polska nie byłaby w Unii Europejskiej, a Polacy nie głosowaliby w eurowyborach - jak uważa..

Przeciwko ogłoszeniu żałoby narodowej jest minister kultury Bogdan Zdrojewski. Uważa on  natomiast, że Wojciechowi Jaruzelskiemu należy się pogrzeb państwowy na warszawskich Powązkach z honorami wojskowymi. Życzenie takie wyraziła rodzina generała. - Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi - powiedziała Monika Jaruzelska, córka zmarłego.

- W sprawie wojskowego pogrzebu na Powązkach nie mam wątpliwości - mówi Zdrojewski. - Zresztą wracając do tej polskiej tradycji uważam, że trzeba szanować przede wszystkim ból rodziny. Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego - mówił minister kultury.

 

Spór o ocenę Wojciecha Jaruzelskiego. TVN24/x-news

Kombatanci podzieleni

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych nie chce, by pogrzeb generała Jaruzelskiego miał charakter państwowy. Rzecznik porozumienia, Jerzy Bukowski, napisał w tej sprawie list do prezydenta.

Jak czytamy w nim, Wojciech Jaruzelski, to "człowiek, który jak żaden inny polityk w drugiej połowie XX wieku symbolizuje w Polsce zdradę Ojczyzny i wiernopoddańczo służył Związkowi Sowieckiemu, a realizując jego imperialne interesy nie wahał się wydać wojny własnemu narodowi". Jerzy Bukowski napisał też, że "ludziom, którzy dla osobistych korzyści zdradzili swój kraj i tchórzliwie unikali poniesienia odpowiedzialności za swoje przestępcze czyny nie wolno oddawać honorów ani za życia, ani po śmierci".

Natomiast Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych złożył wniosek o pochowanie ostatniego przywódcy PRL na Powązkach Wojskowych w Warszawie i o wojskową asystę na pogrzeb.Związek Kombatantów wysłał w poniedziałek dwa pisma - do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz do szefa MON Tomasza Siemoniaka. W pierwszym liście zwrócono się o pochowanie zmarłego w kwaterze 1. Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych, w drugim - o asystę honorową w czasie pogrzebu.
- Reprezentując środowisko byłych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego zwracamy się do Szanownej Pani Prezydent z formalnym wnioskiem o przyznanie - pozostającego w gestii Pani Prezydent - miejsca w kwaterze Żołnierzy I Armii WP na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zmarłemu 25 maja 2014 r. byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu - napisali w liście do Gronkiewicz-Waltz prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk Henryk Strzelecki i przewodniczący Krajowej Rady Kombatantów WP kmdr Henryk L. Kalinowski.

"Ocena zdecydowanie krytyczna"

Zdaniem historyka profesora Jerzego Eislera  - ocena PRL i poszczególnych postaci Polski Ludowej w przyszłości, w perspektywie 50 lat, będzie dużo bardziej krytyczna, ostra i surowa niż dzisiaj najbardziej prawicowych antykomunistów - mówi w Jedynce profesor Eisler. - Stan wojenny to po prostu było zło. Samo dyskutowanie, mniejsze czy większe, obraca nas już w polu zła, a nie dobra. Tutaj pojawia się pytanie znane z kryminologii. Gdy jest przestępstwo, zbrodnia, zawsze pojawia się pytanie, kto miał motyw, kto skorzystał? - podkreśla Jerzy Eisler.

Prof Jerzy Eisler o gen. Jaruzelskim>>>

Generał Jaruzelski w zasobach archiwalnych Polskiego Radia>>>

Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę 25.05 w Warszawie w wieku 90 lat. Był premierem i przewodniczącym Rady Państwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, prezydentem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-90. Jaruzelski był oskarżony o współudział w krwawym stłumieniu robotniczych wystąpień na Wybrzeżu w 1970 roku. Jako minister obrony narodowej odpowiadał też za udział polskiego wojska w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. 13 grudnia 1981 roku wprowadził stan wojenny.

Tuż przed śmiercią przyjął sakramenty

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna Jaruzelski przed śmiercią przyjął sakramenty święte, mimo, że przez lata deklarował się jako agnostyk. Ostatnie tygodnie spędził w Wojskowym Instytucie Medycznym. Przebywał tam z powodu znacznego osłabienia wynikającego z nasilenia niewydolności krążenia. Do ostatnich chwil towarzyszyła mu córka, Monika Jaruzelska.

Wojciech Jaruzelski pochodził z rodziny głęboko religijnej i patriotycznej. 7 października 1923 został ochrzczony w parafialnym kościele rzymskokatolickim w Kurowie, gdzie urodził się 3 miesiące wcześniej. Od 1933 uczęszczał do gimnazjum prowadzonego przez księży marianów na warszawskich Bielanach. Szkoła uczyła w duchu zasad katolickich i poszanowania polskiej tradycji. We wczesnej młodości był bardzo religijnym i dobrze zapowiadającym się uczniem.

Głęboka zmiana jego światopoglądu nastąpiła w trakcie przymusowego pobytu na terenie ZSRR, gdzie w 1941 r. wraz z rodziną został deportowany z terenów Litwy do ZSRR. Od 1945 r. - w świetle materiałów IPN - był współpracownikiem radzieckiego wywiadu tzw. Informacji Wojskowej.

W okresie swej kariery wojskowej i politycznej w PRL deklarował się jako człowiek niewierzący i nigdy nie brał udziału w uroczystościach religijnych. Ponoć nawet na pogrzebie swej matki, który miał charakter katolicki, podczas Mszy św. stał na zewnątrz świątyni.

Zobacz serwis - stan wojenny>>>

Zobacz sewris - Grudzień '70>>>

mc

Czytaj także

Zdrojewski: gen. Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:35
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie powinna być ogłaszana żałoba narodowa po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. - Według mojej oceny, Kancelaria Prezydenta skłania się do takiej decyzji - mówił gość "Sygnałów dnia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Eisler: historia oceni Jaruzelskiego sprawiedliwie, ale to nie będzie ocena dobra

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:30
- Ocena PRL i poszczególnych postaci tejże Polski Ludowej w przyszłości, w perspektywie 50 lat, będzie dużo bardziej krytyczna, ostra i surowa niż dzisiaj najbardziej prawicowych antykomunistów - mówi w Jedynce profesor Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wałęsa: nie wykluczam udziału w pogrzebie gen. Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:35
- Na pogrzeb generała pojadę jeśli będzie to pogrzeb katolicki - inaczej nie widzę siebie tam jako lewicowca - mówi Radiu Gdańsk Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie zostanie pochowany Jaruzelski? "Na pewno nie na Powązkach"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:26
- To nie jest człowiek, który zasłużył się dobrze dla dobra Polski. Wręcz przeciwnie. Ma krew na rękach - tak o zmarłym w niedzielę generale Wojciechu Jaruzelskim mówi poseł PiS Mariusz Antoni Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

KAI: gen. Jaruzelski przed śmiercią przyjął sakramenty

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:50
Przez ostatnie kilkanaście lat życia gen. Jaruzelski deklarował się jako agnostyk, podkreślając swe uznanie dla społecznej roli jaką pełni Kościół. Zmarł - jak dowiaduje się KAI - przyjąwszy święte sakramenty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach? Tak chcą: rodzina i kombatanci

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 23:17
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych złożył wniosek o pochowanie ostatniego przywódcy PRL na Powązkach Wojskowych w Warszawie i o wojskową asystę na pogrzeb. Inicjatywę popiera rodzina generała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł człowiek, który podzielił Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 16:45
25 maja 2014 r., w wieku 90 lat, po długiej chorobie zmarł gen. Wojciech Jaruzelski. Była to bez wątpienia jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń