Historia

Projekt IPN "Kamienie Pamięci": szerzenie wiedzy o ofiarach komunistycznych zbrodni sądowych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 21:02
Propagowanie wiedzy o osobach, które były ofiarami komunistycznych zbrodni sądowych, a ich historia została zapomniana, to cele VII edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci” organizowanego przez IPN. Inauguracja projektu odbędzie się w poniedziałek we Wrocławiu.
Projekt IPN Kamienie Pamięci: szerzenie wiedzy o ofiarach komunistycznych zbrodni sądowych
Foto: saavem/freeimages.com/cc

"Kamienie pamięci” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do młodzieży szkolnej, drużyn harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych. Jego celem jest upamiętnienie osób, które poświęciły życie w walce o wolność kraju. Koordynatorem tegorocznej, siódmej już, edycji projektu jest Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

W tym roku zadaniem uczestników projektu będzie znalezienie osób, które padł ofiarą komunistycznej zbrodni sądowej, a ich historia, a często również miejsce pochówku, zostało zapomniane – poinformowała rzeczniczka wrocławskiego oddziału IPN Katarzyna Maziej – Choińska.

 

CZYTAJ DALEJ
Pomoc dla osób represjonowanych z powodów politycznych

Uczestnicy tegorocznej edycji przedsięwzięcia mogą zgłaszać propozycje swoich prac do 30 stycznia 2016 r., do końca marca powinni przedstawić gotowe prace, a finał projektu odbędzie się w maju.

Jak powiedział koordynator tegorocznej edycji „Kamieni Pamięci” Wojciech Trębacz, prezentacja postaci znalezionych przez uczestników projektu może przybierać różne formy. - Może być to organizacja wystawy poświęconej konkretnej osobie lub osobom, wkładka do lokalnych wydawnictw, debata nad upamiętnieniem tych postaci czy rekonstrukcja historyczna, może to być również stworzenie strony internetowej czy notki w Wikipedii - mówił.

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny  

Trębacz uważa, że w tej edycji projektu może zdarzyć się, że jego uczestnicy dotrą do informacji o osobach represjonowanych przez reżim komunistyczny, o których w ogóle nie ma wiedzy, bądź jest ona bardzo zdawkowa.

- To będzie niewątpliwy sukces, ale sukcesem będzie również rozpropagowanie wiedzy o ofiarach represji, którą mają jedynie historycy - mówił.

pp



Czytaj także

Mauzoleum ofiar komunizmu na Wojskowych Powązkach. Wybrano nowego zwycięzcę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 11:40
Praca Jana Kuki i Michała Dębka została wybrana jako projekt, według którego powstanie panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach - poinformowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń