Historia

Warszawa: ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum Bundu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 14:37
Prace archeologiczne prowadzone są w stołecznym Parku Krasińskich, w miejscu gdzie w czasie drugiej wojny światowej stała kamienica przy ulicy Świętojerskiej 40.
Audio
  • Archeolog Zbigniew Polak z Muzeum Historii Warszawy o poszukiwaniu archiwum Bundu (IAR)
Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum Bundu
Ruszyły poszukiwania legendarnego archiwum BunduFoto: Jacek Kaczanowski

Jeden z przywódców powstania w getcie, Marek Edelman, wielokrotnie wspominał, że w piwnicach tej kamienicy ukryte są dokumenty dotyczące między innymi kontaktów lewicowej żydowskiej partii Bund z Armią Krajową i rządem RP na uchodźstwie.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Archeolog, Zbigniew Polak z Muzeum Historii Warszawy, który nadzoruje poszukiwania, mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że udało się już odsłonić część piwnic budynku. Zdaniem Polaka stan murów piwnicznych daje sporą nadzieję na odnalezienie archiwum.
Archeolog Jacek Kaczanowski tłumaczy, że prace są na razie w fazie początkowej, ale budzą wiele emocji. Póki co - jak mówi - odkryto części konstrukcyjne i instalacyjne budynku, odnaleziono garnki, pokrywki, piec żeliwny. Jak podkreśla Kaczanowski, każda znaleziona rzecz w tym wykopalisku ma znaczenie i ukazuje historię tego miejsca i ludzi tu mieszkających.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman podkreśla, że choć nie wiadomo co archiwum zawiera, to znalezienie jakichkolwiek dokumentów z tamtego czasu będzie niezwykle cennym świadectwem z przeszłości. Być może - jak ocenia - są w tym archiwum jakieś dokumenty pokazujące związki Bundu z AK czy ukazujące przygotowania do powstania w getcie.

Jak zaznacza Bergman, działania Bundu były niesłychanie ważne, bo to dzięki tej partii udało się przesłać raporty o sytuacji polskich Żydów do rządu polskiego w Londynie. Dlatego odnalezienie jakiś nowych dokumentów w tej sprawie, byłoby istotne dla historii okupacji.
Koszt poszukiwania archiwum Bundu może wynieść ok. 80 tysięcy złotych. Prace mogą potrwać nawet cztery tygodnie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Warszawa: na pl. Grzybowskim stanie pomnik Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:39
Stołeczny ratusz i Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły konkurs na projekt pomnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła historia pewnego obelisku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:45
75 lat temu stała tu synagoga. Została spalona. Po cmentarzu też nie ma dziś śladu. A macewy posłużyły do budowy drogi. Gdy to odkryto, postanowiono upamiętnić Żydów, którzy żyli w Bytowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uratowany z Holokaustu i syn jego wybawicieli spotkali się po 70 latach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 11:21
Żyd, uratowany z Holokaustu przez polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, po 70 latach spotkał się z synem tych, którzy go ocalili.
rozwiń zwiń