Raport Białoruś

Białoruska muzyka niezależna na festiwalu Basowiszcza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 17:00
Koncerty białoruskich zespołów rockowych, muzyka elektroniczna, autorska i hip-hop - zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w piątek po południu Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2017", który odbędzie się w Gródku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/mervas

To 28. edycja festiwalu. Przez dwa dni, w piątek i sobotę, na scenie leśnej w uroczysku Boryk wystąpi ok. 20 zespołów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Serbii. Głównym organizatorem "Basowiszcza" jest Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce (skrót po białorusku: BAS, stąd nazwa festiwalu). 

Festiwal tradycyjnie rozpocznie konkurs, do którego zakwalifikowano cztery zespoły. Jak powiedział PAP koordynator festiwalu Piotr Stankiewicz, zespoły prezentują różne nurty muzyczne od rocka po muzykę elektroniczną. Dodał, że pokazuje to, iż młodzi muzycy poszukują różnych brzmień, a dzięki temu także sam festiwal rozszerza się na inne gatunki. Zauważył, że od kilku lat na scenie pojawiają się zespoły nie tylko rockowe, jak było na początku, ale jest też muzyka autorska, elektroniczna czy hip-hop. 

Na głównej scenie prezentują się też zespoły, które wygrywały wcześniejsze konkursy dla młodych kapel. Stankiewicz powiedział, że to ciekawe obserwować te grupy - jak rozwija się ich kariera, w którą stronę podążają muzycznie. 
Wystąpi m.in. białoruski zespół Naviband, który w tym roku reprezentował Białoruś na konkursie Eurowizja. Będzie można też posłuchać pochodzącego z regionu zespołu Ilo&Friends, a także znanego już festiwalowej widowni białoruskiego zespołu Re1ikt. 

Gwiazdą w sobotę będzie hip-hopowy zespół Łona, Webber & The Pimps. "To nowe brzmienie na festiwalu" - powiedział Stankiewicz. 

Tego dnia zagrają też legendarny już zespół Stary Olsa - prezentujący muzykę średniowieczną, czy folkowy zespół Vuraj. 

Oprócz koncertów, przygotowano też strefę zwaną "BASmieWiżża", w ramach którego zaplanowano m.in. przedstawienia teatralne, gry oraz targ 

Festiwal "Basowiszcza" został dofinansowany z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz budżetu województwa podlaskiego. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń