Raport Białoruś

IISS: dla Rosji współpraca wojskowa i polityczna z Mińskiem to priorytet

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 20:57
Raport renomowanego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Eugene Zelenko/GNU 1.2

Informacje na temat Białorusi: Raport Białoruś

Rosyjskie wydatki na cele wojskowe za 2009 r. IISS ocenia na 4,63 proc. PKB (ok. 57,2 mld USD). Jest to budżet (oficjalnie ok. 3,1 proc. PKB czyli ok. 38,3 mld USD) plus wydatki pokrewne (np. na emerytury dla wojskowych i siły paramilitarne). W przypadku przeliczenia rubli na dolary według parytetu siły nabywczej rosyjskie wydatki wojskowe za 2009 r. razem wzięte wyniosłyby 97,9 mld USD.
Raport wskazuje, że choć nie ma danych na temat subsydiów i dotacji dla przemysłu zbrojeniowego, to należy je także zaliczyć do wydatków wojskowych.

IISS zauważa, iż w ogłoszonej w lutym 2010 r. nowej rosyjskiej doktrynie wojskowej w odróżnieniu od poprzedniej z 2000 r. Białoruś wymieniona jest jako główny sojusznik Rosji, a rozwój politycznej i wojskowej współpracy z Mińskiem uznany jest za priorytet.

Chiny doganiają Zachód

Nowy chiński samolot bojowy J-20 o właściwościach stealth (zmniejszonej wykrywalności przez radar) to przykład stopniowego doganiania Zachodu w technologiach wojskowych przez Chiny - głosi opublikowany we wtorek raport The Military Balance 2011 instytutu IISS w Londynie.

Raport renomowanego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych zaznacza, że Chiny rozbudowały siły lotnicze wyposażając je m.in. w wielozadaniowe myśliwce Suchoj nowej generacji, latające cysterny oraz samoloty powietrznego systemu ostrzegania i kontroli (AWACS).

Mimo że w 2010 r. większość państw wciąż odczuwała skutki recesji z lat 2008-09, Chiny zwiększyły w tym czasie wydatki na obronę o 7,5 proc. - znacznie więcej niż inne państwa. Wzrost wydatków na obronę w tegorocznym budżecie będzie jeszcze większy, wynosząc 12,7 proc.

IISS zastrzega, że choć jest to powodem zaniepokojenia, to jednak Chiny wciąż są państwem koncentrującym się na sprawach regionu, w tym na przyłączeniu Tajwanu - w razie potrzeby nawet siłą. "Chiny miałyby trudności w utrzymaniu misji bojowej dwóch okrętów wojennych z dala od swego terytorium" - zaznaczył ekspert IISS Douglas Barry.

Proces zmniejszania technologicznej dysproporcji wobec Zachodu jest hamowany przez "poważne strukturalne słabości" w Chinach, jak rozproszenie ośrodków badawczych i przemysłowych, co prowadzi do zbędnego dublowania wysiłków.

IISS zauważa, że wydatki wojskowe rozwiniętych gospodarczo państw Zachodu oraz nakłady na obronność państw regionu Zatoki Perskiej, Azji, strefy Pacyfiku i Ameryki Łacińskiej charakteryzują się przeciwstawnymi trendami, czego skutkiem jest zmiana wojskowego układu sił.

"W okresie gospodarczej stagnacji budżety obronne państw zachodnich zmniejszają się" - wskazał dyrektor Instytutu John Chipman.

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka: nie wykluczam użycia wojska w razie przewrotu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 19:00
- Jeśli ktoś chce mieć Czeczenię na Zachodzie, to nie problem - oświadczył prezydent Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specnaz bawi się na koniec karnawału

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 19:40
Białoruska jednostka, zajmująca się m.in. rozpędzaniem demonstracji opozycji, uczciła białoruską Maslenicę czyli pożegnanie zimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fałszywki depesz polskiego MSZ. "To służby Rosji lub Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 19:56
Sprawą fałszywych depesz zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Białoruski politolog ocenia, że to prowokacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OBWE przyjeżdża do Mińska: obserwatorzy na procesach opozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 21:10
Obserwatorzy OBWE mają być obecni na wszystkich kolejnych procesach od tej pory. Przyjadą już w środę.
rozwiń zwiń