Raport Białoruś

Mariusz Czerkawski: odebranie mistrzostw hokeja zaboli Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 11:45
Trudno na Białorusi grać w hokeja, cieszyć się życiem, jeśli wielu ludzi cierpi pod rządami Aleksandra Łukaszenki – mówi portalowi polskieradio.pl jeden z najlepszych polskich hokeistów, Mariusz Czerkawski. Jest za odebraniem mistrzostw świata Białorusi.
Audio
  • Mariusz Czerkawski o mistrzostwach hokeja na Białorusi
Tychy: Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego hokeja, podczas pożegnalnego meczu w barwach GKS Tychy (25.01.2009)
Tychy: Mariusz Czerkawski, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego hokeja, podczas pożegnalnego meczu w barwach GKS Tychy (25.01.2009)Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Odebranie mistrzostw świata w hokeju na lodzie Białorusi mogłoby wpłynąć na zmianę postawy Aleksandra Łukaszenki, który jest wielkim fanem tego sportu – uważa polski hokeista Mariusz Czerkawski. Ma nadzieję, że majowy kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecyduje o przeniesieniu turnieju przyznanego Białorusi na 2014 rok w inne miejsce, bo to mogłoby wesprzeć Białorusinów w ich walce o wolność, demokrację, prawa obywatelskie.

Niestety nie jest pewne, czy delegaci na kongres federacji, przedstawiciele poszczególnych krajów zdecydują się wesprzeć Białorusinów. Nie zrobili tego na kongresie w zeszłym roku. Mariusz Czerkawski mówi, że delegaci na pewno znają bardzo dobrze sytuację na Białorusi i ma nadzieję, że tym razem federacja nie ucieknie od tego tematu. - Sytuacja jest bardzo ciekawa. Muszą podjąć decyzję i postawić sprawę twardo. Ktoś w pewnym momencie będzie musiał zakomunikować prezydentowi Łukaszence, że jednak nie tędy droga i musi zmienić swoje podejście, jeżeli chce swoją ulubioną dyscyplinę sportową, hokej, oglądać w swoim kraju – podkreślił hokeista.

Mariusz Czerkawski zauważa, że bojkot mistrzostw nie byłby dobrym pomysłem, bo wielu zawodników czeka na ten turniej. Jednak przeniesienie go w inne miejsce, i przywrócenie na Białoruś w momencie, kiedy sytuacja wróci tam do normy, uważa za dobre rozwiązanie.

agkm

CZYTAJ TAKŻE: GWIAZDA NHL PETER STASTNY O MISTRZOSTWACH HOKEJA NA BIAŁORUSI>>>

Jeden
Jeden z najlepszych polskich hokeistów Mariusz Czerkawski podczas ceremonii po meczu pożegnalnym w barwach GKS Tychy w 2009 roku. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

 

Polskieradio.pl: Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zajmie się na majowym kongresie sprawą mistrzostw świata na Białorusi. Może odpowie na apele obrońców praw człowieka i polityków i przeniesie turniej do innego kraju ze względu na represje, więźniów politycznych. Apeluje o to m.in. Parlament Europejski i Kongres Stanów Zjednoczonych.

Jak Pan, słynny hokeista, osoba, która kocha hokej, a jednocześnie zna sytuację na Białorusi zapatruje się na tę sprawę?

Mariusz Czerkawski: Na pewno największą karą dla Łukaszenki byłoby, żeby te mistrzostwa, przyznane Białorusi w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie, nie odbyły się. Wydaje się, że to by go bardzo zabolało. I to byłaby słuszna decyzja, żeby zmienić tę lokalizację, tak jak już wcześniej inni znani hokeiści proponowali, już nie mówiąc o politykach, którzy wiedzą dobrze, co tam się dzieje. Wiemy dobrze, że Łukaszenka jest wielkim fanem hokeja na lodzie i na pewno to by go mogło dosyć poważnie zaboleć, może bardziej niż inne jakieś reprymendy czy ostrzeżenia. Może coś by to pomogło, choć trudno powiedzieć, czy akurat tak będzie.

Z drugiej strony rzeczywiście trudno jechać tam i bawić się, grać w hokeja, cieszyć się życiem, jeśli wielu ludzi cierpi pod jego rządami. Tak więc jest to jakieś rozwiązanie.

Na pewno złym rozwiązaniem byłoby samo bojkotowanie igrzysk. Ja bym tylko współczuł tym sportowcom, którzy by chcieli jechać na mistrzostwa, a one by się w ogóle nie odbyły. Zapewne z tego powodu Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie chce o tym rozmawiać już teraz, żeby znaleźć zastępczy kraj, gdzie te mistrzostwa mogłyby być się odbyć w 2014.

Myśli pan że jest szansa, że federacja hokeja postawi jednak na wartości, prawa człowieka? Czy hokeiści, a przede wszystkim delegaci na kongres hokejowy orientują się, jaka jest sytuacja na Białorusi? Czy zdecyduję się przenieść te mistrzostwa do czasu aż ustaną represje, zostaną uwolnieni więźniowie, poprawi się tam sytuacja?

To na pewno nie będzie zależeć od hokeistów. Delegaci raczej znają sytuację polityczną w innych krajach. Uważam, że oni jak najbardziej wiedzą, co tam się dzieje i dlatego będą o tym rozmawiać.  Sądzę, że dla nich też jest to ważne, żeby to było zauważone. I żeby miało wpływ na to, że może Aleksander Łukaszenka zmieni podejście, bo jednak wszyscy tego od niego wymagają. Nie do końca chce słuchać innych apeli. Zatem to będzie ciekawa sytuacja, jak Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie do tego podejdzie.

No właśnie. Do tej pory troszeczkę uciekała od tego tematu.

Może troszeczkę uciekała, nie komentowała tego. Uważają, że sport nie do końca powinien mieszać się z polityką. Wiadomo, sport łączy, kojarzy się z rywalizacją, ale i z fair play, z przyjaźnią. Dlatego sytuacja jest bardzo ciekawa bo muszą podjąć pewne kroki, pewne decyzje i postawić sprawę twardo. Ktoś w pewnym momencie będzie musiał zakomunikować prezydentowi Łukaszence, że jednak nie tędy droga i musi zmienić swoje podejście, jeżeli chce swoją ulubioną dyscyplinę sportową, hokej, oglądać w swoim kraju. Na pewno będzie to bardzo ciekawe wyzwanie.

A czy chciałby Pan może powiedzieć coś Białorusinom, którzy walczą ciągle o wolność w swoim kraju, tak jak my kiedyś. Walczą o to, żeby ich kraj był demokratyczny.

Wytrwałości, tego im można życzyć. Zawsze bardzo łatwo jest siedzieć po drugiej stronie i obserwować z boku. Na pewno kochają swój kraj, chcieliby spokojnie, w wolności w nim żyć, mieć wolność słowa. Nie jest tak łatwo ich pokrzepić, do tego trzeba czegoś więcej. Jednak im więcej głosów słyszalnych, tym lepiej. Trzeba, żeby wierzyli w to, że im się uda. Za wiarą muszą iść jednak jakieś czyny.

Wiem, że wiele organizacji próbuje zmienić sytuację na Białorusi, ale nie jest to takie łatwe. Potrzeba na pewno cierpliwości. Sam miałem kolegów grających w hokeja z Białorusi, jeden z kolegów gra nawet na Śląsku, na Białorusi.

Nie jest to łatwa sprawa. Trzeba im życzyć powodzenia. Jeżeli Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie może pomóc Białorusinom w dążeniu do swoich praw, do tego żeby byli traktowani fair play w swoim kraju, to mam nadzieję, że Federacja te kroki poczyni.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Peter Stastny: hokej nie będzie wspierał reżimu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 17:04
– Reputacja hokeja nie może być szargana. Mistrzostwa świata trzeba przenieść z Białorusi – mówi portalowi polskieradio.pl Peter Stastny, legendarny hokeista NHL, zwany też z racji talentu Piotrem Wielkim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres hokejowy może zabrać mistrzostwa Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 12:20
Sprawa mistrzostw świata hokeja w Mińsku została włączona do agendy kongresu w Helsinkach – poinformował polskieradio.pl rzecznik Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) Szymon Szemberg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Buzek: igrzyska na Białorusi to jak zabawa w żałobie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 14:20
Cieszę się, że Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zajmie się sprawą mistrzostw hokeja na Białorusi. Liczę na roztropną decyzję IIHF - przekazał portalowi polskieradio.pl były szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
rozwiń zwiń