Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi może wjeżdżać do UE. Zdjęto sankcje

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 13:34
Białoruski minister spraw zagranicznych może już wjeżdżać na teren Unii Europejskiej. Sankcje dyplomatyczne wobec Uładzimira Makieja zostały zawieszone.
Audio
  • Radosław Sikorski o zawieszeniu sankcji UE dla U. Makieja: Uważamy, że dialog z nawet niedemokratycznym krajem jest potrzebny, od tego jest dyplomacja, aby go powadzić. To nie jest coś, co Polska zawetuje (źr. IAR)
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Luksemburga (IAR): Szef MSZ Białorusi może wjeżdżać na teren UE
Uładzimir Makiej
Uładzimir MakiejFoto: mfa.gov.by

Decyzję podjęli szefowie dyplomacji 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. W oświadczeniu Rady Unii Europejskiego napisano, że UE nie zmieniła krytycznego stanowiska na temat sytuacji na Białorusi i domaga się od reżimu w Mińsku przestrzegania praw człowieka i demokratycznych standardów.

Tłumaczy się jednak, że konieczne jest utrzymywanie kontaktów z władzą, by "wpływać na zmiany". - Uważamy, że dialog z nawet niedemokratycznym krajem jest potrzebny, od tego jest dyplomacja, aby go prowadzić - podkreślał szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Unia tłumaczy, że zniesienie sankcji jest konieczne, by szef białoruskiego MSZ-tu mógł reprezentować kraj na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Uładzimir Makiej, zanim został ministrem spraw zagranicznych, był szefem prezydenckiej administracji. Dwa lata temu został objęty unijnymi sankcjami, gdy Bruksela nakładała je w odwecie za łamanie praw człowieka na Białorusi. Wjazdu na teren Współnoty zakazano w sumie ponad 250 działaczom reżimu w Mińsku, zamrożono też ich aktywa finansowe w Europie.

Jak informuje IAR, również aktywa Makieja na terenia UE mają podlegać zamrożeniu.

Opozycja białoruska przeciw kontaktom UE z władzami Białorusi

Wielu reprezentantów opozycji białoruskiej jest stanowczo przeciwna dialogowi z reżimem. "Ci, którzy walczą o wolność naszego kraju, uważają jakiekolwiek bezpośrednie kontakty kierownictwa państw demokratycznych z oficjelami reżimu białoruskiego za zdradę ideałów demokracji i próbę legitymizowania dyktatury" - napisał ostatnio jeden z więźniów politycznych, Mikoła Statkiewicz, w liście do premiera Litwy, w którym prosił go o rezygnację ze spotkań z przedstawicielami władz białoruskich do czasu zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Przedstawiciele opozycji podkreślają, że dialog z Aleksandrem Łukaszenką zakończył się brutalnym rozgromieniem opozycji i sfałszowanymi wyborami, a skuteczne w walce z reżimem Łukaszenki są sankcje i pryncypialna polityka. Dotychczas warunkiem zniesienia sankcji było uwolnienie i rehabiilitacja więźniów politycznych, a UE kierowała się zasadą "mniej za mniej, więcej za więcej".

IAR/PAP/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Komunikat służby prasowej Rady Europejskiej

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Unia zdejmie sankcje z szefa MSZ Białorusi? ”Jest decyzja”

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 12:41
Rada UE przygotowała decyzję o zawieszeniu ograniczeń wizowych wobec białoruskiego ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja – pisze Biełsat, powołując się na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa a reszta Unii kontra Białoruś. Przedsiębiorcy Litwy lobbowali przeciw sankcjom

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:25
Litwa balansuje pomiędzy pryncypialnym stanowiskiem UE wobec Białorusi a chęcią ochrony swoich więzi gospodarczych z Mińskiem - uważają białoruscy eksperci. Litewscy rozmówcy PAP nie widzą jednak z polityce Wilna żadnej dwoistości.
rozwiń zwiń