Nowy ambasador Białorusi w Polsce i nowy konsul w Gdańsku

IAR
Agnieszka Kamińska 03.12.2013
Ambasada Białorusi przy ul. Wierniczej w Warszawie
Ambasada Białorusi przy ul. Wierniczej w Warszawie, foto: Wikipedia/CC/Giorgio Monteforti

Nowym ambasadorem Białorusi w Polsce został Aleksander Awiarianau. To zawodowy dyplomata pracujący ostatnio na stanowisku szefa Departamentu Współpracy Gospodarczej z Zagranicą MSZ Białorusi.

Nowym konsulem generalnym Białorusi w Gdańsku został Siarhiej Michniewicz.

Aleksander Łukaszenka mianował dziś ośmiu nowych białoruskich ambasadorów. Na spotkaniu z nimi stwierdził, że priorytetem w polityce zagranicznej Białorusi jest współpraca gospodarcza. Łukaszenka zwracając się do nowych ambasadorów Białorusi w Warszawie i Wilnie przypomniał, że Polska i Litwa są państwami sąsiednimi, a sąsiadów - dodał - się nie wybiera. - Jacy by byli, musimy nastrajać się na pozytywną pracę, poszukiwać kontaktów, trzeba współpracować - mówił.

Według białoruskiego przywódcy, Mińsk tak właśnie postępuje, ale nie zawsze to daje efekty. Jego zdaniem, jest to związane z tym, że wobec Białorusi wysuwane są nazbyt wygórowane żądania, na które ona nie może się zgodzić ani teraz, ani zapewne w przyszłości.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje

Białoruś: sąd odrzucił pozew niezależnej gazety

Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił pozew opozycyjnej gazety białoruskiej "Narodnaja Wola" przeciwko Ministerstwu Informacji, które wydało jej w listopadzie pisemne ostrzeżenie za tekst znanej publicystki Swiatłany Kalinkiny.

Prasa: emigranci zarobkowi wracają z Rosji na Białoruś

Białoruscy pracownicy wracają z Rosji, bo spadek kursu rosyjskiego rubla spowodował, że różnice w zarobkach między dwoma krajami znacznie zmalały - pisze dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii", przytaczając przykład budowlańców i programistów.

UE da na projekty nt. społeczeństwa obywatelskiego 8 mln euro

8 mln euro przeznaczy Unia Europejska do 2017 r. na realizację na Białorusi projektów w ramach programu "Organizacja społeczeństwa obywatelskiego i organy władzy lokalnej" - powiedziała koordynatorka projektów przedstawicielstwa UE w tym kraju Taru Kernisalo.