Amerykanista: Kongres jest przeciw resetowi w relacjach z Rosją i chce wyjaśnić kontakty Flynna z Rosjanami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 09:49
- Ogromna większość Kongresu jest negatywnie nastawiona do idei zbliżenia z Rosją, resetu, a sprawa doradcy prezydenta Michaela Flynna politycznie blokuje takie kroki - ocenił w Jedynce Michał Baranowski z think tanku German Marshall Fund of United States.
Audio
  • Amerykanista Michał Baranowski o polityce nowej administracji prezydenta USA (Jedynka/Sygnały dnia)

Amerykanista przyznał, że mieliśmy dynamiczne cztery tygodnie jeśli chodzi o politykę Donalda Trumpa. Sam prezydent mówił o chęci zbliżenia z Rosją, jednak plany te krzyżuje obecnie dymisja doradcy Michaela Flynna, któremu zarzucono nieprawidłowości w kontaktach z Rosją – mówił gość Jedynki.

Ekspert przypomniał, że niezaprzysiężony członek administracji nie ma prawa prowadzić negocjacji politycznych - Flynn nieoficjalnie robił to, czego nie mógł robić oficjalnie. Jak zaznaczył, jest tu wiele znaków zapytania, na przykład kto inspirował rozmowę. W Kongresie jest duża presja na to, by wyjaśnić tę sprawę - powiedział.

Sytuacja jest dynamiczna. Ekipa Donalda Trumpa formuje się dość powoli, są zgrzyty. Jednak Rosjanie którzy bardzo liczyli na deal z prezydentem, przeliczyli się - uważa ekspert. Pewnie będą próbowali wrócić do takich rozmów, ale to będzie trudniejsze - ocenił.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Baranowski (amerykanista, szef warszawskiego oddziału transatlantyckiego think tanku German Marshall Fund of the United States)

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 8.15

agkm/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

USA: Donald Trump krytykuje służby specjalne

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 07:17
Prezydent USA Donald Trump zarzucił służbom specjalnym i mediom, że doprowadziły do dymisji jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Michela Flynna. Sprawę kontaktów generała z ambasadorem Rosji chcą badać senatorowie z obu amerykańskich partii politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontaktami Flynna z Rosją zajmie się specjalna komisja Kongresu?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 08:10
Po rezygnacji Michaela Flynna na tle podejrzeń o zbyt bliskie związki z Rosją pojawił się postulat powołania specjalnej wspólnej komisji obu izb Kongresu. A jedenastu senatorów z Partii Demokratycznej wezwało ministra sprawiedliwości Jeffa Sessionsa do wyznaczenia specjalnego prokuratora, który wyjaśniłby okoliczności rezygnacji Michaela Flynna ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa państwa.
rozwiń zwiń