Nie sposób wyobrazić sobie Paryż bez Sekwany

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 11:00
Przez lata polskie miasta, ze stolicą na czele, były odwrócone do rzek; nie wykorzystywały potencjału tkwiącego w sąsiadowaniu z rzeką. Sytuacja zaczyna się jednak chyba zmieniać.
Audio
  • Nie sposób wyobrazić sobie Paryż bez Sekwany, a co z rzekami płynącymi przez polskie miasta?
Paryż, Sekwana
Paryż, SekwanaFoto: Benh LIEU SONG/Wikipedia/CC

- Widok na rzekę jest jak nieustająca pocztówka. Jadąc wzdłuż niej samochodem czy płynąć statkiem widać wszystkie zabytki - opowiadał paryski korespondent Polskiego Radia, Marek Brzeziński.

Podobnie ma się rzecz z Tamizą i Londynem. - Rzeka ukształtowała miasto. Dawniej każdy, kto mieszkał w Londynie był z nią związany. Wokół niej wykuwało się także Imperium Brytyjskie, Tamizą przypływały do kraju egzotyczne towary, na rzecze tworzyły się nawet kilkudniowe korki - podkreślała Milena Rachib Chehab. Podobnie jak w Warszawie, rzeka dzieliła miasto na regiony lepsze i gorsze. Niegdyś, zanim powstał most westminsterski przy parlamencie, mieszkańców południowej części miasta nie nazywano nawet londyńczykami, choć właśnie tam, w XVI wieku powstał teatr The Globe. Dziś tuż obok niego działa prężnie Tate Modern, granica między współczesnością i historią się zaciera - ocenia gość "Kultury w wielkim mieście".

Przez lata polskie miasta, ze stolicą na czele, były odwrócone do rzek; nie wykorzystywały potencjału tkwiącego w sąsiadowaniu z rzeką. Sytuacja zaczyna się jednak chyba zmieniać. Dzieje się tak między innymi dzięki "Festiwalowi Przemiany", od 2011 roku organizowanemu przez Centrum Nauki Kopernik. Jedną z atrakcji poprzednich edycji imprezy był pierwszy w Polsce spektakl na wodzie "Port Miron”, wystawiony na barce. – Śledziło go około tysiąca osób zgromadzonych  na wyspie pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. W spektaklu Wisła odgrywała ważną rolę, tak samo jak w twórczości Białoszewskiego – podkreśla Ewa Pawlak, koordynatorka Festiwalu Przemiany. CNK jest jednym z pierwszym budynków tak silnie współistniejących z rzeką, która właściwie przepływa przez niego. Latem można nie tylko przyjechać do niego autobusem czy przyjść na piechotę, ale także przypłynąć... kajakiem, przybijając do przystani CNK. Projekt placówki wpłyną także na zmianę okolicy, sprawiając, że Powiśle na powrót staje się tętniącą życiem tkanką miasta.

Gośćmi "Kultury w wielkim mieście" byli: Ewa Pawlak - koordynatorka Festiwalu Przemiany; Rafał Kosewski - koordynator projektu Miejsca Odległe w ramach Festiwalu Przemiany; Bartosz Guss, Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomości Miasta Poznania, kierownik projektu "strategii rozwoju Warty w Poznaniu 2030" z ramienia Miasta Poznania; Rafał Przybył, odpowiadający za projekt pilotażowy "strategii rozwoju Warty w Poznaniu 2030"; Milena Rachid Chebab - publicystka; Marek Brzeziński - korespondent Polskie Radia w Paryżu; Filip Springer - fotograf, reporter.
Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Marta Strzelecka

Czytaj także

Ładna sztuka na ulicy - czym jest naprwadę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 17:50
Mawiają o niej, choć istnieje i rodzimy odpowiednik, street art. W jaki sposób wpływa na miejską przestrzeń? Czy kryje się za nią coś więcej niż indywidualna ekspresja?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa w roli kolekcjonera sztuki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 19:12
Warszawa jest jednym z nielicznych na świecie miast posiadających własną kolekcję sztuki. Jakie są kryteria jej tworzenia? Kto decyduje o sfinansowaniu danego dzieła? O tym porozmawiamy w piątkowej "Kulturze w wielkim mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto umarłych w 3D. Po co to wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 19:02
Rzeczywistość wirtualna lubi odtwarzać miasta. Widzimy to w grach, których uczestnik organizuje życie metropolii, znajdujemy to również w komputerowych rekonstrukcjach. Wśród tych ostatnich wyróżnia się ta o niepowstałej Warszawie.
rozwiń zwiń