III Symfonia Mykietyna na otwarcie polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:00
Wieczorem zapraszamy do Dwójki na transmisję prapremiery III Symfonii Pawła Mykietyna z Filharmonii Narodowej. Polecamy też archiwalny wywiad z kompozytorem.

1 lipca 2011 Polska przejmie na pół roku prezydencję w Unii Europejskiej. Tego dnia odbędzie się w Filharmonii Narodowej uroczysty koncert inaugurujący Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011. Wieczór wypełni w całości 50-minutowa, pięcioczęściowa III Symfonia na alt i orkiestrę Pawła Mykietyna, dzieło skomponowane specjalnie na tę okazję na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego i zadedykowane dyrektorowi Instytutu - Michałowi Merczyńskiemu.

Warstwę słowną utworu stanowią teksty młodego aktora Mateusza Kościukiewicza, znanego między innymi z filmów "Wszystko, co kocham" oraz "Matka Teresa od kotów". Warto zaznaczyć, że to dosyć niekonwencjonalna poezja - spisywana na serwetkach, rozsyłana w sms-ach i bardzo niewiele mająca wspólnego z klasycznymi kanonami.

Cóż, 40-letni Paweł Mykietyn od początku kariery poszukiwał różnorodnych bodźców i nie ograniczał się bynajmniej do elitarnej twórczości "warszawsko-jesiennej". Przed rozpoczęciem studiów współtworzył na rodzinnym Dolnym Śląsku kapelę punkową The Formacja. W Warszawie nadal pisał piosenki, komponował chętnie muzykę dla teatru i filmu. Rozpoczynał od, na poły rozrywkowego, minimalizmu oraz postmodernistycznych zabaw z muzyką barokową i klasycystyczną. Później zafrapowały go „fałszywe”, mikrotonowe harmonie oraz bardziej statyczny, oniryczny typ ekspresji.

"Sonety Szekspira", czyli Mykietyn "postmodernistyczny":

"Fałszywa" mikrotonowość Mykietyna w Sonacie na wiolonczelę solo:

Trudno się dziwić, że ogromne kontrowersje wśród miłośników awangardowych poszukiwań Mykietyna wywołała kantata "VIVO XXX". Na zamówienie Europejskiego Centrum Solidarności powstał swego rodzaju dźwiękowy plakat - bezwstydnie konwencjonalny, monumentalny i przepełniony - wedle słów samego twórcy - „karykaturalnym patosem”. Mykietyn udowodnił, że potrafi pisać muzykę, która porusza masy. Ale pokazał też - nie po raz pierwszy - mistrzostwo w żonglowaniu kulturowymi archetypami i cytatami oraz środkami typowymi dla nowoczesnego teatru i filmu (wplecione w orkiestrowo-chóralną tkankę odgłosy odrzutowca czy strojonego radia robią piorunujące wrażenie).

Siła Mykietyna polegała od początku na umiejętności łączenia akademickiego mistrzostwa z nowoczesnym typem wrażliwości. Jak sam twierdzi, warsztatu uczył się z partytur Lutosławskiego, ale już specyficzną dramaturgię i retorykę swoich utworów zawdzięcza głębokiemu zrozumieniu dla najciekawszych fenomenów muzyki popularnej oraz ambitnego kina i teatru.

Chyba to przyniosło mu z czasem niemal masową popularność oraz nieoficjalny status pierwszego polskiego "kompozytora narodowego" XXI stulecia. Dziś przyjmuje kolejne "oficjalne" zamówienia: w tym roku jego muzyka uczci także obchody Roku Miłosza w Krakowie.

Aby obejrzeć archiwalną rozmowę z Pawłem Mykietynem, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Mykietyn przejmuje schedę po Lutosławskim" w boksie "Video" po prawej stronie.

III Symfonię Mykietyna wykona dziś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Reinberta de Leeuwa, znakomitego holenderskiego dyrygenta, specjalizującego się w interpretacjach muzyki współczesnej. W 1974 roku założył orkiestrę kameralną Schönberg Ensemble, której dyrektorem muzycznym i dyrygentem jest do dzisiaj.

Partię solową zaśpiewa Jadwiga Rappé - alt, jedna z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych postaci estrad muzycznych w Polsce i za granicą. Artystka dysponuje olbrzymim i bardzo zróżnicowanym repertuarem, głównie oratoryjnym oraz pieśniarskim, sięgającym od muzyki baroku do współczesnej. Brała udział w licznych prawykonaniach dzieł współczesnych kompozytorów, pisanych nieraz z myślą o jej oryginalnym głosie.

Koncert organizują: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Filharmonia Narodowa.

Przed koncertem - o godz. 19:00 - Dwójka zaprasza na spotkanie z Pawłem Mykietynem. Od września 2010 do czerwca 2011 pełnił on - wprowadzoną po raz pierwszy w historii Filharmonii Narodowej - funkcję kompozytora sezonu. W tym samym czasie powstawała III Symfonia. Audycję przygotowała Klaudia Baranowska.

O godz. 20:00 Rozpocznie się transmisja z Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zaprasza Joanna Grotkowska

Program

Paweł Mykietyn III Symfonia na alt i orkiestrę (prawykonanie)

Wyk: Jadwiga Rappé – alt, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Reinbert de Leeuw - dyrygent

1 lipca (piątek), godz. 20:00

Czytaj także

XXI wiek będzie należał do wiolonczeli (video)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 13:30
Polscy wiolonczeliści zdobywają szturmem światowe filharmonie i undergroundowe kluby. Kuźnię młodych talentów stanowi warszawski Konkurs im. Lutosławskiego, którego 8. edycja rozpocznie się już dziś wieczorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturalny profil polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 18:00
Krajowy i zagraniczny program kulturalny oraz wydarzenia w Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń