Dwójka

100. rocznica urodzin Stefana Kisielewskiego z Dwójką

05.03.2011 22:00
Słuchowisko, kompozycje Kisiela i jego gawędy, na koniec zaś – uroczysty koncert "Stefan Kisielewski 1911-1991". Zapraszamy!

Program 2 Polskiego Radia w nadchodzącym tygodniu ponownie przybliży Słuchaczom bogatą twórczość i postać Stefana Kisielewskiego, który 7 marca obchodziłby swoje 100. urodziny. Tym razem motywem przewodnim audycji będą muzyczne dzieła Jubilata. Zwieńczeniem tygodnia pod znakiem muzyki Kisiela stanie się niedzielny koncert orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka.

W przededniu rocznicy – w niedzielę 6 marca, o godz. 18.00 – zaprezentujemy słuchowisko Krzysztofa Zaleskiego "Rany Boskie – Polska!". Słuchowisko to, oparte na podstawie "Dzienników" Stefana Kisielewskiego i i fragmentów jego powieści "Cienie w pieczarze", jest swoistą dyskusją o kondycji polskości i Polaków rozgrywaną na tle naszej historii najnowszej.  (Adaptacja i reżyseria Krzysztofa Zaleskiego. Obsada: Mariusz Benoit, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Ewa Kania, Łukasz Lewandowski, Tomasz Marzecki, Marek Obertn, Jan Pęczek, Jacek Różański).

W "Kanonie Dwójki", od 7 do 10 marca w godz. 9.50-11.00, Adam Suprynowicz i Małgorzata Gąsiorowska przypomną kompozycje Stefana Kisielewskiego w interpretacjach najlepszych orkiestr i solistów. Na antenie zabrzmią m.in.: w poniedziałek popularny "Danse vive" w historycznym wykonaniu Władysława Kędry – fortepian oraz "Koncert na orkiestrę kameralną", który nagrała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza; we wtorek zaś 5 Pieśni do słów Gałczyńskiego w interpretacji Jadwigi Skoczylas – sopran i Katarzyny Jankowskiej – fortepian oraz II Symfonia w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. W środę autorzy audycji przypomną m.in. "Podróż w czasie" w nagraniu Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod batutą Jerzego Swobody (Kisielewski napisał pod tym samym tytułem również powieść), natomiast w czwartek, pośród innych utworów bohatera audycji, zabrzmi ostatnie jego dzieło, komponowany w latach 1980-91 Koncert fortepianowy, w interpretacji Marka Drewnowskiego i Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody.

Codziennie w "Kanonie",  o godz. 11.45 w cyklu "Głosy z przeszłości", zostaną ponadto przypomniane z nagrań archiwalnych, opowiadane ze swadą i z dowcipem, przykuwające uwagę głębszą refleksją osobiste wspomnienia.

W niedzielę, 13 marca o godz. 19.00, zapraszamy – nie tylko na naszą antenę, ale również do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego – na koncert "Stefan Kisielewski 1911-1991". W programie obok utworów Stefana Kisielewskiego (suita baletowa "Wesołe miasteczko", "Cosmos"), znajdą się również: "Uwertura" Grażyny Bacewicz – serdecznej przyjaciółki kompozytora i publicysty, oraz "Dramma e burla" Adama Walacińskiego, który odbył u Kisiela prywatne studia z kompozycji. Wystąpią: Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka oraz Julia Samojło – fortepian.   

Organizatorami koncertu są Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa, która zaprezentuje ciekawe zdjęcia, partytury, okładki książek Stefana Kisielewskiego oraz wybrane myśli autora, zaczerpnięte z różnych publikacji.

W przerwie transmisji koncertu usłyszymy rozmowę Barbary Schabowskiej z Małgorzatą Gąsiorowską o jej najnowszej książce "Kisielewski", która ukaże się niebawem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pod patronatem radiowej Dwójki.

Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Stefan Kisielewski: Redaktor Giedroyc stworzył mnie jako pisarza

12.07.2011 12:30
"Literaci nie zawsze zgodni, ale zawsze okazują szacunek względem siebie".
Zofia Hertz, Stefan Kisielewski i Jerzy Giedroyc, uroczystość wręczenia Cz. Miłoszowi literackiej Nagrody Nobla. Sztokholm, grudzień 1980.
Zofia Hertz, Stefan Kisielewski i Jerzy Giedroyc, uroczystość wręczenia Cz. Miłoszowi literackiej Nagrody Nobla. Sztokholm, grudzień 1980. Foto: fot. Instytut Literacki
Posłuchaj
00'30 Stefan Kisielewski o Paryżu i Giedroyciu w rozmowie z Marią Wernikowską - 1987 rok
więcej

Publicysta, powieściopisarz, krytyk muzyczny i kompozytor. Z Jerzym Giedroyciem współpracował od 1936 roku, kiedy to zaczął pisać w "Buncie Młodych" i "Polityce". Po październiku 1956 roku zaczął publikować w "Kulturze". Instytut Literacki wydał jego sześć powieści. Zmarł w 1991.

Czytaj także

Kompozytor Stefan Kisielewski?

Dwójka poleca książkę "Stefan Kisielewski" Małgorzaty Gąsiorowskiej.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje Książkę Małgorzaty Gasiorowskiej "Stefan Kisielewski", która ukazała sie 28 lutego 2011 roku.

Stefan Kisielewski – publicysta, prozaik, krytyk muzyczny, polityk i… kompozytor? Kompozytor przede wszystkim!

/

Tę prawdę postanowiła pokazać autorka niniejszej publikacji. Małgorzata Gąsiorowska – znakomity teoretyk muzyki, autorka monografii o Grażynie Bacewicz, skrupulatny badacz i uważny obserwator – śledziła z daleka i z bliska losy wyjątkowego człowieka, jakim niewątpliwie był Stefan Kisielewski. W książce dzieli się z nami swoimi obserwacjami i poglądami, nie szczędząc przy tym dużej dawki humoru, ale i refleksji. Odnajdziemy tu zatem wnikliwe spojrzenie na życie kompozytora na tle historii Polski, na jego pracę jako redaktora, nauczyciela, posła, kompozytora, która to nieustannie splatała się z pełnionymi rolami męża, ojca i przyjaciela. Przeczytamy szczegółowe analizy utworów, począwszy od młodzieńczego Kwartetu smyczkowego, a skończywszy na ostatnim dziele – Koncercie fortepianowym. Poznamy prywatne poglądy Kisiela, jego literacko-muzyczne upodobania, nastawienie do świata i ludzi, a także i publicznie okazywany stosunek do ówczesnej władzy i polityki kraju.

Książka zawiera liczne przykłady nutowe, pełny wykaz twórczości kompozytora, bibliografię oraz indeksy. Całość wzbogacają fotografie – zarówno te znane, jak i prywatne, pochodzące z rodzinnego albumu.

Jedno jest pewne – dzięki tej książce, już nikt nie będzie zdziwiony, że Kisiel komponował! Pisał muzykę przeróżną: od czystych form poprzez muzykę do filmów po quasi rozrywkowe utworki. Swoje specyficzne widzenie świata i niebanalne poczucie humoru wyrażał w swoich utworach, w których bawi się różnymi konwencjami „prowokując do pytań o rolę śmiechu w czasach wcale nie śmiesznych”. Humor i niewymuszony wdzięk utworów muzycznych Kisielewskiego wskazują, że pomimo zupełnie innej materii, jaką reprezentuje twórczość muzyczna w opozycji do literackiej, jest to wciąż ten sam człowiek – po prostu Kisiel.

Pod koniec swojego życia zwierzył się synowi: "Wiesz, wczoraj z nudów liczyłem swoje utwory. Jest ich sto. I wymienił płynnie kolejne kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe, balety, muzykę filmową, śpiewogry".

O kulisach powstania znanego wielu pokoleniom muzyków Gwiazdozbioru Muzycznego,  o fascynującej roli jurora na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym triumfowała Karin Stanek, o krytycznej obecności na Warszawskiej Jesieni, o polemikach z szermierzami „nowego słowa” Bogusławem Schaeferem czy Bohdanem Pociejem – o tych przebogatych obserwacjach i analizach autorka pisze w swojej książce wartko i potoczyście.

Książka ukazuje się dokładnie w setną rocznicę urodzin kompozytora. Jej debiut przypieczętowany jest uroczystym koncertem prezentującym utwory Kisielewskiego.

Koncert ten odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego 13 marca 2011 o godzinie 19.00. Będzie transmitowany w 2 Programie Polskiego Radia.

W koncercie przypomnimy nie tylko utwory Kisielewskiego, ale także Grażyny Bacewicz – ze względu na długoletnią przyjaźń z kompozytorką – i Adama Walacińskiego – jednego z najwybitniejszych uczniów Kisielewskiego. Koncert wykona Sinfonia Varsovia po dyrekcją Jacka Kaspszyka a partię solową Koncertu fortepianowego zagra Julia Samojło.

Z inicjatywy Wydawnictwa przy współpracy z autorką książki powstała również wystawa poświęcona życiu i przebogatej twórczości Kisiela, którą można zobaczyć w wersji planszowej i internetowej pod adresem www.kisielewski.art.pl