Świat rosyjskiej inteligencji zapisany w listach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 17:00
"Rozmowy po zmroku" poświęciliśmy wydanemu właśnie w Polsce tomowi korespondencji pomiędzy rosyjskim pisarzem Borysem Pasternakiem a jego siostrą cioteczną, filologiem klasycznym Olgą Frejdenberg.
Audio
  • Nina Bragińska, prof. Danuta Ulicka i Andrzej Chrzanowski rozmawiają o korespondencji Olgi Frejdenberg i Borysa Pasternaka (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Boris Pasternak
Boris Pasternak Foto: PAP

"Na całe życie. Listy 1910–1954 Olgi Frejdenberg i Borysa Pasternaka" to epistolarna epopeja, której bohaterowie - wybitna uczona, filolog klasyczny, językoznawca oraz poeta, pisarz i tłumacz, bliscy krewni i bliscy w odczuwaniu oraz postrzeganiu świata, w okresie młodzieńczym przez chwilę zafascynowani sobą erotycznie, w miarę upływu lat uzależnieni od wymiany na odległość opinii i ocen w sprawach osobistych i zawodowych – dają nam wgląd w świat swoich przeżyć i wzruszeń, pragnień i dokonań oraz w świat inteligencji rosyjskiej w latach, które obejmuje korespondencja.

Przedrewolucyjna idylla dzieciństwa i młodości bohaterów, wychowywanych w rodzinach artystyczno-dziennikarskiej inteligencji, zostaje brutalnie przerwana najpierw wojną, a później rewolucją. Wojną domową – katastrofą, która zamienia się w czas nieprzerwanej walki o zachowanie własnej tożsamości w procesie brutalnej i radykalnej przebudowy podstaw życia społecznego Rosji… przerwanej kolejną wojną i spowodowanymi nią cierpieniami.

materiały prasowe wydawnictwa Sedno i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

W audycji udział wzięli: Nina Bragińska, opiekunka i edytorka spuścizny Olgi Frejdenberg, prof. Danuta Ulicka, redaktorka naukowa książki, oraz Andrzej Chrzanowski, szef Wydawnictwa Akademickiego Sedno.

"Rozmowy po zmroku" prowadziła Dorota Gacek.

mc

Zobacz więcej na temat: literatura Rosja
Czytaj także

Psychologiczny portret Krwawego Feliksa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 10:15
- Słyszę zarzuty, że w swojej książce usprawiedliwiam Dzierżyńskiego, podczas gdy tak naprawdę próbowałam jedynie dociec przyczyn - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka biografii Polaka, który stworzył sowiecki terror.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozanow - genialny czytelnik, moralny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Genialność Rozanowa nie podlega najmniejszej wątpliwości, ale trzeba zdać sobie sprawę, że w tym pakiecie otrzymujemy również rzeczy odstręczające - mówiła w Dwójce tłumaczka Renata Lis, uczestniczka dyskusji na temat rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"...będzie gorzej" – nie tylko w Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
– Powieść była wymierzona zarówno w reżim komunistyczny, jak i w legendę pięknych hipisów. Mniej odporny czytelnik może być bardzo zaskoczony tym, co znajdzie w tej książce – mówił w Dwójce Piotr Kofta w rozmowie o kontrowersyjnym dziele Jana Pelca "...będzie gorzej".
rozwiń zwiń